czwartek, 17 lutego 2022

Kościół pw. św. Józefa w Olsztynie,

 Witajcie .Oto kolejny kościół w moim mieście . Nie będę wam pokazywać wszystkich ale  te z którymi mama coś wspólnego itp. Oto parafia mojej cioci . Bywaliśmy tam z okazji chrzcin , komunii, ślubu czy niestety pogrzebu .

Kościół św. Józefa wzniesiono w latach

 1912-13 jako trzecią katolicką świątynię w ówczesnych granicach Olsztyna, a pierwszą w nowej dzielnicy „za torami”. Parafię św. Józefa utworzono w 1924 r. Do rangi sanktuarium Miłosierdzia Bożego kościół wyniesiono w 2009 r.

Projektantem budowli był Fritz Heitmann z Królewca, który wcześniej w Olsztynie zaprojektował neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowej świątyni architekt nadał cechy stylu neoromańskiego, rozplanowując ją na rzucie krzyża łacińskiego. Nad frontową fasadą górują dwie bliźniacze wieże, a nad skrzyżowaniem trójnawowego korpusu i nawy poprzecznej wznosi się masywna wieża główna.

Wewnątrz znajduje się pięć ołtarzy, z których największe wrażenie robi neoromański ołtarz główny z płaskorzeźbami w dębowym drewnie. Uwagę zwracają również oryginalne witraże z wizerunkami świętych z 1912 i 1913 r., malowidła na ścianach prezbiterium i zdobiona ambona.

Wokół świątyni wiedzie unikalna w mieście droga krzyżowa ze stacjami w postaci murowanych kapliczek (z 1965 r.). Przy kościele znajduje się też cmentarz św. Józefa, założony w 1904 r.

4 komentarze:

 1. Jest piękny. I nawet ma portret jednego z moich ulubionych błogosławionych - Carla Acutisa.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu jestem oczarowana tym kościołem. Mało jest tak pięknych. Podoba się mi również zewnętrzna elewacja.
  serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny piękny kościółek. Zdecydowanie lubię takie mniejsze. Pozdrawiam i życzę udanej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń