środa, 25 kwietnia 2018

25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem (NAD), ang. Noise Awareness Day) – święto ustanowione przez Ligę Niedosłyszących (League for the Hard of Hearing) w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie, i zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska.
Po raz pierwszy było obchodzone w roku 1995 przez Ligę Niedosłyszących. Obchody tego dnia w Polsce zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w roku 2000. Święto jest obchodzone co roku na świecie i przypada w kwietniu. Początkowo jego data była ruchoma i przypadało ono zazwyczaj w ostatnią środę kwietnia aż do roku 2006, kiedy to ustalono ją na 25 kwietnia (nadal funkcjonują obie daty)[1][2].
Święto jest często mylnie nazywane Dniem Hałasu lub Dniem Walki z Hałasem .Na hałas negatywnie wpływający na zdrowie jest narażonych 44% Europejczyków. To drugi największy problem ekologiczny Unii Europejskiej, po zanieczyszczeniu powietrza. Według niedawnego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, hałas może powodować nie tylko uszkodzenia słuchu, choroby układy krążenia, trudności w uczeniu się (u dzieci) i zaburzenia snu. Raport przygotowany na zlecenie federacji Transport & Environment w 2008 wskazuje, że hałas może być odpowiedzialny za 50000 ataków serca rocznie, a także 5% udarów w Europie. Z powodu hałasu cierpią słabsi członkowie społeczeństwa – dzieci, osoby starsze i już teraz schorowane. Hałas może negatywnie wpływać na rozwój płodu poprzez podwyższanie poziomu stresu u kobiety ciężarnej. Szacuje się, że społeczne koszty hałasu wynoszą 0.4% PKB Unii Europejskiej.
Celem święta jest propagowanie wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie. Z powodu hałasu ponad 13 procent polskiego społeczeństwa ma kłopoty ze zdrowiem. Na szkodliwy hałas o natężeniu większym niż 80 decybeli jest w Europie narażonych 30 milionów ludzi, podobnie jest również w USA.
Hałas powoduje rozdrażnienie, zaburzenia snu, źle wpływa na funkcje poznawcze uczniów, a także wywołuje choroby układu krążenia u osób długotrwale na niego narażonych. Dźwięki o natężeniu powyżej 90 decybeli osłabiają słuch i powodują jego ubytki, a powyżej 120 grożą jego mechanicznym uszkodzeniem.

6 komentarzy:

 1. Nawet nie wiedziałam że i tak dzień jest obchodzony...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś ostatnio nie lubię hałasu :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja poszłam do laryngologa i wyszedł mi niedosłuch.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też, podobnie jak Lidzia, nie wiedziałam o ty święcie. Zdecydowanie lubię ciszę i spokój. Pozdrawiam Basiu.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety, pracuję w permanentnym hałasie - takie uroki szkoły:)
  Buziaczki, Basieńko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Basiu! Pierwsze słyszę o takim święcie, Ale Nie lubię hałasu, uwielbiam ciszę - Pozdrawiam Cieplutko

  OdpowiedzUsuń