poniedziałek, 3 maja 2021

3 maja Dzień słońca
Dzień Słońca
 przypada na 3 maja (poniedziałek).

Międzynarodowy Dzień Słońca został ustanowiony przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną w 2000 roku. Data święta jest kulminacyjnym dniem całorocznych wydarzeń organizowanych oraz wspieranych przez NASA i ESA.

Celem Dnia jest promowanie wiedzy o Słońcu i jego oddziaływaniu na jonosferę, magnetosferę i Ziemię. A w wielu zagadnieniach Słońce wciąż stanowi zagadkę dla naukowców. Słońce oddalone jest od Ziemi prawie o 150 mln km (8 minut 19 sekund świetlnych) i jest największym znanym źródłem energii. Słońce w ciągu 1 sekundy produkuje ogromną ilość energii, która wystarczyłaby dla mieszkańców Ziemi przez ponad 500 000 lat, co w przeliczeniu wynosi moc 4 trylionów 100-watowych żarówek. Według naukowców, ilość promieni słonecznych w godzinę docierających na powierzchnię Ziemi może zaspokoić roczne światowe zapotrzebowanie na energię. Coraz więcej państw zaczyna wykorzystywać promienie słoneczne w wytwarzaniu energii. Niemcy, Hiszpania i Włochy należą do krajów, w których pozyskuje się najwięcej energii słonecznej. Z każdym rokiem, panele słoneczne częściej zaczynają pojawiać się w budynkach gospodarczych, domach oraz w przedsiębiorstwach.

Energia słoneczna nie jest jedynie tanim sposobem pozyskiwania energii, ale przede wszystkim jest przyjazną dla środowiska metodą wykorzystywania jej zasobów. Jeżeli wszyscy na świecie zaczęliby korzystać z bezprzewodowych klawiatur, to corocznie świat zaoszczędziłby 828 milionów baterii. Od niedawna duże koncerny technologiczne zaczynają promować urządzenia solarne, na przykład klawiatury, baterie, telefony ładowane światłem, nie tylko słonecznym. Organizacje ekologiczne zachęcają do korzystania z energii słonecznej. Na przykład Greenpeace Polska z okazji dziesiątych urodzin zbudowała 10 mikroelektrowni słonecznych. Mikroelektrowanie OZE (odnawialne źródła energii) produkują energię elektryczną ze źródeł takich jak wiatr, słonce lub biomasa. Urządzenia przyczyniają się do zmniejszenia opłat za prąd oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Maj się zaczął a ja się pytam gdzie to słonce bo tylko chmury i chmury a w nocy i dziś rano była zima 7 komentarzy:

 1. Dzień słońca... a u nas niestety dzisiaj brak słońca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słonko chyba zapomniało, że dzisiaj jest jego dzień.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś nam się ostatnio pogoda zepsuła

  OdpowiedzUsuń
 4. No jakoś nie możemy doczekać się tego słońca :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również zastanawiam się, gdzie to słońce... Może w końcu się pojawi, a wraz z nim wiosna i ciepło :-).

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj czekam na to słoneczko aż nam radośnie zaświeci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chcieliśmy zamontować panele fotowoltaiczne na dachu. Znajomi polecili mi MIST i jestem zadowolony.

  OdpowiedzUsuń