niedziela, 12 grudnia 2021

Dzień Gwiazdy Betlejemskiej 12 grudnia

 


 


Dzień Gwiazdy Betlejemskiej
 przypada na 12 grudnia (niedziela).

12 grudnia swoje święto obchodzi symbol świąt – poinsecja, znana też jako gwiazda betlejemska. Ten piękny kwiat pochodzi z Meksyku, gdzie osiąga nawet 5 metrów wysokości!


Poinsecję zawdzięczamy Joelowi Poinsettowi

Był on pierwszym ambasadorem USA w Meksyku. Miłośnik roślin to właśnie tam odkrył piękną roślinę o intensywnie czerwonych kwiatach i sprowadził ją do USA. Amerykański Kongres postanowił uczcić to osiągnięcie i już w połowie XIX wieku ustanowił w dzień śmierci Poinsetta Dzień Poinsecji. 12 grudnia Amerykanie obdarowują gwiazdą betlejemską swoją rodzinę i bliskich. Również w Europie kwiat jest popularny – co roku kupujemy aż 100 milionów poinsecji, a połowę z tego na prezent.


Chociaż poinsecja i gwiazda betlejemska to najpopularniejsze nazwy, to nazwa botaniczna to wilczomlecz piękny. Jedna z nazw kwiatu bierze się z jej kształtu – liście układają się w kształt gwiazdy. Chociaż czerwona odmiana jest najbardziej znana, to występują też poinsecje kremowe i łososiowe. Nowe odmiany mają też nakrapiane i karbowane listki. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwiat może kwitnąć nawet od października do stycznia. Żeby gwiazda betlejemska osiągnęła pożądany kolor, musi minąć od 7 do 9 tygodni. Producenci dokładnie wyliczają ten okres, tak żeby kwiat doniczkowy wyglądał idealnie akurat na święta.

3 komentarze:

 1. Miałam okazje widzieć kilkumetrową poinsecję w Ziemi Świętej. Nie mogłam uwierzyć własnym oczom:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię te kwiatki :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam kwiaty Gwiazdy betlejemskiej i zawsze gośzczą na święta w moim domu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń