poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Dzień chomika 12kwietnia

 W 2021 roku Światowy Dzień Chomika przypada na 12 kwietnia (poniedziałek).

Chomiki to słodkie gryzonie, które są lubianymi zwierzątkami domowymi. Słyną z tego, że pożerają swoje młode, ale mają też wiele innych pozytywnych cechhttps://swiatzwierzat.pl/chomik-120420-mkk-swiatowy-dzien

.

Okazuje się, że te małe gryzonie doczekały się własnego święta.

Chomiki to dobrze znane nam gryzonie (a dokładnie: podrodzina gryzoni z rodziny chomikowatych).

Dalekimi krewnymi chomików są np. różne gatunki myszowatych, w tym mysz domowa.

Można wyróżnić trzy grupy chomików, jeśli chodzi o ich wielkość: duże, średnie i małe (często też określane jako karłowate).

Oto cztery najbardziej znane rasy chomika:

Chomik dżungarski to bardzo mały zwierzak, sympatyczny i towarzyski (w klatce może mieszkać kilka osobników). Mierzy ok. 9 cm, a jego waga to 30-40 g. Ma kolor jasnopopielaty, a na grzbiecie ciemniejszą pręgę. Nie polecamy go dla dzieci, ponieważ ze względu na nieduże rozmiary wymaga delikatnego traktowania i ostrożności. Ile żyje chomik dżungarski? Średnio ok. 1,5 roku.

Chomik syryjski – bardzo popularny w hodowli domowej przedstawiciel chomików, choć jest nieco mniej towarzyski niż chomik dżungarski. W porównaniu z nim chomik syryjski jest większy, bo osiąga długość 15-20 cm. Żyje też dłużej – średnio 2-3 lata. Ale jeśli odpowiednio o niego zadbamy, może dożyć nawet 4 lat. Sierść chomika syryjskiego może mieć różne kolory – najczęściej beżowy, kremowy czy złocisty.

Chomik chiński jest podobny do syryjskiego, ale znacznie mniejszy. Mierzy ok. 9-11 cm przy wadze 40-45 g. Jego ciało ma walcowaty kształt. Sierść chomika chińskiego wyróżnia się ciemną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu. W porównaniu do innych chomików jego główna aktywność nie ogranicza się tylko do nocy. Znakiem rozpoznawczym chomika chińskiego jest także długi ogon.

Chomik Roborowskiego– to najmniejszy z chomików karłowatych, osiągający długość zaledwie 5-9 cm. Chomik Roborowskiego, czyli chomicznik malutki, waży ok. 10-25 g, jest szybki, zwinny i bardzo ruchliwy (trudno utrzymać go w rękach!). Ma charakterystyczne, dość duże uszy, malutki, niemal niewidoczny ogon, a także miękkie, cienkie włosy futra najczęściej w kolorze piaskowym albo szarobrązowym. Ze względu na wielkość i sporą płochliwość niepolecany dla dzieci.

Chomiki są właściwie wszystkożerne.

W ich diecie powinno być dużo ziaren, warzyw oraz owoców.

Najlepiej kupić gotowe mieszanki dla chomików – zyskamy pewność, że karma jest zbilansowana pod względem potrzebnych mikroelementów.

Pamiętajmy też, że nie wszystkie ziarna nadają się dla zwierzaka.

Chomiki chętnie jedzą pszenicę, żyto, owies, a także nasiona słonecznika czy pestki dyni.

Z warzyw świetne będą np. marchewki, ogórki, pomidory, kalarepa i rzodkiewka, z owoców zaś – jabłka (gatunki słodkie), gruszki, banany, a nawet truskawki czy czereśnie.

Chomiki jedzą też ser, twarożek i drobne owady.

Żywność podawajmy zawsze świeżą i dokładnie umytą, umieszczając ją w karmidełku.

Chomiki to zwierzęta, które lubią spokój.

2 komentarze: