piątek, 30 października 2020

Wyzwanie czytelnicze  Witajcie . W tym miesiącu czytamy książki z takimi literkami ENJ  Autor i tytuł to znalazłam ale żadnej okładki na J. Teraz też sporo książek przeczytałam .

1   E Ellis Peters Mnich O jedno ciało za dużo 

W dwunastowiecznym benedyktyńskim opactwie Shrewsbury wiedzie spokojne życie brat Cadfael, weteran wojen krzyżowych, dobroduszny choć nieprzejednany tropiciel zbrodni i nieprawości. Opiekuje się powierzonym mu herbarium

E Ellis Peters 

Mnich Obrońca w kapturze 

3 E Ellis Peters Mnich Trędowaty od św.Egidiusza Chciwi wielkich zysków opiekunowie zmuszają młodziutką dziewczynę do zaręczyn z bardzo bogatym właścicielem ziemskim, starszym od niej o prawie czterdzieści lat. Wspaniały ślub ma się odbyć w opactwie benedyktyńskim w Shrewsbury, do którego na dwa dni przed uroczystością przyjeżdżają narzeczeni. Każdemu z nich towarzyszy godny ich pozycji społecznej imponujący orszak. Nieoczekiwanie dochodzi do okrutnego morderstwa. I tym razem rozwiązanie zagadki zostaje powierzone bratu Cadfaelowi. W pobliżu miasta znajduje się hospicjum Świętego Idziego, gdzie schronienie mogą znaleźć nie tylko ludzie nieuleczalnie chorzy, ale także ścigany człowiek...

4E Ellis Peters 
Mnich Wyprawa w śniegi Jest zima 1139 roku. Raz jeszcze spokojne życie brata Cadfaela w klasztorze benedyktyńskim w Shrewsbury zostaje zakłócone tajemniczymi wydarzeniami. Z powodu szalejącej wojny domowej wielu mieszkańców miasta Worcester ucieka na północ. Wśród nich jest dwójka sierot pochodzących z możnej rodziny oraz towarzysząca im młoda zakonnica. Trzaskający mróz i gwałtowne zamiecie sprzyjają rozbojom. W okolicy, w której ginie ślad po trójce uciekinierów, grasuje banda rozbójników i morderców. Na poszukiwanie zaginionych wyrusza brat Cadfael, a wspiera go zaprzyjaźniony zastępca szeryfa w Shrewsbury, Hugh Beringar.

5 E Erich Maria Remargue 
N Na zachodzie bez zmian Powieść "Na Zachodzie bez zmian" należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej.


Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? – pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów.

Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie – i w tym sensie są oni dosłownie „straconym pokoleniem”.

Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci – wszystko to sprawia, że "Na Zachodzie bez zmian" do dziś przejmuje grozą.

 6  E Erich Maria Remargue

N Nim nadejdzie lato On - zblazowany, zbliżający się do końca kariery kierowca wyścigowy. Ona - nieuleczalnie chora, piękna, dużo od niego młodsza pensjonariuszka położonego wysoko w górach sanatorium. Oboje mają za sobą traumatyczne przeżycia drugiej wojny światowej. Choć nie szukają już miłości, odnajdują ją w sobie - uczucie powoli się rozpala między nimi, uciekają przed sobą i przyszłością, wracają. Czasu mają tak niewiele...


Na podstawie tej powieści Sidney Pollack nakręcił film Boby Deerfield z Alem Pacino i Marthe Keller w rolach głównych. 

7 E Erich Maria Remargue

N Noc w lizbonie Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest już zamknięta. Akcja powieści rozgrywa się pewnej nocy w Lizbonie, ostatniej bramie do wolnego świata. Stojący w porcie uciekinier bezsilnie wpatruje się w statek, który następnego dnia ma popłynąć do Ameryki. Jego na nim nie będzie. Nagle jednak podchodzi do niego człowiek, który chce mu oddać swoje bilety na ten rejs. Pod warunkiem, że wysłucha jego opowieści…

8 E Ewagriusz z ponty

O różnych rodzajach złych myśli o ośmiu duchach zła    Wrażliwość współczesnego czytelnika, ukształtowana w sporej mierze przez dzisiejszą kulturę, w której demon staje się bardziej postacią artystycznej fikcji aniżeli rzeczywistym przeciwnikiem człowieka, wydaje się być pod tym względem znacznie mniej wyostrzona niż u starożytnych. Z drugiej strony coraz powszechniej i bardziej masowo odkrywamy demoniczną stronę życia.

 9 Barbara Cartland 

N Na całą wieczność

10 Barbara Cartland 

N Niebezpieczna gra

11 Barbara Cartland

N nieodparty urok

12 Barbara Cartland

N Niebezpieczny Dandys

13 Sandra Heath 

N Niepewność uczuć Dla lorda Carismonta, bogatego i przystojnego wdowca, wybór odpowiedniej żony z jego sfery nie stanowiłby najmniejszego problemu. Nie myśli jednak o sobie, gdyż najważniejsze dla niego jest dobro córki. Podczas rozmowy z Kate Kingsley, starającą się o posadę guwernantki, dochodzi do wniosku, że właśnie znalazł odpowiednią osobę, która będzie matką dla jego córki i proponuje kobiecie małżeństwo. Skromna i urocza wdowa, która ma na utrzymaniu syna, z wahaniem przyjmuje tę propozycję; małżeństwo z lordem Carismontem uwalnia ją raz na zawsze od kłopotów finansowych. Kiedy jednak już jako jego żona przybywa do zamku na małej wysepce u brzegów Kornwalii, przekonuje się, że ktoś - lub coś - za wszelką cenę chce zniszczyć jej szczęście.Ogarniają ją wątpliwości, czy słusznie postąpiła, wychodząc za tego bogatego arystokratę. Tylko potęga prawdziwej miłości zdoła je rozwiać, na przekór wszystkim przeszkodom.4 komentarze: