niedziela, 6 sierpnia 2023

Książki przeczytany kiedyś

 styczeń 1992

1kazimerz Dymel  Tako rzecze śedlak 

Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak łączy w sobie trzy wybitne osobowości: uczonego, mistyka i artysty. Toteż chłodnego intelektualistę wspiera kapłan ze stanami olśnienia, a obydwu przenika dziecięca wrażliwość i prostota. W ten sposób Sedlak wyzwala niezamierzone pokłady wewnętrznej mocy, jednocząc w sobie wszystkie ludzkie siły: umysłu i wiary, woli i uczucia.
"Tako rzecze Sedlak" jest niezwykle interesującą i oryginalną próbą całościowego ogarnięcia myśli i wizji księdza profesora. Tym bardziej atrakcyjną, że ukazane są w konfrontacji z buddyzmem, hinduizmem, islamem, zaratustrianizmem oraz w zderzeniu z poglądami wielkich myślicieli , jak Platon, święty Augusty, święty Tomasz z Akwinu, Einstein, a także Fryderyk Nietzsche, mistrz autora z czasów młodości. Przede wszystkim jednak idee Sedlaka przedstawione zostają w kontekście z "Biblią", którą poddaje własnej, fascynującej interpretacji.
Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak jawi się jako współczesny prorok, który sens istnienia wszechświata łączy w nierozerwalną całość z treścią ludzkiego żywota. Analiza naszych lęków, rozterek i niepokojów prowadzi Sedlaka do odpowiedzi na fundamentalne pytania współczesności, przywracając utraconą harmonię między racjonalną stroną natury ludzkiej, a jej duchowym kształtem.

2Mitologia Bałtyjska

3Religie świata w przeszłości i w dobie wspułczesnej

4 Baśnie braci Grim

5George Orwell,  W hołdzie Katalonii 


George Orwell, młody idealista, trafił jako ochotnik do oddziałów POUM (Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego). Była to niewielka lewicowa partia rewolucyjna, najsilniejsza w Katalonii, walcząca o zwycięstwo socjalizmu w Hiszpanii i na całym świecie, zaciekle zwalczana przez frankistów, ale także przez stalinistów oraz trockistów. W szeregach jej milicji Orwell walczył podczas hiszpańskiej wojny domowej. Swoje doświadczenia opisał w doskonałej reporterskiej, ale i głęboko socjologiczno-filozoficznej książce. Prawdopodobnie, gdyby nie to wstrząsające hiszpańskie doświadczenie, nigdy nie powstałyby jego najbardziej znane dzieła. To lektura obowiązkowa dla każdego (nie tylko dla wielbicieli Orwella) kto chce poznać naturę reżimów totalitarnych i coś zrozumieć z polityki, także jak najbardziej współczesnej.

Jacek izworski gwiezdne szczenie XXVII wiek. Ludzie od lat żyją w pokoju, w ustroju komunistycznym. Od jakiegoś czasu wysyłają też w kosmos statki załogowe (o napędzie nadświetlnym),które eksplorują wszechświat. I to wszechświat, w którym roi się od życia. Książka to opowieść o wyprawie "Horsedealera" i jego 13-osobowej załogi. Jest to też historia małego kulonika o imieniu Kondias.

7Erich Maria Remarque

Czas życia czas śmierci Czas życia i czas śmierci” to historia żołnierskiego losu młodego Niemca – Ernsta Graebera. Nieoczekiwanie, w czasie klęsk armii niemieckiej, Graeber dostaje urlop. Przepełniony nadzieją udaje się do kraju, do rodzinnego miasta, by szukać wytchnienia od nędzy, głodu, zimna i wszechobecnej śmierci frontu rosyjskiego.Czeka go z jednej strony ogromne rozczarowanie – jest bowiem świadkiem upadku swojej ojczyzny, a z drugiej niespodziewane szczęście – przeżywa wielką miłość. Pełen wątpliwości wraca na front, gdzie rozstrzygnie się konflikt między winą a poświęceniem. To uniwersalne przesłanie „Czasu życia i czasu śmierci” z niezmienną siłą przemawia do dzisiejszego czytelnika.


Luty 

1 Robert E. Howard Wędrowcy z Valhalli   opowiadania fantasy

2

Joanna Chmielewska LesioLesio o jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno - humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej. Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70 i stworzyła postać prześmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów,który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych przygód.

3Ludlum ultimatum Bornua

4tanithe lee Czarnoksieznik z volkuaany  Kernik Volk, czarnoksiężnik sprzymierzony z bogiem zła, sięga po władzę nad światem, który rządzi się prawami magii. Do walki z czarnoksiężnikiem staje niewolnica Shaina uzbrojona w moc przenoszenia się duchem, daną jej przez czarownicę Barbayat. Następuje kolejne starcie w odwiecznej wojnie między siłami Dobra i Zła.

5lErich von Däniken Dzien w którym przybyli bogowie

6Robert silverberg ciernie  fantastyka

7Barbarzyńcy opowiadania fantasy

8Homer Iliada 

\9Piers Anthony sfery  Fantastyka

10 KrystynaKolinska Stachu jego kobiety i jego dzieci  Stanisław Przybyszewski - "smutny szatan", inspirator zła czy "człowiek o ewangelicznej dobroci i gołębim sercu"? Ofiara dziedziczności czy własnych zaprogramowanych chuci?

11Howard Conan obieżyświat 


marzec

1Karol Bunsch wawelskie wzgórze 

Pierwsza część cyklu historycznego osadzonego w I poł. XIV wieku, którego tłem są podejmowane przez jednego z piastowskich władców - Władysława Łokietka - starania o zjednoczenie ziem polskich. W dzielnicy senioralnej bunt podnosi krakowski patrycjat a wcześniej jeszcze biskup krakowski Jan Muskata, stronnik i lojalny zwolennik króla Wacława mocno daje się we znaki stronnikom osadzenia na polskim tronie kujawskiego księcia Władysława. Świadkiem i uczestnikiem – często nieświadomym - wielu ważnych wydarzeń, jest nie znający swojego pochodzenia Krzych trafiający na służbę do krakowskiego metropolity.

2Geg Bear koncert nieskończoności  Powieść, której głównym bohaterem jest młody chłopak o imieniu Michael dzieje się początkowo w naszym świecie. Ów młodzian jest samotnikiem, który oddał duszę poezji. Jego ojciec, jedna ze znanych osobistości, organizuje przyjęcie, na którym syn poznaje pewnego kompozytora- Arno Waltiriego. Między dwoma panami wywiązuje się niezwykła przyjaźń, która zaprowadzi Michaela w niezwykły świat, ubierze jego życie w moc niespodzianek, niekoniecznie przyjemnych i delikatnych

3Michael moorcock Amulet szalonego boga  Druga część czterotomowego cyklu "Historia Runestaffa". Cykl opowiada o przygodach Doriana Hawkmoona w krainie, która przypomina Europę dalekiej przyszłości.

4Joanna Chmielewska 2/3 sukcesu

5karol Edward Wagner pajęczyna  utkana z  ciemności  Fantasy

6karol Edward Wagner  pierścień z krwawnikiem 

Howard Conan ryzykant 

8karol Edward Wagner  Wichry nocy  opowiadania umiejscowione w mrocznym świecie wykreowanym przez jednego z czołowych pisarzy fantastyki na świecie, których bohaterem jest tajemniczy i nieśmiertelny Kane

9karol Edward Wagner  Cień anioła śmierci 

10karol Edward Wagner  Mroczna krucjata

11 Andre Norton Mistrz zwierząt Fantastyka

12Mitologia korei

13 Andre Norton Brama kota Rada Czarownic osłabiona po Wielkim Poruszeniu wysyła do Escore Czarownice, by odnalazły starożytne źródło Mocy. Jednak Moc chadza własnymi ścieżkami.

14Stanley J. Weyman KAWALER DE MARSAC Francja u schylku panowania Henryka III Walezjusza. Zubozaly hugonot - Gaston de Marsac podejmuje sie wypelnienia niebezpiecznej misji powierzonej mu przez Henryka krola Nawarry. Jesli misja sie powiedzie, kawaler zyska moznego protektora i jego los sie odmieni, ale w przypadku niepowodzenia moze spodziewac sie najgorszego.

15Howard wysłańcy walhali fantastyka

16Pieres Anthony zaklęcie dla kameleon  Xanth. Kraina, gdzie każdy ma jakiś magiczny talent bądź sam jest magiczny. Albo inteligentny. Trochę to skomplikowane, ale jeśli w grę wchodzi magia, trzeba się do tego przyzwyczaić.Młody Bink jest chyba pozbawiony talentu, za to ma determinację i nadzieję, z którymi udaje się do czarodzieja Humfreya. W drodze trafia na centaury i nagle akcja rusza z kopyta. Później w dziwnej Rozpadlinie, której nie ma na mapach, chłopak spotyka smoka i w trakcie ucieczki pytanie, czy stwór jest inteligentny, czy ma talent magiczny, nabiera praktycznego wymiaru...

Tak zaczyna się pierwszy tom legendarnej serii "Xanth", 
OOOOOOOOO tez sporo miesieęznie i prawe sama fantastyka \

Kwiecień 
1Mitologia Iranu
2 Andre Norton Czarodziejka ze świata czarownic Kathtea, córka Simona Tregartha i Jaelithe, traci moc, przez co staje się łatwym celem dla sił Ciemności i zagrożeniem dla całego Escore. Czarodziejka postanawia wrócić do Estcarpu, by odzyskać dawne zdolności. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Kathtea przekracza Bramę między światami i spotyka na swej drodze jednego z Wielkich Adeptów o niszczycielskiej mocy. Aby ocalić życie, będzie musiała mu zaufać…

2Frank Herbert Diuna Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

3Portret w malarstwie  sztuka
4żywoty świętych
5Zofia Albereowa o sztuce Japoni
6Harper Lee   Zabić drozda 
Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci

7Ludlum Spisek akwitani 
8Mrożek Dramaty


maj 
1Frank Herbert Mesjasz Diuny fantastyka 
2 Janusz Wolniewicz Uśmiech zlotgo buddy wprowadzenie do tajlandi
3Dante Boska komedia
4Lama Ole Nydah   l moja droga do lamów   Moja droga do lamów" to opowieść Lamy Ole o jego podróżach do mistycznego serca Azji, o przemianie zafascynowanego "mocnym życiem" i zmieniającymi świadomość narkotykami, młodego Europejczyka

w duchowego nauczyciela i spadkobiercę mistrzów
tybetańskiej linii Kagyu.
 
5Lin Carter   Czarnoksiężnik z Lemuri   Fantastyka
6Aleksande Dumas Dwie Diany Miłość i nienawiść - najbardziej wzniosłe i niszczące uczucia zostały opisane przez Aleksandra Dumasa w powieści "Dwie Diany". W otoczeniu intryg królewskiego dworu, wojen pomiędzy panującymi i wojen religijnych samotny bohater usiłuje odnaleźć swoje przeznaczenie zapisane w tajemniczej przepowiedni Nostradamusa.


6Henry Kuttner   Kraina mroku   fantastyka 
Pisalam ostatnio ze nie wszystkie już pamiętam co czytałam Ostatnio taka recenzje jakiejś książki znalazłam 
'"Krótka historia,która niczego po sobie nie pozostawiła"  lub" Ksiażka do przeczytania i odrazu do zapomnienia " czyli skoro ja zapominalm co przeczytałam to moze wlasnie nie warte były zapamiętania 

'

2 komentarze:

  1. Zauważyłam w tym zestawieniu Bunscha, kiedyś uwielbiałam tego pisarza.
    Pozdrawiam, Basieńko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podziwiam Basiu, że tak różnorodną tematykę czytasz. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń