sobota, 14 maja 2022

Spacerek po mieście

 

Witajcie .Oto kolejne spacerek po mieście z którego będzie kilka postów .Spacerek po centrum i ciekawy budynek. Nawet z góry ciekawie wygląda . oczywiście to już nie moje zdjęcie  

http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Gmach_rejencji_pruskiej_w_Olsztynie



Budynek Rejencji w Olsztynie przy ulicy Emilii Plater 1, dawnej -. Gmach zajmuje niemal cały kwartał ograniczony przez ulice Emilii Plater, , Tadeusza Kościuszki i skwer Andrzeja Wakara (przy ulicy Mikołaja Raja).

Historia budynku

Gmach wybudowano w latach 1908–1911 na potrzeby urzędu Rejencji Olsztyńskiej (Regierungsbezirk Allenstein) wydzielonej w południowej części Prus Wschodnich w roku 1905 (odpowiednik polskiego województwa). W gmachu urzędował prezydent Rejencji oraz inni jej urzędnicy, znajdowały się taż kasy ubezpieczeń społecznych oraz mieścił się Urząd Powiatów Prus Wschodnich. Główną część budowli oddano do użytku 1 lipca, a poświęcono 15 lipca 1911 roku, w 501 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. W latach 20. i 30. XX wieku gmach rozbudowano.

W 1920 roku w gmachu Rejencji pracowała aliancka komisja nadzorująca przebieg plebiscytu na Warmii i Mazurach. W okresie II wojny światowej część pomieszczeń zajmowało Gestapo.

W czasie wojny budynek Rejencji nie uległ wielkiemu zniszczeniu. Budynek przejęły wtedy PKP, które go zajmowały do 2004 roku, m.in. na potrzeby Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Olsztynie (1945–1962) i Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych (1975–1983). Na placu znajdującym się naprzeciwko wejścia głównego, pod drugiej stronie ul. Emilii Plater stanął w 1954 roku Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej.

Obecnie użytkownikami gmachu są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.



Gmach Rejencji zaprojektowany został w stylu modernistycznym, nawiązującym do baroku. Do budowy użyto miejscowe kamienie polne i głazy narzutowe oraz piaskowiec z Dolnego Śląska i Wielkopolski. Nieotynkowany mur ceglany pomiędzy pilastrami nawiązuje do gotyckiego charakteru miasta.[potrzebny przypis]

Ciekawostki

Podczas zdjęć plenerowych do serialu Stawka większa niż życie kręconych w Olsztynie, jedną ze scen zlokalizowano przed gmachem Rejencji.
























7 komentarzy:

  1. Piękny budynek, o ciekawej historii.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Basiu, bardzo dziękuję za spacerek po mieście i poznanie ciekawych budynków.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Basiu, w Olsztynie nie byłam. Szczerze, to mało znam miast naszych polskich. Muszę koniecznie nadrobić. Może podczas urlopu wybiorę się z mężem na objazdówkę po Polsce?

    OdpowiedzUsuń
  4. pospacerowałam z tobą,pięknie było

    OdpowiedzUsuń
  5. I znowu zwiedziłam kawałek Twojego miasta :) Dziękuję i pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy budynek. Zwiedziłam sporo miast, ale nigdy nie byłam w Olsztynie.
    Pozdrawiam Cię serdecznie.

    OdpowiedzUsuń