piątek, 28 stycznia 2022

Międzynarodowy Dzień LEGO 28 stycznia.

 




Międzynarodowy Dzień LEGO
 przypada na 28 stycznia (piątek).

Powiedzieć, że klocki Lego to popularna zabawka, to jak nic nie powiedzieć. Wokół duńskiego produktu wytworzył się odrębny świat, skupiający parki zabaw, filmy, gry komputerowe, programy telewizyjne, wpisy do Księgi Rekordów Guinnessa oraz przede wszystkim setki najróżniejszych zestawów klocków. Uchwalono również Międzynarodowy Dzień LEGO (International LEGO Day), który przypada 28 stycznia.

Historia klocków Lego

Firmę Lego założył 12 października 1932 roku w miasteczku Billund Ole Kirk Christiansen, który co ciekawe był stolarzem, a jego pierwszą zrobioną zabawką była drewniana kaczka. Nazwa pochodzi od duńskiego zwrotu „leg godt” (baw się dobrze), a w łacinie jedno ze znaczeń słowa „lego” to „składam”. Po II wojnie światowej firma rozpoczęła produkcję specjalnych klocków z wypustkami i odpowiadającymi im gniazdami, dzięki czemu można było uzyskać liczne kombinacje połączeń. To zapewniało świetną zabawę, stąd 28 stycznia 1958 roku opatentowano ten sposób łączenia klocków. Kolejne lata to ogromne sukcesy duńskiej firmy rodzinnej, na rynku zaczęły pojawiać się zestawy z modelami domów, zamków, samochodów, wprowadzono też słynne ludziki Lego. Co ciekawe, początkowo nie miały one rąk, ale zawsze były uśmiechnięte. Dopiero seria z piratami wprowadziła groźniejsze miny. Dziś duńskie klocki to jedne z najpopularniejszych zabawek, znane pod każdą szerokością geograficzną. Powstały nawet ogromne parki rozrywki zbudowane z Lego (m. in. w Dani, Niemczech, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii), produkcje filmowe i telewizyjne oparte na licencji Lego, gazety czy gry. Klocki z charakterystycznym logo na czerwonym tle stały się ważnym elementem kultury.

W 2012 roku LEGO obchodziło 50-tą rocznicę powstania koła LEGO i tę rocznicę uczczono także poprzez zdobycie Światowego Rekordu Guinnessa dla „największego producenta opon rocznie”. Tak, LEGO produkuje najwięcej opon spośród wszystkich producentów. Roczna produkcja wynosi grubo ponad 300 mln sztuk, choć oczywiście są to opony zabawkowe. Współcześnie co drugi zestaw LEGO zawiera koła do różnych pojazdów.

Małe wielkie klocki

Małe elementy zaprojektowane przez Christiansena zostały wykorzystane do niejednej wielkiej konstrukcji. W Księdze Rekordów Guinnessa znalazła się wieża o wysokości 35 metrów, postawiona przez amatorów klocków w Mediolanie. Z kolei firma turystyczna z Hongkongu w 2018 roku zaprezentowała ogromny statek zbudowany z ponad 2,5 miliona Lego. W 2020 roku wypuszczono na rynek zestaw Koloseum składający się z ponad 9000 elementów.

Na fenomen Lego składa się kilka rzeczy. Po pierwsze różnorodność – setki zestawów tematycznych, od najprostszych, po bardziej zaawansowane dla starszych (np. Lego Technics). Po drugie, klocki Lego to niezwykle solidna i wytrzymała zabawka. Jeden zestaw może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat, dając radość kolejnym pokoleniom. Klocek wyprodukowany 60 lat temu będzie pasował do tego powstałego sprzed kilku tygodni. Trzecie – ogromna możliwość kombinacji – oprócz gotowych zestawów, np. zamku, superbohatera albo samolotu, można stworzyć własne dzieło, co tylko podpowie umysł. Tutaj kolejna ważna zaleta – klocki Lego nie tylko cieszą, ale wpływają na rozwój, zwłaszcza młodych ludzi. Mają pozytywny wpływ na wyobraźnię, kreatywność, logiczne myślenie, zdolności manualne, cierpliwość, uczą kształtów i kolorów.


Międzynarodowy Dzień LEGO

Międzynarodowy Dzień LEGO obchodzony jest 28 stycznia, na cześć złożenia patentu na klocki Lego w 1958 roku. Ludzie świętują ten dzień na różne sposoby – wspólne budowanie z dziećmi, publikowanie zdjęć z klockami w mediach społecznościowych, udział w konkursach organizowanych przez różne firmy związane z Lego. Ci, którzy mają taką możliwość, mogą udać się do jednego z Legolandów, gdzie w dniu święta z pewnością mogą liczyć na dodatkowe atrakcje. Dla kolekcjonerów Międzynarodowy Dzień LEGO to najlepsza okazja, by kupić nowy zestaw po atrakcyjnej cenie, bowiem wiele sklepów z zabawkami przygotowuje na 28 stycznia ciekawe promocje. Można też zainwestować w kapcie, które chronią przed nadepnięciem na klocek Lego. Jak widać, duńska firma naprawdę dba o swoich klientów.

1 komentarz:

  1. A ja nigdy nie byłam fanką tych klocków i nigdy ich nie miałam:)
    Buziaki.

    OdpowiedzUsuń