niedziela, 12 października 2014

Książka Harem :Colin Falconer i serial wspaniałe stulecie

Harem” osadzony jest w realiach XVI-wiecznego Imperium Osmańskiego. Wchodzimy do haremu Sulejmana Wielkiego, władcy absolutnego, który może posiadać wszystkie najpiękniejsze kobiety świata, podczas gdy jego umysł zaprząta tylko ta jedna…
Porwana z rodzinnej wioski Hurrem i dostarczona do królewskiego haremu postanawia straszliwą zemstę. Wykorzystuje do tego jedyną broń, jaką włada - miłość Sułtana.Nie przypuszcza, że jej niezwykłe intrygi odbijać się będą ponurym echem w ottomańskiej historii przez następne czterysta lat.
Pasjonująca opowieść o życiu i ludzkich namiętnościach osadzona w egzotycznych realiach szesnastowiecznego Imperium Osmańskiego. Surowe zasady tamtejszej społeczności, odległa od naszej obyczajowość, pozwalają nam poznać zupełnie inne czasy i ludzi.                  Przypomniałam sobie że  czytałam taką książkę oglądając teraz serial na pierwszym programie 
Wspaniałe stulecie".    Serial pokazuje żywot Hürrem, czyli Ro  ksolany
 pochodzącej z kiedyś polskiego Rohatyna i jej męża, sułtana Sulejmana Wspaniałego.
Bóstwo Lechistanu albo Uśmiechnięta Sułtanka, Hürren Sultan − tak określali pochlebcy żonę Sulejmana Wspaniałego. Naukowcy ustalili niedawno, że Roksolana pochodziła z ziem polskich, spod Rohatynia (ok. 70 km od Lwowa). Była córką prawosławnego duchownego. Nazywała się Aleksandra lub Anastazja Lisowska, uprowadzona przez Tatarów krymskich w 1509 roku. Zakupiona przez wielkiego wezyra Ibrahima, została podarowana Sulejmanowi Wspaniałemu. Potężny władca, którego gniewu lękali się poddani i wrogowie, nie spodziewał się, że ofiarowano mu największą miłość jego życia. Sułtan uległ czarowi słowiańskiej niewolnicy, która niezwykle szybko poradziła sobie z hierarchią Wielkiego Haremu i stała się jego faworytą. W nielicznych ocalałych dokumentach zachowała się bardzo pochlebna jej charakterystyka: W jej oczach widać głębię i inteligencję. Roksolana, będąc nadzwyczajnym strategiem i artystką polityczną, jak mistrz szachowy rozgrywała wszelkie ataki       .Lubię takie egzotyczne filmy czy książki . A  apropo pokoju to kiedyś nawet miałam  pokój trochę w tureckim stylu bo jakieś makatki poduszki we wzory tureckie miałam.

9 komentarzy:

 1. U mojej Babci kiedyś była tez podobna makatka :) Wzory tureckie sa całkiem ładne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym przeczytac ksiazke. Gdzie mozna taka kupić? ??

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie szukam i też nigdzie nie mogę znaleść tej książki. Czy ktoś coś wie na temat tej książki?

  OdpowiedzUsuń
 4. przeszukalam kilka stron i znalazlam ksiazke w klubie dla ciebie" Sulejman II wspanialy" cena 18.17zl

  OdpowiedzUsuń
 5. i serial WSPANIAŁE STULECIE jest na podstawie tej książki?

  OdpowiedzUsuń
 6. Harem Colin Falconer

  OdpowiedzUsuń
 7. Harem książka o Roksolanie. Czytałam. Serial odbiega od wydarzeń w książce, poza tym w książce Hurrem wszystko robiła z myślą o zemście na sultanie. Uwaga spoiler : zaden z synów sultana nie byl jego, dopiero na łożu śmierci ukochana powiedziała mu całą prawdę. Książka dostępna na chomikuj.pl bo w ksiegarniach ciężko dostać.

  OdpowiedzUsuń
 8. szukam ksiarzki harem 2 tomy wie ktos gdzie mozna kupic

  OdpowiedzUsuń