sobota, 12 listopada 2016

Wyjście do kina

Witajcie . Dobrze  odczytałyście  mój  kolarz . Uwielbiam przyrodę Lubię spotykać się z ludźmi w wirtualnym świecie też.Cieszą mnie małe rzeczy .  Lubię sztukę,artystyczne tworzenie   . Wszystko co pisałyście to się zgadza No może ten ruch  i aktywność fizyczna to nie   Ta pani miała symbolizować  radość życia     Dziś   też za chwilkę ide na spotkanko. Ale jeszcze w środę milo czas spędziłam   . W środę  byłam w kinie z  moim klubem TPG. To takie malutkie studyjne  kino było . Byliśmy na filmie.  Historia  Mari . Film był z napisami ale też z lektorem i audiodeskrypcją czyli opisami  dla niewidomych 

HISTORIA MARII Historia pobytu czternastoletniej, głuchoniemej Marie Heurtin w prowadzonym przez siostry zakonne specjalnym ośrodku. Między dziewczynką a jedną z opiekunek zawiązuje się szczególna relacja.


Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane Ames en prison (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze). Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków. Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką. Historia Marii porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak: Dzikie dziecko François Truffauta, Cudotwórczyni Arthura Penna, czy Camille Claudel, 1915 Bruno Dumonta. Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie. Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire – młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował on podczas zbierania materiałów do filmu. Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 roku nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.


8 komentarzy:

 1. Uwielbiam wyjścia do kina, bardzo często wychodzę z przyjaciółką ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujący film.
  Pozdrawiam, Basiu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu film bardzo poruszający.Też lubię chodzić do kina na wartościowe filmy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ja dawno nie byłam w kinie....

  OdpowiedzUsuń
 5. Też nie pamiętam, kiedy ostatnio byłam w kinie :) Ale Ty Basiu ciekawie spędziłaś czas :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też nie pamiętam kiedy byłam w kinie- już ponad 10 lat na pewno

  OdpowiedzUsuń
 7. Basiu! Bardzo Fajnie i Pożytecznie spędzasz Czas - Pozdrawiam Cię gorąco

  OdpowiedzUsuń