sobota, 27 kwietnia 2024

Spotkanko wspólnoty osób głuchoniewidomych

 Witajcie .Dziś byłam na spotkanku moje grupy głuchoniewidomych .Nasza wspólnota osób głuchoniewidomych i wolontariuszy nazywa się Effatha . Znaczy to otwórz się. Effatha to znaczy: Otwórz się! Jezus skierował te słowa nie tylko do uszu i ust, ale do całego człowieka. Otwórz się na słuchanie Słowa Boga, które jest m.in. w Piśmie Świętym  .

Brat Beniamin tak wymyślił ale z myślą by otworzyć się  na innych . 

  Jedna salka   w której ostatnio mamy spotkania była  zajęta a że była ładna pogoda i nie chciało nam się iść do innej bo  tam był ciut bałagan  to zostaliśmy na dworze . Było nas mało wiec przy takim małym stoliku ze słodkościami miło spędziliśmy czas . Każdy zabrał głos co u niego słychać i co porabia . Takie fajne luźne rozmowy były. Salka gdzie ostatnio mieliśmy spotkania od niedawna nazywa się Dom José A oto figurka świętego José José Sánchez del Río) – święty Kościoła katolickiego, męczennik, uczestnik powstania Cristeros w Meksyku. Zamęczony w wieku 15 lat, ponieważ nie chciał wyrzec się wiary w Chrystusa. Umierając krzyknął: „Viva Cristo Rey!” („Niech żyje Chrystus Król”).

Urodził się 28 marca 1913 r. w Sahuayo w stanie Michoacán. Uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym miasteczku, a następnie w Guadalajarze w Jalisco.

Kiedy w 1926 r. wybuchło powstanie Cristero, jego bracia przyłączyli się do wojsk powstańczych. Mimo sprzeciwu matki i odmowy generała Prudencio Mendozy Józef został na własną prośbę wcielony do grupy powstańczej, gdzie powierzono mu obowiązek chorążego. Powstańcy ochrzcili go imieniem Tarsycjusza, starożytnego męczennika, który jako dziecko został zabity broniąc Eucharystii przed profanacją. Gdy podczas potyczki z wojskami federalnymi 25 stycznia 1928 r. padł koń dowódcy, Józef oddał mu swojego, by mógł ratować się ucieczką. W trakcie odwrotu chłopca zatrzymano wraz z grupą powstańców.

7 lutego odprowadzono go do rodzinnego Sahuayo i uwięziono w kościele parafialnym, sprofanowanym i zdewastowanym przez wojska federalne. Miejscowy burmistrz (alcalde) Rafael Picazo zaproponował chłopcu dwie możliwości uniknięcia kary śmierci: wpłatę 5000 pesos albo dobrowolne wstąpienie do państwowej szkoły wojskowej. Ponieważ odmówił, w prowizorycznym więzieniu przetrzymano go do 10 lutego. Nocą z 7/8 lutego napisał do rodziców: „Moja kochana mamo, zostałem schwytany podczas dzisiejszej bitwy. Myślę o chwili, kiedy przyjdzie mi umrzeć. Nic to jednak, Mamo. Powinnaś zgodzić się z wolą Pana Boga. Umieram szczęśliwy u boku Naszego Pana. Nie chcę, żebyś się martwiła moją śmiercią. Powiedz raczej moim braciom, bo poszli w ślady najmłodszego spośród nas, tak wypełnisz wolę Bożą. Odwagi! Udziel mi swego błogosławieństwa razem z błogosławieństwem ojca. Pozdrów wszystkich ostatni raz. Otrzymacie serce Waszego syna, który Was oboje kocha i chciałby zobaczyć Was jeszcze przed śmiercią”[3].

Był torturowany, również za pozabijanie kur trzymanych przez żołnierzy w sprofanowanej świątyni. 8 lutego zmuszono go, ażeby był świadkiem egzekucji przez powieszenie nieletniego Lorenzo, który jednak ją przeżył, co zyskało mu potem miano Lazarus (Łazarza).

W dniu egzekucji Józefowi przecięto skórę na stopach i zmuszono go, by krwawiąc, o własnych siłach doszedł na cmentarz. Nad wykopanym grobem pchnięto go nożem, wcześniej po raz ostatni żądając wyparcia się wiary i oferując w zamian darowanie życia[4]; wówczas zawołał „Viva Cristo Rey!”, prosząc, by go rozstrzelano. Kapitan żandarmerii zastrzelił go z pistoletu; chłopak padając zakreślił krwią znak krzyża na ziemi[5].

Beatyfikacja i kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikował go papież Benedykt XVI 20 listopada 2005 r. w grupie trzynastu męczenników meksykańskich[6]. 21 stycznia 2016 r. papież Franciszek uznał cud za wstawiennictwem bł. Józefa Sáncheza del Río zaś 15 marca 2016 r. podczas konsystorza wyznaczył datę jego kanonizacji[7][8][9][10].

16 października 2016 r., podczas uroczystej mszy świętej na placu Świętego Piotra w Watykanie, bł. Józef Sánchez del Río wraz z sześcioma innymi błogosławionymi[a], został przez papieża Franciszka ogłoszony świętym i włączony w poczet świętych Kościoła katolickiego[11][12].

14 maja 2017 r. ogłoszono go patronem Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie[13].


Szkocji znajduje się w Glasgow prywatna kaplica pod wezwaniem św. Józefa Sánchez del Río, należąca do parafii pw. Czarnej Madonny z Częstochowy[potrzebny przypis].

Relikwie św.Jose Sancheza del Rio zostały uroczyście wprowadzone 27 marca 2023 r. do franciszkańskiego kościoła Chrystusa Króla w Olsztynie   Czyli do kościoła gdzie mamy swoje spotkania . Dlatego nazwano jego imieniem salkę i jest  figura 


.

4 komentarze:

  1. Fajnie, że spotkanie się udało. Bardzo dziękuję Basiu za ciekawe informacje o św. José. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. O Jose pierwszy raz usłyszałam podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a potem z zapartym tchem śledziłam transmisję z jego kanonizacji. Nawet napisałam na ten temat notatkę -> https://na-sciezkach-codziennosci.blogspot.com/2016/10/szczesliwi-miosierni.html. A samo spotkanie musiało być bardzo ciekawe. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolejne przyjemne spotkanko :) Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń