niedziela, 11 maja 2014

Sztuka przez pocztę

Witajcie . Jak pisałam lubiłam  pisać i dostawać listy .Dawno temu  siostra znalazła  coś takiego  Mail  Art.Obie mamy dusze artystyczne wiec  przez jakiś czas  w to weszłyśmy .Oprócz znanych i mniej znanych artystów bawiła się w to artystyczna młodzież. Wysyłaliśmy wiersze obrazki grafiki kolarze itp . Takie  oto mi zostały pamiątki  .
Mail art (ang. sztuka poczty)— rodzaj działalności artystycznej, kierunek w sztuce drugiej połowy XX wieku, korzystający z poczty jako medium sztuki i narzędzia artystycznego. I
Artyści tego kręgu przesyłali listy, telegramy, paczki, stanowiące dzieła, często o charakterze konceptualnym (sztuka konceptualna), przesyłano też informacje o własnej działalności artystycznej, czy o własnym życiu, dzieła poezji wizualnej itp.,tworząc w ten sposób rodzaj sieci obiegu sztuki poza instytucjami, takimi jak galerie i muzea. Wchodzenie w ten obieg polegało na udostępnianiu swojego adresu pocztowego, a funkcjonowanie wiązało się z interaktywnością (odpowiadanie na przesyłki) – była to więc wymiana pomiędzy twórcami.rzystano tu ze specyfiki przesyłki pocztowej: personalizacja odbiorcy, formułowanie uproszczonego komunikatu (telegram), przesyłka i jej opakowanie, pokonywanie przestrzeni (kontakty z odbiorcami z całego świata), i granic (szczególnie w społeczeństwach gdzie istniała cenzura artystyczna), emocje związane z oczekiwaniem na odpowiedź, estetyka znaczków pocztowych i stempli itd. Organizowano też wystawy tego rodzaju twórczości, prezentujące indywidualne kolekcje korespondencji lub nadesłane odpowiedzi artystów na sformułowany problem. Znanym artystą z jakim się wymieniałyśmy był Kain Maj Kain May (Krzysztof Skain May) - Malarz, grafik, poeta, tekściarz, scenograf, inscenizator, performer, muzyk, publicysta, artysta „użytkowy”, ostatnio także wokalista... -W latach 80. wchłonęła go rewolucja muzyczna, a przede wszystkim tzw. alternatywa (jak w imieniu). Już w 1979 r. pisze teksty dla grupy TNT. Potem kolaboruje z muzykami z Katarynek XX wieku, z Kontrolą, White Intelectualiste, Kosmetykami Mrs Pinki, Wańką Wstańką & The Ludojades, Balcan Electrique, Zaczarowanym Ołówkiem, Dziećmi w Szoku. Często był w tej współpracy wręcz członkiem zespołu, budował scenografie koncertów, realizował performance i happeningi w trakcie grania, podczas których palił, darł lub inaczej niszczył dekoracje, malował na żywo. Budował „oficjalne" scenografie dużych imprez rozkowych jak Jesień Mokotowska, Poza Kontrolą, Rock Front, Zadyma. No i oczywiście pierwsze Jarociny, których był nieodłączną, kolorową postacią. W Jarocinie występował jako malarz, muzyk, scenograf. Ilustrował jarocińskie publikacje.Ilustrował i redagował graficznie kultowe, choć „środowiskowe" czasopisma „Non Stop", „Mać Pariadka", „Mała Ulicznica", „Ulica Wszystkich Świętych", „Czarny Krzyż", „A-Tak", „"Alter", „Alter Ego", „Leń", „Rozbrat", „B 1", ale także „Mój Świat", „Na Przełaj", „Sztandar Młodych", „Przegląd", przez 10 lat „Kalendarz Szalonego Małolata" (1983-2002).
takie różne dostawałam
a to od Kain Maja
Ko

6 komentarzy:

 1. bardzo ciekawe te rysunki :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ponownie
  dziękuję za po lubienie mnie na fb :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe pamiątki i wspomnienia :) A rysunki są niesamowite :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To byla chyba świetna zabawa. Miło powspominać. Pozdrawiam Cię Basieńko!

  OdpowiedzUsuń
 4. wow bardzo ciekawe pomysły :) podobają mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe "wspomnienia" będziesz miała- suuuper :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń