środa, 19 lipca 2023

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

 Muzeum otwarte i poświęcone zostało 12 czerwca 2018 roku przez abp Józefa Górzyńskiego, Metropolitę Warmińskiego. Na stałe eksponowanych jest ponad 500 obiektów odnoszących się do różnych aspektów historii, liturgii i sztuki Warmii.

 

Powierzchnia muzeum to ponad 1200 m2, zlokalizowanych w trzech historycznych kamienicach, które obecną swoją formę zawdzięczają przebudowie z przełomu XIX i XX wieku, choć zachowane w partiach piwnic relikty wskazują, że mogły one istnieć już w późnym średniowieczu.z racji ROKU KOPERNIKA zapraszamy na wystawę poświęconą Astronomowi. Wśród eksponatów m.in. rękopiśmienne dokumenty Kopernika, jego zapiski, medale itp.

Zapraszamy!Zbiór obiektów ilustrujących w różnych aspektach historięArchidiecezji Warmińskiej - liturgicznym, społecznym czy naukowym. Prezentowane obiekty dopełniają tablice informacyjne i kalendarium. Warto zwrócić tu uwagę na zachowane historyczne portrety biskupów, zbiór monet czy prezentowane obiekty archeologiczne pochodzące z II wieku po Chrystusie. Na ekspozycji prezentowany jest również najstarszy wydany drukiem traktat anatomiczny oparty na sekcji zwłok Andreasa Vesaliusa z 1543 rok. Na poddaszu najstarszej kamienicy urządzono niewielką ekspozycję o tematyce funeraln
piętro 1
Wystawa poświęcona rzemiosłu artystycznemu, z czego największa sala poświęcona jest złotnictwu. Zgromadzono tu ok. 100 argentariów liturgicznych (w tym kielichy, monstrancje, relikwiarze, naczynia na olej), naczynia cynowe, mosiężne i miedziane, tkaninę (ornaty) i księgi liturgiczne. Wśród bardzo wielu ciekawych i znakomitych warsztatowo obiektów wyróżnić można najstarszy zachowany kielich fundacji bp. Sorboma z II połowy XIV wieku oraz patenę przypisywaną do tegoż kielicha, choć ostatnie opinie wskazują czas jej powstania na II połowę XIII w. Na ekspozycji podziwiać też możemy wysokiej klasy artystycznej relikwiarz św. Andrzeja (XVII w.), relikwiarz bp Watzenrodego (pocz. XV w.), a także ciekawe złotnictwo początku XX w.parter
Ekspozycja poświęcona malarstwu i rzeźbie. Eksponaty pochodzą z terenu dzisiejszej Archidiecezji Warmińskiej, choć część z nich powstała w różnych warsztatach poza warmińskich. Najstarsze obiekty (rzeźba i snycerka) datowane są na XIV i XV wiek. W prezentowanym zbiorze na uwagę zasługują przede wszystkim rzeźby gotyckich Madonn, dwa gotyckie ołtarze (z Pęciszewa i Sokolicy), cztery portrety ewangelistów (XVII w. szkoła włoska) oraz utrzymany w stylu manieryzmu niderlandzkiego potężny konfesjonał pochodzący z kościoła w Tylży (obecnie Sowieck w Obwodzie Kaliningradzkim) datowany na początek XVII w.

2 komentarze:

  1. Wspaniała wystawa Basiu, tylko pozazdrościć (w pozytywnym znaczeniu) wrażeń. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń