czwartek, 23 marca 2017

Nie udane kartki i dzień windy

Witajcie . Poprzednio wspomniałam jak to się namęczyłam z tym biskupim kolorem . Oto pierwsza moja karteczka kolor biskupi z zielonym . nie jestem z niej zadowolona wiec powstała druga . Tu  połączyłam z beżowym kolorem . Strasznie na niej namodziłam . Też nie byłam z niej zadowolona . Na zdjęciu to może i to jest kolor biskupi ale w  rzeczywistości to nie byłam pewna wiec i jej nie dałam na kolorki u Danusi.Tym sposobem choć nie udane mam w zapasie kilka karteczek

Dziś, czyli 23 marca, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Windy. Święto powstałe w rocznicę uruchomienia pierwszej windy pasażerskiej ma już 157 lat. Ale ten niezwykły wynalazek, towarzyszący ludziom na każdym kroku, miał swoje początki już w starożytności.
W czasach, gdy powstają coraz wyższe budynki, trudno sobie wyobrazić ich funkcjonowanie bez wind czy ruchomych schodów. Jednak warto wiedzieć, że już starożytni korzystali z tego typu urządzeń. Pierwsze wzmianki pochodzą jeszcze z czasów panowania Nerona. Prototypy dźwigów były budowane na zasadach przeciwwagi i specjalnych olinowań, dzięki czemu potrafiły unieść aż 20 gladiatorów. Przez setki lat ludzie, wraz z postępem, wymyślali coraz to nowe rozwiązania urządzeń dźwigowych napędzane czy to siłą zwierząt, czy ludzkich mięśni. Prawdziwym przełomem w historii windy było wynalezienie silnika parowego. Wtedy to zaczęto stawiać na dźwigi napędzane pasami transmisyjnymi i wyposażonymi w przekładnie zębate. Wraz z rozwojem technologii i zamontowaniem w windzie silnika elektrycznego windy woziły coraz szybciej i coraz wyżej, a także coraz bezpieczniej.
Windy nie służą już tylko przewozowi towarów i surowców, ale przede wszystkim ludzi. Są instalowane zarówno w drapaczach chmur, jak i w budynkach dwupiętrowych. Obecnie stosuje się różne rozwiązania do ich napędzania, konstrukcji szybu czy kabiny. 

środa, 22 marca 2017

Kartka kolor biskupi

Witajcie . U Danusi w kolorkach jest teraz kolor biskupi . Oj  ale miałam z tym problem . Zrobiłam kartkę w kolorze zielono biskupim ale nie podobała mi się Zrobiłam więc kolejną z której powiedzmy ze byłam troszkę  bardziej zadowolona ale nie do końca  .Potem stwierdziłam że nie wiem czy ten mój kolor  to kolor biskupi wiec postanowiłam zrobić trzecią kartkę. W cale nie  jestem z niej zadowolona  ale trudno  może się Stefan nie udławi  . Co do kolorku to nie jest mój ulubiony kolor ale  zauważyłam ze ma kilka rzeczy w tym kolorze jakieś kolczyki, bransoletki czy bluzki w których  we wzorku ten kolor jest

Dla tych co nie  czytają o moich muszelkach ciekawostka
. Dwa popularne gatunki ślimaków śródziemnomorskich (Murex trunculus Murex brandaris) dostarczają barwnika zwanego purpurą tyryjską, Ślimaki te wytwarzają w gruczołach żółtawy płyn, który pod wpływem powietrza i słońca purpurowieje. Z jednego ślimaka uzyskuje się tak niewiele wydzieliny, że na półtora grama barwnika trzeba jakieś 12 000 osobników. Nic więc dziwnego, że na purpurę tyryjską mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi.*

wtorek, 21 marca 2017

wygrane candy światowy dzień poezji dzień zespołu Downa

Witajcie  . Brałam udział w scrapkowym candy u Ani http://bizuteriairekodzielo.blogspot.com/
Wygrały dwie osoby w tym ja . Zobaczcie jakie scrapki fajne  dostałam Bardzo ci Aniu dziękuje . A dziś  sporo różnych świąt jest
21 marca – Dzień Wagarowicza, Światowy Dzień Zespołu Downa, Międzynarodowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Leśnika, Światowy Dzień Lasu,
Światowy Dzień Poezjiświęto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

poniedziałek, 20 marca 2017

poniedziałki z muszkami Przegrzebek

Pospolita muszla przegrzebka Św. Jakuba – Pecten jacobeicus była znanym symbolem pielgrzymów do Jerozolimy oraz wędrujących do hiszpańskiego sanktuarium w Santiago de Compostella, poświęconego właśnie Św. Jakubowi Starszemu.
Przegrzebki, inaczej muszle Świętego Jakuba, żyją w ciepłych morzach i oceanach. Mają muszle o średnicy 15 cm otaczające biały, spory mięsień oraz czerwony mlecz, inaczej koral. Ich mięso jest białe, delikatne w smaku. Aby wybrać świeże przegrzebki, trzeba zwrócić uwagę na kolor ich mięsa - powinno być kremowe, pozbawione przebarwień i uszkodzeń. Kupując żywe przegrzebki sprawdzajmy, czy muszle są zamknięte lub zamykają się po dotknięciu - jeśli tak, przegrzebki są świeże. W innym wypadku nie nadają się do jedzenia. Przegrzebek zwyczajny, przegrzebek wielki (Pecten maximus) – jadalny gatunek małża nitkoskrzelnego z rodziny przegrzebkowatych . Wysoko ceniony pod względem kulinarnym (mięso zawiera wiele żelaza), zaliczany do owoców morza. Od lat 50. XX wieku w niektórych krajach (m.in. Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i Irlandia) ma duże znaczenie ekonomiczne.
Występuje w północno-wschodnim Atlantyku – od północnej Norwegii, wzdłuż wybrzeży Europy po Afrykę Północną. Blisko spokrewniony z nim P. jacobaeus, z którym jest często utożsamiany, żyje w Morzu Śródziemnym i w Adriatyku[2].
Żyje w piaszczystym, żwirowym lub mulistym dnie na różnych głębokościach – od wód bardzo płytkich po głębokie do 250 m.
Osiąga przeciętnie 10–15 cm długości, ale spotykane są osobniki o długości około 20 cm.
Noszono ją na wierzchnim okryciu. Najczęściej jedną połówkę muszli na piersiach a drugą na plecach, na wzór znanego nam Szkaplerza. Typowym było malowanie czerwoną ohrą znaku Krzyża Świętego na muszli piersiowej, co miało jednoznacznie podkreślać charakter wędrówki pielgrzyma, oraz mobilizować do okazywania mu pomocy. Z czasem Pecten jacobeicus stał się trofeum herbowym uczestników wypraw krzyżowych. Miłośnicy heraldyki znajdą wielki zbiór herbarzy z wyraźnym wizerunkiem „pectenów” w St. Nickolas Cathedral, w brytyjskim Newcastle.
Współcześni pątnicy wybierający się do Św. Jakuba w Santiago de Compostella najstarszym – „francuskim szlakiem” pielgrzymim, spotkają na swojej trasie charakterystyczne drogowskazy. Będzie to symboliczny żółty przegrzebek na niebieskim tle, którego najdłuższy promień muszli wskazywać będzie nieomylnie właściwą drogę.
Po dotarciu na miejsce otrzymają natomiast specjalny certyfiakt pielgrzymi – „Credencial del Peregrino” ,ze znaną już muszlą, jako graficznym elementem przewodnim. Wreszcie staną przed „Porta Itineris Iacobi” – bramą sanktuarium, którą zdobi 20 brązowych podobizn najsłynniejszych pielgrzymów – także Jana Pawła II, by nad swoją głową znów dostrzec „jakubową muszlę”.
sobota, 18 marca 2017

Spotkania i kartki wielkanocne

Witajcie .W tym tygodniu miałam kilka miłych spotkań . Byłam na kolejnym spotkaniu kulinarnym Robiliśmy korzenne ciasto dyniowe parówki z serem . Było jak zawsze milo i przyjemnie niestety to już ostanie spotkanie kulinarne bo projekt się kończy . W piątek  było ostanie spotkanie psychologiczne . Dziś  mieliśmy spotkanie klubowe na którym omawialiśmy sytuacje w naszym klubie. Robiliśmy też kartki świąteczne i graliśmy w gry planszowe Kartek nawet sporo zrobiliśmy . Ja przyniosłam dziurkacze . była tez maszynka . Potem grałam w chińczyka . bardzo lubię ta grę .Gra była dostosowana dla osób niewidomych  .

piątek, 17 marca 2017

17 marca światowy dzień morza i morska karteczka

Witajcie    Dziś oprócz   dnia świętego Patryka  jest tez dzień morza  Światowy Dzień Morza obchodzony jest co roku na całym świecie przez wszystkie państwa należące do Międzynarodowej Organizacji Morskiej. W tym dniu szczególną uwagę zwraca się na problemy transportu morskiego i osób związanych z morzem. Jest to ważne, ze względu na fakt, jak istotną rolę odgrywa morze w transporcie. Jest to także okazja do promowania zasług jakie wnosi Międzynarodowa Organizacja Morska w promowanie tego typu transportu.

 Powstała  taka morska kartka na to święto czyli  na  zabawę u Ani https://bizuteriairekodzielo.blogspot.com/
W marcu robiliśmy kartki z literką M. U mnie na karteczce co się znalazło no oczywiście muszelka . jest też  mewa i morze .A potem zobaczyłam ze  w marcu jest święto morza czyli tez karteczka  wyszła na to święto

czwartek, 16 marca 2017

pudełeczko

Witajcie . Ja mam bzika na punkcie  muszelek nawet podświadomie. Otóż   kiedyś kupiłam sobie  patyczki  kosmetyczne w pudelku . Dopiero po jakimś czasie zorientowałam się że na bokach ma   obrazki z muszelkami . Ostatnio przypomniałam sobie że mam papier w muszelki. Już raz go użyłam . Teraz też wzięłam kawałek i nakleiłam na wieczko .Papier był matowy a boki  błyszczące a chciałam by wierzch też trochę błyszczał . Nie używam lakierów wiec wzięłam potraktowałam papier klejem wikol i troszkę błyszczy .przykleiłam jeszcze kilka muszelek i mam muszelkowe pudełko .


środa, 15 marca 2017

kartki przez caly rok u Ani

Witajcie oto moje marcowe  karteczki na zabawę u Ani .Okolicznościowa  z bukietem i wstążką . Moja jest  niebiesko różowa bo taka kolorystyka na obrazku  jest . Jestem z niej zadowolona. Wielkanocna z kogutem jest bardzo prosta . Zielona baza obrazek ze starej pocztówki i kilka czerwonych kwiatków . Na Boże  narodzenie też bardzo prosta .Obrazek z pocztówki bardzo mi się podobał i nie chciałam przedobrzyć  kombinować więc   niestety wyszło za mdło i nudno. Ośnieżone drzewo już było w brokacie wiec nie dodałam brokaty tylko  srebrne śnieżynki .Zrobiłam jeszcze jedna wielkanocna która miała być zamienne z  zimową. Taka kolorowa w paski i jajeczka też w paski są


wtorek, 14 marca 2017

1% dla Dagmary

Witajcie . Czas rozliczeń podatkowych jest. tyle różnych organizacji że nie wiadomo komu  dać swój jeden procent.  Ja zawsze daje swojej organizacji TPG  Właśnie z tpg     na warsztatach w łucznicy poznałam Dagmarę i jej mamę      Dagmara była też na naszym festiwalu i pokazywała swoje rysunki . Dagmara od urodzenia choruje na bardzo rzadką i bardzo bolesną chorobę : EB -wrodzone odklejanie się  naskórka od skóry, nie zna życia bez bólu. Jest głuchoniewidoma.
 lekarze zdiagnozowali u Niej przewlekł± niewydolność nerek w stadium V.N18.0,oraz niedokrwistość 
Od tego czasu była kilkakrotnie hospitalizowana.

Wymaga szczególnego i bardzo kosztownego leczenia,oraz rehabilitacji i opieki.

PROSIMY O WPŁATY 1% z podatku PIT
1/ Nazwa OOP: FUNDACJA DZIECIOM "ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ
2/ KRS:0000037904
3/ Imię i nazwisko Dagmara,Anna Mroczkowska,12278 wpisujemy w rubryce;"Informacje uzupełniaj±ce-cel-1%poniedziałek, 13 marca 2017

poniedziałki z muszlami uchowce

UCHOWCE
Nazywane też słuchotkami. Spłaszczone muszle uchowców charakteryzują się niewielką liczbą skrętów. Ostatni z nich ma szereg otworków służących do oddychania. Wewnętrzna powierzchnia muszli wyłożona jest opalizującą masą perłową i znajduje się tam odcisk przyczepu mięśnia. Mięczaki te szczelnie przylegają do skał i korali. Mają różne rozmiary, od małych do dużych, mogą być okrągłe lub owalne.
Występują prawie na całym świecie, najczęściej w wodach umiarkowanych. Wszystkie gatunki tej rodziny są roślinożerne. Żywią się głównie algami.

:

Haliotis Asinina

niedziela, 12 marca 2017

Boże Narodzienie przez caly rok u Uli i światowy dzień drzemki w pracy

Witajcie. u Uli w marcu na karteczce  mają się być rękawiczki .Ja wycięłam rękawiczki z papieru we wzorek . Widać ze  ręcznie wycinane bo nie równe. Taką oto karteczkę zrobiłam .Jak wiecie ja lubię proste kartki . Ostatnio robiąc porządki znalazłam ter białe kuleczki i od razu pomyślałam ze wykorzystam na tej kartce .Zapomniałam ze mama takie kuleczki . Bywa  tez niestety odwrotnie. Mam pomysł na kartkę  wiem co potrzebuje.Przecież to miałam   i co  okazuje się ze już to zużyłam

  Światowy Dzień Drzemki w Pracy przypada na 12 marca (niedziela)Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na 2-godzinną sjestę w środku dnia, a nawet Ci, którzy myśleli że mogą, walczą teraz z wyjątkowo dotkliwymi skutkami kryzysu. Jeśli zatem chronicznie nie wysypiasz się, żeby nie spóźnić się do pracy, dlaczego by nie uciąć sobie drzemki, kiedy już dotrzesz na miejsce? Powstały nawet specjalne „strusie poduchy”, nakładane na głowę, z miejscem na włożenie rąk, tak by całkiem wygodnie ułożyć strapione skronie na biurku. Oczywiście w pozycji siedzącej – mało który pracodawca zezwoliłby na przebywanie w pracy w pozycji horyzontalnej. Obchody Dnia Drzemki w Pracy zapoczątkowane zostały w USA kilka lat temu. Zwolennicy tej idei powołują się na badania, które dowodzą, że kilkunastominutowy sen w ciągu dnia poprawia produktywność i nastrój. Za przykład stawiają wielkie historyczne postacie, który znane były z zamiłowania do drzemki, np. Winston Churchill, Thomas Edison czy Napoleon Bonaparte. Sam Barack Obama przyznał, że 15-minutowy odpoczynek w ciągu dnia pozwala mu się zregenerować. W wielu krajach zachodnich pracownicy są wręcz zachęcani do skorzystania z tzw. „nap time” – na przykład w czasie przerwy na lunch. Co więcej, niektóry firmy oddają do użytku specjalne pokoje przeznaczone do drzemki. W Chinach z kolei prawo do przycięcia komara w pracy gwarantuje konstytucja. Niestety, polscy pracodawcy nie dostrzegli jeszcze zbawiennego wpływu snu na wydajność pracowników. Pozostaje więc posiłkować się kawą.