wtorek, 5 marca 2024

Książki przeczytane kiedyś

  czerwiec 1997

1abraham merritt ksieżycowe jezioroW starożytnych ruinach na Pacyfiku budzi się ze snu prawieczna, złowroga moc. Nazwana Świetlistym przez ogarnietych trwogą krajowców, jest skupiskiem groźnej energii, którą ożywia blask księżyca w pełni, a wtedy wychodzi nocami na łowy i porywa ludzi.Doktor Godwin przybywa na wyspę Nan-Tuach w poszukiwaniu swojego przyjaciela, antropologa, który padł ofiarą Świetlistego. Dostaje się do jego siedziby i spada nagle do gigantycznych prastarych pieczar w głębinach Ziemi.

Świetlisty trzyma tam w niewoli rzesze swoich ofiar i szykuje sie do wojny z garstką tych, którzy ważą mu sie jeszcze przeciwstawiać. Godwin i jego towarzysze, zmuszeni do wzięcia udziału w tej wojnie, podejmują desperacką próbę ocalenia od zagłady zarówno świata podziemnego, jak i ich własnego.
2juliete Benzoni katarzyna 7
3Mercedel lacky lot strzałyPodczas wspaniałej podróży po Królestwie Valdemaru, Talia, pasowana na Osobistego Herolda Królowej, doskonale wie, że nie wolno jej igrać swoimi nadzwyczajnymi umiejętnościami i darami, bo mogłoby to ją i Valdemar drogo kosztować.
4Przyroda najlepszym nauczycielem
5Julusz Verne Tajemnice zamku kartpaty
6Rodziewicowna lato leśnych ludzi
7Mały skarbczyk porad życiowych

Lipiec
1Anne McCaffreyS.M. Stirling   Miasto które walczyło Miasto, które walczyło Anne McCaffrey i S. M. Stirling jest czwartą częścia mistrzowskiego cyklu fantastyki naukowej. Do stacji kosmicznej kierowanej przez Simeona zbliża się obcy statek kosmiczny z zahibernowaną załoga na pokładzie.


Okazuje się, że przybysze zostali zaatakowani przez kosmicznych barbarzyńców. Za pomoc zbiegom stacji SSS-900 grozi ten sam los. Jedyną szansą na przetrwanie jest przekształcenie jej w "miasto, które walczy".

W skład cyklu wchodzą m.in. książki Statek który śpiewał, Statek bliźniaczy, Statek który poszukiwał, Statek który zwyciężył.
2 

Jane Austen

Opactwo Northanger
3Gene Wolfe  śmierć doktora wyspy  Zbiór opowiadań fantastyka
4Barbara Cartland   Niebezpieczny dandys  romasidło
5Stephen R. Donaldson  Wojna złoziemnego kamienia Po nijakich dniach w "prawdziwym" świecie Thomas Covenant został ponownie wezwany do Krainy - osobliwego świata magii. Upłynęło już czterdzieści lat od czasu, gdy Lord Foul, śmiertelny wróg Krainy, wyruszył, by spełnić swą przepowiednię. Niezliczeni pachołkowie Lorda Foula rozpoczęli swój niszczycielski marsz. Przeciwstawiał się im jedynie niewprawny w wojennym rzemiośle Hile Troy, ślepy i zgorzkniały wygnaniec z "rzeczywistości".

sierpień
1Piers Anthony Tarot Witamy na fantastycznej planecie Tarot! Jest to kraina przygód i horroru, koszmarne królestwo za zasłoną animacji, gdzie roi się od smoków, demonów i niecnych żądz. W tym odstraszającym świecie krajobraz przypomina piekło, a skłóceni ze sobą ludzie posługują się religią jak mieczem. Wysłany na tę planetę ze specjalną misją wędrowiec-mnich imieniem Paweł musi podjąć ryzyko, aby ocalić żyjącą tu kolonię ludzką
2


William Somerset Maugham  Księżyc i miedziak Niezwykła opowieść o niezwykłym człowieku, który - będąc już w dojrzałym wieku - decyduje się poświęcić całkowicie malarstwu. Dotąd prowadził życie zupełnie przeciętnego urzędnika, to raczej jego żona lubiła się otaczać artystami. Bohatera tak bardzo pochłania nowa pasja, że przestaje go interesować cokolwiek innego. Dzieci, obowiązki rodzinne idą w kąt. Jego życie nie przypomina jednak bajki. Właściwie zostaje odrzucony przez społeczeństwo. Tylko nieliczni widzą w nim wizjonera, a w jego obrazach - wielkość. Książka obfituje w dramatyczne momenty. Samobójcza śmierć przyjaciółki, sceny degrengolady psychicznej, przymieranie głodem. Lecz na końcu los przywiedzie malarza do Tahiti. Tam wreszcie odnajdzie spokój. Tam też objawi się w pełni siła jego malarstwa. Z dala od ludzi, ich podziwu i zawiści - odnajdzie siebie.

3Nancy Kress Hiszpańscy żebracy Leisha Camden, urodzona w 2008 roku córka miliardera, jest nie tylko piękna i niezwykle inteligentna, ale należy do wciąż nielicznej grupy genetycznie uniezależnionych od snu. Początkowo ona i jej podobni są tylko sensacją i ciekawostką, szybko jednak stają się obiektem politycznych represji i ataków tłuszczy, które mają doprowadzić do zepchnięcia Bezsennych na margines ludzkiego społeczeństwa, a ostatecznie i poza samą Ziemię. Lisha postanawia jednak pozostać w świecie, który zazdrości i boi się jej daru, w świecie zagrożonym przez spisek Bezsennych, zawiązany w imię wolności i zemsty.

wrzesień

1

Judith Tarr  Pan dolnego i górnego egiptu Wyrocznia objawia faraonowi Nektanebo, ostatniemu władcy Egiptu, że w dalekiej Macedonii przyjdzie wkrótce na świat syn króla Filipa, Aleksander, który w przyszłości podbije świat i wyzwoli Egipt spod perskiego jarzma.Po latach córka Nektanebo, księżniczka Meriamon, wyrusza do Aleksandra, zwyciężającego Persów pod Issos, aby nakłonić młodego bohatera do przyjęcia korony Egiptu. W tej niebezpiecznej wyprawie towarzyszy dziewczynie tajemniczy cień z głową szakala i magiczne zaklęcia kapłanów Amona.

Ale nawet wszystkie tajemne moce nieba i ziemi nie są w stanie uchronić Meriamon przed tym, co najgroźniejsze - przed wielką miłością.

2Orwell rok 1984

3Jane Austin Rozważna i romantyczna

4Ellis Peters - Mnich Obrońca w kapturze 

5Barbara ćartland Na całą wiecznośc

 Październik

1Michael Aster pustyna milośćPo krótkiej znajomości i pospiesznym ślubie Anglik i Włoszka wybierają się w podróż, która jednak nie przypomina tradycyjnego miesiąca miodowego. Zaplanowana trasa wiedzie przez Saharę od Atlantyku po Nil, a jedynym środkiem lokomocji mają być wielbłądy. Wcześniej żaden spośród nsara, czyli chrześcijan nie przemierzył w ten sposób największej pustyni świata. Młodej parze nie wróżono zrealizowania zamiaru, zwłaszcza delikatnej dziewczynie, przywykłej do wygodnego życia. Podczas dziewięciomiesięcznej podróży oboje rzeczywiście muszą stawiać czoła okrucieństwu pustyni, a przy tym godzić swe odmienne temperamenty i uczyć się niełatwej sztuki bycia mężem i żoną. Dlatego do końca pozostaje zagadką, czy parze wędrowców uda się pokonać Saharę i czy ich małżeństwo przetrwa tę wielką próbę

2Mercedes lackey upadek strzalyo wypełnieniu misji i wielu przygodach związanych z patrolowaniem Valdemaru Talia powraca na dwór, by zastać królową i dziedziczkę tronu Valdemaru, Elspeth, osaczoną siecią dyplomatycznych intryg, knutych przez rywalizujące ze sobą potęgi.

3Wybór podań i legend polskich

4Barbara Wood zielone miasto w słońcu cz1 Dzieje rodziny angielskiej, która wybrała sobie Kenię na ojczyznę, splatające się z dziejami rodziny Kikuju, dla których Kenia była zawsze ojczyzną. Powieść oparta na wydarzeniach historycznych obejmuje czasy od roku 1919 do lat osiemdziesiątych. Obfituje zarówno w romantyczne, jak i mocne epizody, jest lekka i ciekawa, przy czym rzeczywiście ukazuje nam świat wschodniej Afryki, jakiego nie znamy.

5 mini encyklopedia minerały i skały

6Barbara Cartland  tajemnica doliny

Listopad

1Barbara Wood zielone miasto w słońcu cz 2

2Bob Shaw kosmiczna przeprowadzka Świat Landu, jednej z dwóch bliźniaczych planet niezwykłego układu gwiezdnego, zamieszkują ludzie nieznający metali i posługujący się prymitywną technologią. Nic nie zmienia ich życia przez wieki. Dopiero śmiertelne niebezpieczeństwo zagrażające egzystencji wszystkich, wymusza podjęcie natychmiastowego działania. Jedynym ratunkiem wydaje się przesiedlenie mieszkańców na Overland, drugą planetę systemu, oddaloną o zaledwie kilka tysięcy mil. Wymaga to jednak niezwykle ryzykownej podrózy w napełnionym gorącym powietrzem balonie...

3Barbara Cartland Idealna miłość

4 wybór mitów greckich

5Szekspir żywot Tymona z Aten

6Barbara Cartland Węgierska tancerka

grudzień

1historia malarstwa wędrówki po historii sztuk

2Barbara Cartland Przygoda w Rosi 

3frederik faust kraina dymów Cleve Darrell, naukowiec, którego wynalazkami zainteresowane są wszystkie mocarstwa, ginie w tragicznych okolicznościach. Z faktem tym nie może się pogodzić jego przyjaciel Smoky Bill. Nie zna się wprawdzie na matematyce i fizyce, ale serce mu mówi, że coś jest nie tak. Przypadkowe znalezisko, niby-deszczułka z wyrytym napisem, rozbudza jego nadzieje - rozpoznaje charakter pisma Cleve'a i postanawia odnaleźć tajemniczą Krainę Dymów.

4Barbara Cartland  Pocałuj światło księżyca

 5 Przewodnik skaly minerały

6 Szekspir 

Cymbeline król Brytanii   68  ksiązek 1997 roku przeczytane 


będzie to tylko 139 cm 

1 komentarz: