Witajcie. . We wtorek pojechałyśmy na kilka dni do naszego domeczku . Wiecie co połowa lata a ja dopiero we wtorek pierwszy raz w tym roku pluskałam się w jeziorku. Koło nie napompowane jeszcze wiec wzięłam deskę. Oj jaka ono już stara i wypłowiała. . Dawno na niej nie pływałam . Wiec teraz bardzo fajnie mi się na niej pływało .W środę poszłyśmy do lasu Byłyśmy ponad półtorej godziny i troszkę się zmęczyłam . A kiedyś bywało że chodziłyśmy trzy godziny . No ale byłam kilka kilogramów młodsza .Zobaczcie jakie spore kanie znalazła mama . Było tez sporo mniejszych . Mniam była pyszna .W czwartek trochę ogarniałyśmy i szybko do domu wróciłyśmy bo zrobiło się zimno .
.
piątek, 31 lipca 2020
czwartek, 30 lipca 2020
30 lipca dzień sernika
30 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sernika - ciasta, którego głównym składnikiem jest biały se
Oprócz zmielonego twarogu, podstawowymi składnikami sernika są jajka, cukier, masło, mąka pszenna. Do sernika dodaje się też różnorodne produkty, takie jak rodzynki, migdały, orzechy, skórkę pomarańczową. Dekoruje się owocami i polewami.
Często masa serowa wykładana jest na uprzednio podpieczony spód z ciasta kruchego lub półkruchego. Sernik występuje w wielu odmianach, może być m.in. pieczony, gotowany lub przygotowany na zimno.
Sernik znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Jego obecność na polskich stołach zawdzięczamy prawdopodobnie Janowi III Sobieskiemu.
Najbardziej tradycyjna forma sernika pochodzi z krajów niemieckojęzycznych. Stąd często ciasto to nazywane jest "wiedeńskim".że sernik stanowi element tradycji kulinarnej wielu państw. A swoje początki miał w starożytnej Grecji. Był jednym z przysmaków jakie spożywali zwycięzcy olimpijczycy. Przepisy na serniki rozpowszechniane były także w Rzymie. I to dzięki Rzymian zyskał popularność w pozostałych krajach Europy. Oznacza to, że sernik ma historię sięgającą… ponad 2000 lat.
Do Polski dotarł prawdopodobnie dzięki Janowi III Sobieskiemu (nie ma precyzyjnych informacji na ten temat), gdy wracał z Bitwy pod Wiedniem
wtorek, 28 lipca 2020
Wyzwanie czytelnicze
Witajcie . Jak dobrze że Lidzia wymyśliła wyzwanie czytelnicze . Przecież kiedyś byłam molem książkowym a odkąd mam komputer to czytałam mniej . Teraz znowu wpadłam w szal czytania i pochłaniam książki w takich ilościach co kiedyś. Trochę nowszych książek czytam ale większość to te co mam od lat . Wiecie co odkrywam je na nowo . Niektóre to wcale nie pamiętam o czym były . tak więc czytam je jak nowe nie czytane . W lipcu takie są literki W C U
W Sherryl Woods
Smak marzeń
W Sherryl Woods
Smak marzeń
Kiedy Mick O’Brien zaprojektował i zbudował nadmorskie miasteczko Chesapeake Shores, myślał, że tworzy raj na ziemi. Jednak dla niektórych członków jego rodziny to malownicze miejsce okazało się przedsionkiem piekła. Uciekło stąd aż troje dorosłych dzieci Micka. Teraz Abby, Bree i Kevin wracają po latach do domu, by uporać się z przeszłością i odbudować rodzinne więzi…
Abby jest tak zajęta, że nie ma czasu na leczenie ran po rozpadzie małżeństwa. Absorbuje ją praca na Wall Street oraz opieka nad niesfornymi córeczkami. Jednak to nie są jedyne powody, dla których od lat nie odwiedziła rodzinnego miasteczka Chesapeake Shores – z tym miejscem wiąże się mnóstwo bolesnych wspomnień. Dopiero rozpaczliwy telefon od Jess, młodszej siostry, sprawia, że Abby postanawia wrócić natychmiast do domu. Pragnie ocalić marzenia Jess i pomóc jej w uratowaniu uroczego pensjonatu. Czeka ją spotkanie ze skłóconą rodziną, a także z mężczyzną, któremu przed laty złamała serce…
Barbara Cartland
C Cud w meksyku
u usta, ucho ,ubrania
Barbara Cartland
C córka Bankruta
U usta ubranie
U uzda
Tajemniczy opiekun
U ubranie
Znana i lubiana powieść o losach wychowanki z domu sierot, która dzięki hojności jednego z członków komitetu dobroczynnego zostaje wysłana na studia do college'u. Pod jednym warunkiem: ma regularnie pisywać listy do opiekuna, który chce pozostać anonimowy. Czy dzięki listom uda się jej poznać tajemniczego opiekuna?
C
Cylinder van Troffa
Klasyczna
powieść jednego z twórców polskiej fantastyki socjologicznej.
Autor w formie sensacyjno-rozrywkowej przedstawia problemy zawsze
aktualne: niemożność adaptacji ludzkiej psychiki do szybko
zmieniającego się świata. Młody naukowiec przedstawia pracę z
dziedziny historii cywilizacji ziemskiej. Praca dotyczy tzw. Epoki
Rozszczepienia, obejmującej wieki XXII i XXIII okres regresu
cywilizacyjnego, chaosu i anarchii. Opracowanie opiera się na
dokumencie zwanym ?Notatnikiem Nieśmiertelnego?. ?Nieśmiertelny?,
postać na poły legendarna, był członkiem załogi jednego z
międzygwiezdnych kosmolotów, który opuścił Ziemię w XXI wieku i
powrócił po stu kilkudziesięciu latach, a więc w samym środku
owej niezbyt dobrze zbadanej Epoki Rozszczepienia. Dziś, w XXIV
wieku, zapiski tego człowieka stanowią bezcenny dokument
historyczny. Notatnik obejmuje jednakże bardzo długi okres i
przedstawia fakty rozrzucone po dwóch wiekach historii. Według
hipotez niektórych uczonych ?Nieśmiertelny? korzystał z
hipotetycznego urządzenia, zwanego cylindrem van Troffa. Dzięki
cylindrowi człowiek może trwać poza upływem czasu, a więc tym
sposobem ?Nieśmiertelny? mógł przenosić się do coraz
późniejszych epok. Młody historyk wysuwa hipotezę, według której
?Nieśmiertelny? istnieje nadal: albo w stanie czynnym, działając
wśród ludzi XXIV wieku, albo trwając w cylindrze van Troffa. Tylko
gdzie jest cylinder? I dlaczego notatnik znalazł się w rękach
badaczy, zamiast tkwić w kieszeni właściciela?
C ciernie
U usta
WTracy Anne Warren
Ostatnia kochanka
jednym zaklęciem
Pełna uroku, lekka opowieść o uczniu czarnoksiężnika, którego wymarzona kariera zostaje nagle przerwana przez śmierć nauczyciela. I nic w tym nie byłoby strasznego, gdyby nie fakt, że uczeń opanował dopiero początki kursu i zna tylko jedno, podstawowe zaklęcie.
WBrian W. Aldiss
C Cieplarnia
OOo trochę sie rozszalałam Ale nic dziwnego skoro cieńsze pochłaniałam w dzień lub dwa
U usta
WTracy Anne Warren
Ostatnia kochanka
Lord Pendragon jest pochłonięty partią wista zakrapianą wyborną brandy. Nieoczekiwanie do salonu jego rezydencji wdziera się młoda dziewczyna z pistoletem w dłoni. Chce zastrzelić gospodarza, zostaje jednak obezwładniona... Kim jest niedoszła zabójczyni? Co pchnęło ją do desperackiego kroku? Zaintrygowany piękną nieznajomą książę Wyvern postanawia poznać prawdę. Zdeklarowany miłośnik rozkoszy kawalerskiego życia nie przeczuwa, że uwikła się w niebezpieczną i uwodzicielską rozgrywkę...
W Lawrence Watt-Evansjednym zaklęciem
Pełna uroku, lekka opowieść o uczniu czarnoksiężnika, którego wymarzona kariera zostaje nagle przerwana przez śmierć nauczyciela. I nic w tym nie byłoby strasznego, gdyby nie fakt, że uczeń opanował dopiero początki kursu i zna tylko jedno, podstawowe zaklęcie.
WBrian W. Aldiss
C Cieplarnia
Ponura,
lecz hipnotyzująca wizja przyszłości naszej planety – jedna z
najlepszych w całej fantastyce!
Ziemię, tkwiącą nieruchomo pod palącym światłem umierającego powoli Słońca, pokrywa nieprzebyta dżungla rozrośniętego do planetarnych rozmiarów figowca. Bezlitosną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych roślinnych form życia przeżyły tylko nieliczne zwierzęta i zdegenerowany, coraz rzadziej występujący człowiek. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli mu przetrwać?
Ziemię, tkwiącą nieruchomo pod palącym światłem umierającego powoli Słońca, pokrywa nieprzebyta dżungla rozrośniętego do planetarnych rozmiarów figowca. Bezlitosną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych roślinnych form życia przeżyły tylko nieliczne zwierzęta i zdegenerowany, coraz rzadziej występujący człowiek. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli mu przetrwać?
OOo trochę sie rozszalałam Ale nic dziwnego skoro cieńsze pochłaniałam w dzień lub dwa
poniedziałek, 27 lipca 2020
Witajcie . Tydzień miałam całkiem intensywny .W poniedziałek byłyśmy z mamą na cmentarzu . Pogoda nie dopisało bo zaczęło padać i grzmieć .Stwierdziłyśmy że wracamy bo autobus miał być niedługo . Dobrze że coś tam zdążyłyśmy zrobić . Jak już autobus ruszył to wyszło słońce i nawet trochę żałowałyśmy że wracamy . Wróciłyśmy do domu i się na dobre rozpadało .We wtorek przyjechała kuzynka z Belgi z rodzinką. Lato spędzają w Polsce . Byli nad morzem i teraz wpadli do nas na parę dni . Nocują u nas w domeczku nad jeziorkiem a potem do nas jeszcze w środę wpadli . Milo czas spędziliśmy . Prezenty mamie z nad morza dali . My nic nie mieliśmy dla nich . Wyjęłam cześć swoich korali i kuzynka z córką kilka sobie wybrały . O rety zobaczcie ile ich mam a to nie wszystkie . W czwartek troszkę pobuszowałam po sklepach . Szłam konkretnie do obuwniczego a tam oooo już go nie było . Za to w innym kupiłam sobie kapcie !!!!!!! !!!!różowe!!!!. Bo tylko takie były na mnie Po południu wpadła do nas moja siostra .W piątek byłam na poczcie . A potem buszowanko po sklepie .Kupiłam adidasy i kolejne kapcie. Patrzcie już takie miałam ostatnio bo w tym samym sklepie kupowane W między czasie dostałam taką fają karteczkę od Marzenki http://marzenad.blogspot.com/ W niedzielę byłyśmy na małym spacerku i udawałam że ćwiczę
niedziela, 26 lipca 2020
Patronem Olsztyna jest apostoł św. Jakub Starszy.
Wczoraj był post o św Jakubie bo on jest patronem Olsztyna Zawsze około 25 lipca są dni Olsztyna i jarmark Jakubowy W tym roku jarmarku niestety nie ma Patronem Olsztyna jest apostoł św. Jakub Starszy. Był bratem św. Jana i pierwszym apostołem, który zginął śmiercią męczeńską. Jego szczątki sprowadzono w VII w. z Jerozolimy do hiszpańskiego Santiago de Compostela, gdzie do dziś znajduje się jego grób. Wiedzie do niego szlak św. Jakuba, którego etapem jest także Olsztyn. Apostoł patronuje również Hiszpanii i Portugalii oraz m. in. pielgrzymom, rybakom, aptekarzom, wojownikom i robotnikom.
Przedstawiany jest jako wędrowiec w długiej tunice i miękkim kapeluszu z rondem. Jego atrybutami w olsztyńskiej wersji są kij pielgrzyma i muszla. Bywa też przedstawiany z księgą, bukłakiem, mieczem, torbą, turbanem tureckim czy zwojem.
Związki św. Jakuba z miastem zaczął wybór świętego na patrona pierwszego kościoła w Olsztynie, dziś bazyliki konkatedralnej. Jego imieniem nazwano też most nad Łyną na starówce. Na Targu Rybnym znajdziemy pomnik św. Jakuba, a odpoczniemy w Parku Jakubowo na Zatorzu. W radosny nastrój wprawia Kapela Jakubowa, prezydent miasta przyznaje Statuetkę Św. Jakuba, a miasto świętuje podczas Dni Jakubowych.
Przedstawiany jest jako wędrowiec w długiej tunice i miękkim kapeluszu z rondem. Jego atrybutami w olsztyńskiej wersji są kij pielgrzyma i muszla. Bywa też przedstawiany z księgą, bukłakiem, mieczem, torbą, turbanem tureckim czy zwojem.
Związki św. Jakuba z miastem zaczął wybór świętego na patrona pierwszego kościoła w Olsztynie, dziś bazyliki konkatedralnej. Jego imieniem nazwano też most nad Łyną na starówce. Na Targu Rybnym znajdziemy pomnik św. Jakuba, a odpoczniemy w Parku Jakubowo na Zatorzu. W radosny nastrój wprawia Kapela Jakubowa, prezydent miasta przyznaje Statuetkę Św. Jakuba, a miasto świętuje podczas Dni Jakubowych.
Maria Zientara-Malewska spisała historię, która wyjaśnia, w jaki sposób święty Jakub stał się patronem OlsztynaŚwięty podróżował kiedyś bursztynowym szlakiem. Po drodze męczyło go i zmęczenie i głód. W końcu postanowił zwrócić się o pomoc do Boga. Najpierw nawiedziła go dziewczyna, która napoiła pielgrzyma i znikła. Następnie niedźwiedź podarował Jakubowi miód. Wiewiórki i inne leśne zwierzątka poczęstowały strudzonego piechura owocami leśnymi. Kiedy Jakub zmarzł, pojawił się przed nim jeleń, który podpalił wiązkę chrustu pocierając ją swymi imponującymi rogami. Święty Jakub wiedział, że nie był to zwykły jeleń, gdyż właśnie między tymi wielkimi rogami ukazał mu się złoty krzyż.
Wydarzenia te sprawiły, że Jakub nie chciał opuszczać tych pięknych terenów. Szybko zaprzyjaźnił się z mieszkającymi w okolicy rybakami. Pomógł nawet wybrać nazwę dla ich osady. Ze względu na niebywałą ilość olszyn rosnących w okolicy, miejscowość nazwał Olsztynem.
Olsztyniacy bali się, że święty Jakub w końcu ich opuści. Długo więc wyrabiali cegły, a potem wybudowali z nich kościół nad brzegiem rzeki. Poprosili Jakuba, aby ten został patronem świątyni. Pielgrzym zgodził się i został w Olsztynie. Gdy wybudowano Wysoką Bramę, święty stał się patronem także i tego obiektu. Dziś ma swoje miejsce w herbie miasta, a jego posąg stoi na Rybim Targu.
sobota, 25 lipca 2020
25 lipca Święty Jakub Starszy, Apostoł
. Jakub i jego brat Jan byli synami Zebedeusza. Byli rybakami i
mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim. Ewangelie nie wymieniają bliżej
miejscowości. Być może pochodzili z Betsaidy, podobnie jak święci
Piotr, Andrzej i Filip (J 1, 44), gdyż spotykamy ich razem przy
połowach. Św. Łukasz zdaje się to wprost narzucać, kiedy pisze,
że Jan i Jakub "byli wspólnikami Szymona - Piotra" (Łk
5, 10). Matką Jana i Jakuba była Salome, która należała do
najwierniejszych towarzyszek wędrówek Chrystusa Pana (Mk 15, 40; Mt
27, 56).
Jakub został zapewne powołany do grona uczniów Chrystusa już nad rzeką Jordan. Tam bowiem spotykamy jego brata, Jana (J 1, 37). Po raz drugi jednak Pan Jezus wezwał go w czasie połowu ryb. Wspomina o tym św. Łukasz (Łk 5, 1-11), dodając nowy szczegół - że było to po pierwszym cudownym połowie ryb.
Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5, 37; Łk 8, 51), przemienienia na górze Tabor (Mt 17, 1nn; Mk 9, 1; Łk 9, 28) oraz modlitwy w Ogrójcu (Mt 26, 37). Żywe usposobienie Jakuba i Jana sprawiło, że Jezus nazwał ich "synami gromu" (Mk 3, 17). Chcieli bowiem, aby piorun spadł na pewne miasto w Samarii, które nie chciało przyjąć Pana Jezusa z Jego uczniami (Łk 9, 55-56). Jakub był wśród uczniów, którzy pytali Pana Jezusa na osobności, kiedy będzie koniec świata (Mk 13, 3-4). Wreszcie był on świadkiem drugiego, także cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem swojej owczarni (J 21, 2). Ewangelie wspominają o Jakubie Starszym na 18 miejscach, co łącznie obejmuje 31 wierszy. W porównaniu do innych Apostołów - jest to bardzo dużo.
Jakub został zapewne powołany do grona uczniów Chrystusa już nad rzeką Jordan. Tam bowiem spotykamy jego brata, Jana (J 1, 37). Po raz drugi jednak Pan Jezus wezwał go w czasie połowu ryb. Wspomina o tym św. Łukasz (Łk 5, 1-11), dodając nowy szczegół - że było to po pierwszym cudownym połowie ryb.
Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5, 37; Łk 8, 51), przemienienia na górze Tabor (Mt 17, 1nn; Mk 9, 1; Łk 9, 28) oraz modlitwy w Ogrójcu (Mt 26, 37). Żywe usposobienie Jakuba i Jana sprawiło, że Jezus nazwał ich "synami gromu" (Mk 3, 17). Chcieli bowiem, aby piorun spadł na pewne miasto w Samarii, które nie chciało przyjąć Pana Jezusa z Jego uczniami (Łk 9, 55-56). Jakub był wśród uczniów, którzy pytali Pana Jezusa na osobności, kiedy będzie koniec świata (Mk 13, 3-4). Wreszcie był on świadkiem drugiego, także cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem swojej owczarni (J 21, 2). Ewangelie wspominają o Jakubie Starszym na 18 miejscach, co łącznie obejmuje 31 wierszy. W porównaniu do innych Apostołów - jest to bardzo dużo.
Według
tradycji, w VII wieku relikwie św. Jakuba miały został
sprowadzone z Jerozolimy do Compostelli w Hiszpanii. Nazwa
Compostella ma się wywodzić od łacińskich słów Campus
stellae (Pole gwiazdy), bowiem relikwie Świętego,
przywiezione najpierw do miasta Iria, zaginęły - dopiero w IX
w. miał je odnaleźć biskup, prowadzony cudowną gwiazdą.
Hiszpańska nazwa Santiago znaczy zaś po polsku "święty
Jakub". Te dwie nazwy łączy się w jedno, stąd nazwa
miasta brzmi dziś Santiago de Compostella. Do dziś znajduje się
tam grób św. Jakuba. W wiekach średnich po Ziemi Świętej i
Rzymie było to trzecie sanktuarium chrześcijaństwa. W katedrze
genueńskiej oglądać można artystyczny relikwiarz ręki św.
Jakuba, wystawiany na pokaz podczas rzadkich okazji.
Święty jest patronem Hiszpanii i Portugalii; ponadto m. in. zakonów rycerskich walczących z islamem, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów, sierot. W ikonografii św. Jakub przedstawiany jest jako starzec o silnej budowie ciała w długiej tunice i w płaszczu lub jako pielgrzym w miękkim kapeluszu z szerokim rondem. Jego atrybutami są: bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla, torba, turban turecki, zwój. |
Przegrzebki nazywane są muszlami św Jakubahttp://basiapawlak.blogspot.com/2017/03/poniedziaki-z-muszkami-przegrzebek.html
piątek, 24 lipca 2020
Dzień Pszczółki Mai 24 lipca
Dzień Pszczółki Mai przypada na 24 lipca (piątek)Opowieść o znanej większości dzieci i z pewnością wszystkim dorosłym zbuntowanej pszczółce napisał Niemiec Waldemar Bonsels. Książka „Pszczółka Maja i jej przygody” została przetłumaczona na 40 języków. W języku polskim po raz pierwszy ukazała się w roku 1922 a w niderlandzkim dwa lata wcześniej.
Dopiero 63 lata po opublikowaniu opowieści o pszczółce, wyemitowano najbardziej znany serial animowany. Powstał on w koprodukcji austriacko-japońsko-zachodnioniemieckiej. W ciągu dwóch lat powstały 104 odcinki bajki. Serial stał się niezwykle popularny na całym świecie.
Główną bohaterką bajki jest tytułowa pszczółka Maja, która poznaje świat. Jej niezwykłość polega na tym, że jest małą buntowniczką. Maja podejmuje decyzję, że nie będzie żyła według zasad, które od wieków panują w ulach. Nie zgadza się z układami i zasadami w nich panującymi. Najbardziej drażnią ją absolutne rządy królowej pszczół, oraz to, że żadna z pszczół nie może żyć według własnych zasad... żadna z wyjątkiem Mai. Ponadto bohaterka jest przemiła i troszczy się o wszystkie istoty.
Równie znani jak ona, są jej przyjaciele - truteń Gucio i konik polny Filip. Jak to bywa w najlepszych produkcjach dla dzieci, również i w tej bajce, przygody Mai i jej przyjaciół przeplatane są ciekawymi informacjami na temat natury. Oglądając je dzieci w niewymuszony sposób uczą się szacunku do przyrody. Z pewnością bajki o pszczółce możemy nazwać proekologicznymi.
Maja, Gucio i Filip to nie jedyni bohaterowie bajki. Któż nie pamięta Tekli, pajęczycy, której bały się prawdopodobnie wszystkie dzieci. Równie znany jest Aleksander, czyli światowa mysz. Uwielbia on sery, szczególnie te bardzo śmierdzące. Można jeszcze długo wymieniać: dżdżownica Magda, żuk gnojarz Teodor i jego żona, mucha Bzyk, która znała ludzi, no i pani Biedronka z jej łobuzującymi dziećmi i jeszcze niezwykle odważny dowódca straży mrówek. Uff, bardzo wiele postaci, które w prosty sposób reprezentowały zalety i wady ludzi. Dzieci w ten sposób uczyły się, jak należy postępować i czego robić nie wolno.
W Polsce po raz pierwszy serial emitowany był w latach 80. i 90. XX wieku. Głosu Mai użyczyła Ewa Złotowska a Guciem został Jan Kociniak. Zrobili to tak wspaniale, że wiele osób było i nadal jest przekonanych, że ten serial jest polski. W Holandii dzieci po raz pierwszy zobaczyły maję pod koniec lat 70. Serial emitowany był również na początku lat 80.
Poza oryginalnym serialem powstała również jego kontynuacja. W 2012 roku zrealizowano 78 nowych odcinków przygód Mai i jej przyjaciół. Obecnie serial, zarówno część starsza jak i nowsza, dostępny jest na płytach DVD.
Co ciekawe, serial z roku 1975 nie był pierwszym filmowym obrazem o przygodach pszczółki. Po raz pierwszy zrobiono to na przełomie lat 1924- 1925.
wtorek, 21 lipca 2020
Kartkowa wymianka zwierzęca
Witajcie . U Lidzi wymienimy się karteczkami z owieczkami i z małpkami . Moje bardzo proste . Grafika zdjęcia z tego samego źródła .Kiedyś siostra miała agencje reklamowa i taki niby album reklamowy z fajnymi zdjęciami przyrody i zwierząt dostała. Potem mi go dala bym go wykorzystała więc korzystam . W środku mało napisałam bo drukarka zepsuta a moje pismo jest beznadziejne . Ja obie fajne karteczki dostałam wyszywane.Z małpką wysłałam do https://chikaretta.blogspot.com/ a super zabawną dostałam od Ewy https://www.bibliotekarekodziela.pl/ . Z owieczką wysłałam do Marzenki http://sennyocean.blogspot.com/ A ja dostałam od organizatorki Czyli Czarnej Dany http://misiowyzakatek.blogspot.com/
poniedziałek, 20 lipca 2020
Witajcie .Pamiętacie jak bawiłam się marmurkowaniem http://basiapawlak.blogspot.com/2020/05/marmurkowanie.html Robiłam go na papierze z zestawu .On był grubszy . Zrobiłam też na zwykłych cienkich i też się udało. Teraz kilka cienkich wykorzystałam . Okleiłam nimi pudełko po kremie.Zbieram różne pudełka bo się przydadzą. Tak oklejone i ozdobione pudełko z małym prezentem w środku dostała mama na imieniny 1 lipca .