piątek, 8 września 2023

Książki przeczytane kiedyś

 Październik 1992

1jack London wiara w człowieka

2Zevaco Eliksir miłości 

3Iwaszkiewicz opowiadania

4Jack London   A nich to żółwie tasmana  

5Janusz Meissner L jak Lucy

6Jack London   opowiadania

7  Roger Zelazny kraina przemian  Bohater, pół-elf i pół-człowiek, poszukuje złego maga Jeleraka, aby się zemścić za zamianę go na wieki w kamień i zesłanie do piekła. Podróżuje na stalowym, demonicznym rumaku o imieniu Black, na którym z stamtąd powrócił. Dilvish wyrusza w kierunku kolejnej siedziby Jeleraka - Wiecznego Zamku

8Roman Bratny  Czwartki ubogich

9Elbieta Sujak  Rozważania o ludzkim rozwoju

10 Barbarzyńcy  2 opowiadania fantasy

11Józef Piechowski  Gwiazdy z kraju północy  o   koperniku

12Joanna Chmielewska  Całe zdanie  nieboszczyka

oooo tu sporo z bibloteczki rodziców


listopad

1Maria Dąbrowska opowiadana

2 Zevaco Tajemnica wierzy 

Józef Ignacy Kraszewski papiery po Glince Obrosła legendą, znana z wielu anegdot przekazanych przez narodową tradycję i z utworów literackich postać księcia Karola Radziwiłła "Panie Kochanku" stała się również przedmiotem zainteresowania Kraszewskiego. Tego przedstawiciela najpotężniejszej rodziny magnackiej w dawnej Polsce uczynił bohaterem kilku swoich powieści, m.in. opowiadania "Z papierów po Glince". Ma ono postać gawędy, gatunku beletrystycznego, właściwego dla tematyki wspomnień o szlacheckiej przeszłości XVIII wieku.

4Piers Anthony  Zamek Roogna Kiedy Dor, syn Binka, był małym chłopcem, często podziwiał magiczny gobelin wiszący na ścianie zamku Roogna. Godzinami obserwował przedstawionych na nim ludzi. Teraz zdecydowanie woli inne widoki, takie jak urodziwa Millie, której jego ojciec przywrócił wdzięczną, materialną postać. A jednak za sprawą magii chłopak trafi do świata z gobelinu jako dorosły Przyziemianin. Czekają go przygody równie zawikłane jak nici tworzące magiczną tkaninę!

5Wojciech Żukrowski  Ognisko w dżungli Opowieści i baśnie z Wietnamu powstałe po powrocie autora z terenów Dalekiego Wschodu.


Żukrowski jako podróżnik, doskonale zna kraje azjatyckie, gdzie wiele razy był na froncie w czasie walk wyzwoleńczych. Był w Wietnamie, Chinach, uczestniczył w walkach partyzanckich w Laosie.

Narratorem każdej z nich jest Kuok Wiet, partyzant walczący o sprawiedliwość, którą ma przynieść zaprowadzenie komunizmu. Wieczorem, przy ognisku, w środku dżungli, snuje stare przypowieści, przekazując mądrość kolejnym pokoleniom.

6Józef Ignacy Kraszewski

Adama Polanowskiego, dworzanina króla Jegomości Jana III notatki

Powieść ma formę fikcyjnego pamiętnika Adama Polanowskiego. Tytułowy bohater wstępuje na służbę do hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego w 1673 roku. Jego służba trwała do śmierci Sobieskiego. Przez ten czas Polanowski wiernie służył hetmanowi i późniejszemu królowi. Był świadkiem ważnych dla Rzeczpolitej i Sobieskiego wydarzeń, takich jak bitwa pod Chocimiem, obiór Sobieskiego na króla, wreszcie bitwa pod Wiedniem. Ponadto dzięki obserwacjom tytułowego bohatera można obserwować życie dworu królewskiego, wydarzenia na nim zachodzące oraz intrygi dworskie.

7Józef Życiński   trzy kultury Nauki przyrodnicze, humanistyka i myśl chrześcijańska

8Jan Dobraczyński  Najeźdźcy

Powieść "Najeźdźcy" została napisana w latach okupacji, w niezwykłych okolicznościach. Dobraczyński, zaangażowany w wojskową pracę podziemną, redaktor konspiracyjnego pisma, tylko późnymi wieczorami i nocami mógł sobie pozwolić na kontakt z literaturą. Zamysł powieści i jej projekt pojawiły się w 1940 roku, lecz do zamierzonego tematu wydarzenia każdego dnia wprowadzały nieustanne korekty. Bohaterowie powieści wiedli życie, o którym sam autor nie mógł nigdy powiedzieć, jak się ostatecznie skończy. Pisana z dnia na dzień powieść, niezależnie od swego własnego nurtu, jest odbiciem nastrojów i poglądów tamtych czasów walki.

9Józef Ignacy Kraszewski  skrypt fleminga  Akcja utworu rozgrywa się w latach 1718-1724. Są to czasy panowania saskiego monarchy Augusta II Mocnego z dynastii Wettynów, dziedzicznego władcy Saksonii i elekcyjnego króla Rzeczpospolitej. Jednym z warunków porozumień kończących tzw. "konfederację tarnogrodzką" z 1716 r. jest oddanie komendy polskich wojsk cudzoziemskiego autoramentu pod rozkazy saskiego feldmarszałka Jakuba Fleminga. Ta sprawa jest głównym wątkiem utworu. Większość polskich sił zbrojnych jest wyłączona spod władzy hetmanów i znajduje się pod rozkazami tegoż feldmarszałka, będącego głównym faworytem i najzaufańszym współpracownikiem Augusta II Mocnego. Monarcha ten bowiem dąży do wzmocnienia władzy królewskiej w Rzeczpospolitej, marzy mu się wielka monarchia łącząca Saksonię z Polską, a na jej czele on i jego następcy jako silni monarchowie. I w tym punkcie jego interesy stają się rozbieżne z interesami mas szlacheckich i magnaterii. Te warstwy społeczne podejmują więc walkę o odzyskanie tytułowego "skryptu Fleminga", czyli dokumnetu, w którym król oddaje komendę większości wojsk polskich pod dowództwo feldmarszałka Fleminga. Polskie możnowładztwo słusznie bowiem dostrzega, iż te siły zbrojne mogą być użyte w przysłości do likwidacji przywilejów i tzw. polskiej "złotej wolności"

10Marcin Buber opowiadania chasydów  Wybitny pisarz i filozof zebrał krótkie, pełne uroku i delikatnego humoru opowieści wywodzące się z chasydyzmu - mistycznego żydowskiego ruchu filozoficzno-obyczajowego. Przybliżają one egzotyczny, odeszły w przeszłość, lecz wciąż fascynujący świat chasydów i przekazują głęboką, bardzo nam bliską mądrość.


Grudzień

1Howard Conana grom

2Historia starożytna

3 Mieczysław Nowak aby pełniej żyć religijna

4Michał Rysiniak ziemia miodem płynąca   Dwie przedwojenne (1937 - 1938) powieści Michała Rusinka, częściowo z wątkami autobiograficznymi, łączące się osobami bohaterów. W Plutonie z Dzikiej Łąki autor odmalował życie Krakowa pod koniec I wojny światowej i w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości. Dużą wartość mają żywe i plastyczne opisy krakowskich zwyczajów i codziennego życia. Ziemia miodem płynąca, będąca kontynuacją losów głównego bohatera po przeprowadzce z Krakowa do stolicy, jest zasadniczo powieścią środowiskową, opisującą monotonne i szare życie urzędników magistrackich.

4Craig Shaw Gardner katarem i magia  "Katarem i magią" jest to pierwszy tom "Trylogii Ebenezuma" opowiadającej o niejakim Ebenezumie zajmującym się magią, lecz czyniącym to w nieodpowiedzialny sposób. Wszystkie kłopoty powoduje uporczywy katar wywołujący alergię na wszelką magie. Zaklęcia mieszają się, a każdy czar wymaga ogromnego wysiłku mistrza.Zakatarzony czarnoksiężnik Ebenezum wraz ze swoim uczniem Winicjuszem wędrują do Vushta - miasta tysiąca zakazanych rozkoszy i grzechów nieznanych. Spotykając po drodze różne dziwne osoby i zjawy, przeżywają zabawne, lecz czasem niebezpieczne przygody. Obecna wciąż magia uniemożliwia jakąkolwiek skuteczną kurację...
5Kraszewski śniehotowie 

w całym roku przeczytałam 101 książek 
Czytałam i czytam różniście gatunkowo nawet z biblioteczki rodziców chyba wszystko przeczytałam .Staram się do końca książkę przeczytać  nawet jeśli mi nie bardzo się podoba. Przyznaje się ze teraz jak mi się jakaś baaardzo  nie podoba to tez staram się ją do końca przeczytać ale ciut pobieżnie troszkę omijając nudne momenty 
20 komentarzy:

 1. Podziwiam Basiu że czytasz tak różnorodną tematykę. Mi jak książka nie pasuje to odpuszczam. Pozdrawiam serdeczznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tym tekstem z obrazka to muszę się zgodzić :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu, podziwiam Cię nieustannie za tą czytelniczą gorliwość.

  OdpowiedzUsuń
 4. PlasmaByteChaser1011 października 2023 15:47

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. BinarySorcererGlider90001 października 2023 23:15

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. E3A6CMitchellA94BC13 listopada 2023 09:28

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. 1C9F7IsraelCB2F96 stycznia 2024 19:54

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. 783ECJessicaE3F108 lutego 2024 18:49

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. 8F548WallaceA3A2211 lutego 2024 16:52

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń