wtorek, 25 czerwca 2013

Pismo dla niewidomych

alfabet

maszyna  do pisania

tabliczka do pisania

pismo

co tu napisałam
Będąc  teraz na warsztatach wypełnialiśmy ankietę i było pytanie czy znamy pismo punktowe dla niewidomych . Ja kiedyś się go uczyłam ale palcami nie dam rady przeczytać.Jak  mieliśmy swoje stoisko na pikniku  integracyjnym to pokazywaliśmy http://basiapawlak.blogspot.com/2012/09/alfabet-lorma.html  orazhttp://basiapawlak.blogspot.com/2012/07/alfabet-jezyka-migowego.html   i alfabet  dla niewidomych też.  . Wam go  jeszcze nie pokazywałam wiec  dziś go wam pokarze . Alfabet Braille'a – alfabet umożliwiający zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym.

Stworzony przez Louisa Braille'a, który w wyniku wypadku oślepł w dzieciństwie. Oparty jest na wojskowym systemie umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła. Jest jednym z pierwszych przykładów technologii asystujących.

Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille'a jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6. Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość zapisu sześćdziesięciu trzech znaków. W brajlu można zapisać wszystko – istnieje kilka uzupełniających systemów zapisu brajlowskiego – notacje: matematyczna, chemiczna, fizyczna i muzyczna.

5 komentarzy:

 1. Basiu z Twojego bloga mozna sie wiele nauczyc... Podoba mi sie bardzo jak aktywnie spedzasz czas, jakich nowosci sie uczysz, poznajesz wiele nowych rzeczy,,, Zazdraszcam szczerze.. ale tak pozytywnie ;-) Ciesze sie razem z Toba, ze tak fajnie spedzasz czas, tak ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To wspaniałe, że jest taki alfabet. To znacznie ułatwia życie osobom niewidomym i przede wszystkim pozwala im czytać. Pozdrawiam Cię Basiu cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam, napisałaś: "dziekuje" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu! Podziwiam Twoją niespożytą energię do przekazywania takich informacji innym. Czuć w tym pasję jakąś siłę wewnętrzną.....i to się nam czytającym udziela...ja uwielbiam czytać Twoje posty dzięki Tobie dowiaduję się o wielu rzeczach, a właściwie barierach, o których bym nie wiedziała :)) Basiu, to Twoja misja!!!! Rób tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Co ciekawe, istnieje wiele różnych wariantów alfabetu Braille'a, a także systemów Braille'a dla różnych języków, które zawierają litery i symbole specyficzne dla danego języka.

  OdpowiedzUsuń