poniedziałek, 30 stycznia 2017

Poniedziałki z muszlami łodziki Nautilus Pompilius




Łodziki (Nautilida) – rząd morskich głowonogów z podgromady łodzikowców (Nautiloidea) obejmujący liczne gatunki wymarłe oraz kilkanaście współcześnie żyjących. Muszli tych zwierząt używa się jako naczyń i do wyrobu ozdób, mięso jest jadalne.



Naczynie dekoracyjne - Nautilus stanowi ozdobę jednej z szaf Garderoby (Gotowalni królewskiej) w Wilanowie. Jest to puchar o czarze z polerowanej muszli ślimaka morskiego (łac. Nautilus) oprawionej w srebro, bogato dekorowany, zdobiony motywami bóstw i stworów morskich. Moda na ten rodzaj ozdobnych naczyń panowała w Europie w XVI i XVII w. Sporadycznie produkowano je też w wieku XVIII, a nawet XIX. Najpiękniejsze pochodziły z warsztatów niemieckich, głównie Augsburga, Norymbergii i Bremy. W XVII w. cenionym ośrodkiem produkcji był również Gdańsk. Przepiękne muszle do pucharów wyławiano z wód Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Sprowadzali je do portów holenderskich i hanzeatyckich kupcy Kompanii Wschodnioindyjskiej. Pojemność czary pucharu w zależności od wielkości muszli wynosiła od 0,5 kwarty (0,25-0,5 l.) do garnca (1-4 l.), a wysokość naczyń dochodziła do 50-55 cm. Pełniły one jedynie funkcję dekoracyjną. Wilanowski puchar wykonał Hans Ludwig Kienle Młodszy (1623-1670), złotnik z Ulm. Oprawiona w srebro muszla podtrzymywana jest przez bóstwo morskie – Trytona. Według mitologii greckiej Tryton był synem Posejdona i Amfitryty. Służył bogom jako posłaniec. Należał do orszaku Posejdona, odpowiednika świty Dionizosa złożonej z satyrów i nimf. Tryton uspokajał grą na muszli wzburzone morskie fale. W sztuce przedstawiany jest jako półczłowiek, półryba, dmący w muszlę lub trzymający konchę muszli albo trójząb.http://www.wilanow-palac.pl/puchar_nautilus.html 

Oto zdjęcia  lodzika żywego w  akwarium gdyńskim


Łodziki to jedyne głowonogi mające zewnętrzną muszlę. Nazywamy je żywymi skamielinami, ponieważ pojawiły się na Ziemi 550 mln lat temu, na początku ery paleozoicznej, i przetrwały w mało zmienionej formie do dziś. Muszla łodzika zbudowana jest z wielu komór. Zwierzę zamieszkuje największą, zewnętrzną. Pozostałe komory połączone są syfonem i pełnią rolę pływaka. Wypełniając odpowiednią liczbę komór gazem łodzik reguluje swoje zanurzenie.

5 komentarzy:

  1. Ale duża ta muszla :) Bardzo ciekawa :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniała, wielka muszla- widziałam zdjęcie na FB, na którym trzymałaś taką wielką :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Basiu! Śliczna muszelka, ładny ma wzór Pozdrawiam Cię Gorąco

    OdpowiedzUsuń