poniedziałek, 5 marca 2018

5 Marca Dzień dentysty

W Polsce jest około  40 tys. stomatologów.Tylko polski Dzień Dentysty przypada 5 marca. Na świecie jest nieco inaczej. W krajach anglojęzycznych stomatolodzy świętują dzień później. W Niemczech – między siódmym a dziesiątym dniem listopada. 

Ja nie boje  się dentysty  choć nie  często tam bywam. W lutym byłam u chirurga dentystycznego by wyrwać ząb . Na szczęście szybko poszło. Kiedyś jak mi wyrywał ósemkę to się męczył pół godziny .Oprócz wszystkich ósemek nie  mam jeszcze  dwóch innych zębów siódemki i czwórki .
Cola rozpuszcza zęby - MIT
Picie coli nie doprowadzi do rozpuszczenia zębów, jednak zawarte w niej kwasy (podobnie jak w sokach owocowych) powodują erozję szkliwa. By jej nie pogłębić, nie wolno myć zębów bezpośrednio po wypiciu napoju. Bezpieczniej jest odczekać 30 minut. Natomiast w celu ograniczenia działania kwasów na szkliwo należy pić colę i soki przez słomkę.
Próchnica jest chorobą zakaźną - FAKT
Próchnicą można zarazić się np. poprzez pocałunek, dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej partnera. Należy również leczyć zęby mleczne u dzieci, by choroba nie przeniosła się na stałe uzębienie. Nie wolno natomiast nigdy brać smoczka dziecka do buzi, by nie zarazić malucha własną próchnicą, której często jest się nieświadomym.
Próchnicę zawsze widać - MIT
Gdy próchnica jest widoczna, oznacza to bardzo zaawansowany problem. Choroba w początkowym stadium rozwija się zazwyczaj w trudnodostępnych miejscach i drąży w głąb zęba. Z tego powodu niezwykle istotne są regularne wizyty profilaktyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie i wyleczenie próchnicy.
Spożywanie produktów mlecznych dobrze wpływa na zęby - FAKT
Mleko, jogurty, kefiry zawierają wapń, białko i witaminę D, które wzmacniają zęby.
Nić dentystyczna czyści lepiej niż szczoteczka - FAKT
Prawidłowo używana nić dentystyczna usuwa 90 proc. osadu w niedostępnych dla szczoteczki przestrzeniach między zębami, w których najczęściej dochodzi do rozwoju próchnicy. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze szczoteczki na rzecz nici - oba narzędzia uzupełniają się w dbaniu u higienę jamy ustnej.
Okazjonalne opuszczenie wieczornego lub porannego szczotkowania nie wpływa na stan zębów- MIT
Po jedzeniu na zębach gromadzi się płytka nazębna, która składa się ze śliny, bakterii i mikroskopijnych fragmentów pokarmu. Kwasy z niej pochodzące trawią szkliwo umożliwiając próchnicy zaatakowanie zęba. Po upływie 12 godzin płytka twardnieje i staje się nieusuwalna za pomocą szczoteczki. Stopniowo zmienia się w kamień nazębny, który uszkadza przyzębie i jest jedną z przyczyn próchnicy. Z tego powodu trzeba myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jeżeli doszło do odłożenia się kamienia nazębnego należy usunąć go u stomatologa.
Niektóre wizyty dentystyczne muszą być bolesne - MIT
Dzięki rozwojowi stomatologii oraz powszechnemu stosowaniu znieczuleń każdy zabieg dentystyczny można przeprowadzić bezboleśnie.

8 komentarzy:

 1. Bardzo fajne informacje :) Ja się dentysty nie boję, od lat chodzę regularnie co pół roku na kontrolę i jak tylko trzeba to od razu zęby leczę. Warto o nie zadbać, by nam służyły jak najdłużej. A co do coli to fakt, musiałam odstawić ją całkowicie, bo strasznie odwapnia zęby.

  OdpowiedzUsuń
 2. A myślałąm, że dzis będzie Basiu o dniu teściowej.
  Dentysty niestety nie lubię i unikam, ale wiem że jak trzeba to idę. Problem powstał u mnie jako 10-latki, wcześniej też chodziłam dzielnie i się nie bałam.
  Miałam pecha, trafiłam na bardzo złą dentystkę, która rozwierciła mi na jednym podejściu 3 zęby, które były już nie do odratowania - skruszyły się aż do dziąsła. Od tamtej pory boję się, że znów trafię na podobną osobę. Mimo, że od lat chodzę do pewnej starszej ale miłej i sypmaptycznej pani - boję się. Ona to wie i zawsze mnie znieczula. Chociaż raz mnie okłamała i po zabiegu zapytała: czy tak bardzo bolało? :p Chciała abym przestała ciągle brać znieczulenia bo to też niebezpieczne dla organizmu.

  Ściskam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe informacje, Basiu. Dentysty się nie boję:)
  Serdeczności posyłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe informacje, dziękuję Basiu. Przyznam, że boję się wizyt u dentysty (po złych doświadczeniach z trzema), ale chodzę regularnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Basiu! Nie lubię żadnych lekarzy, A tym bardziej dentysty - Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że wczoraj nie przeczytałam Twojego posta, bo byłam wczoraj u dentysty (niestety na wyrywaniu). Chyba się nie boję, ale bardzo nie lubię :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno jest to bardzo ważny zawód. Nic tylko życzyć wszystkiego najlepszego i stałego rozwijania się z myślą o dobru pacjenta.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nawet nie miałam pojęcia że dentyści mają swój własny dzień. W ten dzień można jedynie życzyć wszystkim dentystom wszystkiego najlepszego bo to właśnie oni dbają o zdrowie naszych zębów.

  OdpowiedzUsuń