czwartek, 10 marca 2022

Międzynarodowy Dzień Dud 10 marca

 


 Międzynarodowy Dzień Dud przypada na 10 marca (czwartek).

Dudy to instrument o bardzo charakterystycznym dźwięku, który kojarzymy ze Szkocją i Irlandią. Czy słusznie? Dzień Dud przypadający 10 marca to idealny moment, żeby dowiedzieć się o nich więcej.
Ja lubię słuchać gry na duduach

Święto ma na celu propagowanie gry na dudach

Międzynarodowa Organizacja Dud i Stowarzyszenie Dud to dwie organizacje, które zainicjowały święto w 2012 roku. Ich akcja propagująca granie na dudach rozpoczęła się już w 1986 roku. Organizacje walczą o to, żeby tradycja grania na tym pradawnym instrumencie nie wymarła. 10 marca na całym świecie odbywają się wydarzenia promujące muzykę graną na dudach. W RPA dudziarze spotkali się na koncert w podziemnym kanionie, a w Grecji na wzgórzu w Atenach.


Dudy to instrument dęty, składający się ze skórzanego worka i piszczałek. Worek działa jako rezerwuar powietrza, piszczałki jako stroik. Instrument najbardziej kojarzymy ze Szkocją, Irlandią, kiltami i średniowieczem. W rzeczywistości dudy były znane już w starożytnym Egipcie. Podobno na dudach grał też Neron. Nie do końca wiadomo jak dudy znalazły się w Szkocji i Irlandii, ale teraz zadomowiły się już tam na dobre. Dudziarze grają na weselach, jarmarkach, pogrzebach, a kiedyś także podczas bitew wojennych.

W Polsce dudy są znane jako kozioł, koza albo gajda. Są popularnym instrumentem ludowym, szczególnie na Śląsku, Podhalu i w Wielkopolsce.2 komentarze:

  1. Nawet nie wiedziałam, że jest taki dzień.Dudy to mało popularny instrument, ale pięknie brzmi.

    OdpowiedzUsuń
  2. No to wszystkiego najlepszego dla wszystkich dudziarzy:)

    OdpowiedzUsuń