piątek, 24 lipca 2020

Dzień Pszczółki Mai 24 lipca

 Dzień Pszczółki Mai przypada na 24 lipca (piątek)Opowieść o znanej większości dzieci i z pewnością wszystkim dorosłym zbuntowanej pszczółce napisał Niemiec Waldemar Bonsels. Książka „Pszczółka Maja i jej przygody” została przetłumaczona na 40 języków. W języku polskim po raz pierwszy ukazała się w roku 1922 a w niderlandzkim dwa lata wcześniej.
Dopiero 63 lata po opublikowaniu opowieści o pszczółce, wyemitowano najbardziej znany serial animowany. Powstał on w koprodukcji austriacko-japońsko-zachodnioniemieckiej. W ciągu dwóch lat powstały 104 odcinki bajki. Serial stał się niezwykle popularny na całym świecie.


Główną bohaterką bajki jest tytułowa pszczółka Maja, która poznaje świat. Jej niezwykłość polega na tym, że jest małą buntowniczką. Maja podejmuje decyzję, że nie będzie żyła według zasad, które od wieków panują w ulach. Nie zgadza się z układami i zasadami w nich panującymi. Najbardziej drażnią ją absolutne rządy królowej pszczół, oraz to, że żadna z pszczół nie może żyć według własnych zasad... żadna z wyjątkiem Mai. Ponadto bohaterka jest przemiła i troszczy się o wszystkie istoty.
Równie znani jak ona, są jej przyjaciele - truteń Gucio i konik polny Filip. Jak to bywa w najlepszych produkcjach dla dzieci, również i w tej bajce, przygody Mai i jej przyjaciół przeplatane są ciekawymi informacjami na temat natury. Oglądając je dzieci w niewymuszony sposób uczą się szacunku do przyrody. Z pewnością bajki o pszczółce możemy nazwać proekologicznymi.
Maja, Gucio i Filip to nie jedyni bohaterowie bajki. Któż nie pamięta Tekli, pajęczycy, której bały się prawdopodobnie wszystkie dzieci. Równie znany jest Aleksander, czyli światowa mysz. Uwielbia on sery, szczególnie te bardzo śmierdzące. Można jeszcze długo wymieniać: dżdżownica Magda, żuk gnojarz Teodor i jego żona, mucha Bzyk, która znała ludzi, no i pani Biedronka z jej łobuzującymi dziećmi i jeszcze niezwykle odważny dowódca straży mrówek. Uff, bardzo wiele postaci, które w prosty sposób reprezentowały zalety i wady ludzi. Dzieci w ten sposób uczyły się, jak należy postępować i czego robić nie wolno.
W Polsce po raz pierwszy serial emitowany był w latach 80. i 90. XX wieku. Głosu Mai użyczyła Ewa Złotowska a Guciem został Jan Kociniak. Zrobili to tak wspaniale, że wiele osób było i nadal jest przekonanych, że ten serial jest polski. W Holandii dzieci po raz pierwszy zobaczyły maję pod koniec lat 70. Serial emitowany był również na początku lat 80.
Poza oryginalnym serialem powstała również jego kontynuacja. W 2012 roku zrealizowano 78 nowych odcinków przygód Mai i jej przyjaciół. Obecnie serial, zarówno część starsza jak i nowsza, dostępny jest na płytach DVD.
Co ciekawe, serial z roku 1975 nie był pierwszym filmowym obrazem o przygodach pszczółki. Po raz pierwszy zrobiono to na przełomie lat 1924- 1925.

5 komentarzy: