poniedziałek, 25 lipca 2022

Zaułek Stawki Większej niż życie

 Witajcie .Kto pamięta serial Stawka Większa niż życie .??? W Olsztynie jest jej zaułek . „Oblężenie” i „Spotkanie” pod kierunkiem Andrzeja Konica oraz „Wiem, kim jesteś”, „Podwójny nelson” i „Wielka wsypa” pod okiem Janusza Morgensterna — to odcinki „Stawki większej niż życie”, które latem 1967 roku nakręcono w Olsztynie i okolicach.


W 2004 roku na starówce, w miejscu, gdzie kręcono jeden z odcinków, umieszczono tablicę „Zaułek Stawki większej niż życie”.   Jak twierdzą miłośnicy serialu „Stawka większa niż życie”, przez setki lat istnienia Olsztyna odwiedziły go tylko dwie sławne osobistości. Pierwszą był Mikołaj Kopernik, a drugą... kapitan Hans Kloss. Ten ostatni zawitał do miasta latem 1967 r. podczas kręcenia pięciu z 18 odcinków kultowego serialu. Wycieczka ma na celu poznanie miejsc, które zagrały w poszczególnych odcinkach.
1   Most św. Jana, który zagrał w odc. 17. „Spotkanie”. Rozciąga się z niego widok na Park Podzamcze (także pojawił się w „Podwójnym nelsonie”). 2 Za mostem skręcamy w lewo w ul. Kołłątaja. Tą ulicą jadą czołgi w scenie ze „Spotkania”.
Skręcamy w prawo w pierwsze przejście między budynkami i dochodzimy do zaplecza Domu Rzemiosła. 3 Na ścianie budynku, przy udziale reżysera Andrzeja Konica oraz aktorów Stanisława Mikulskiego (Klossa) i Emila Karewicza (Brunnera), w 2004 r. odsłonięto tabliczkę Zaułek „Stawki większej niż życie”. W odc. 1. „Wiem, kim jesteś” właśnie tu polscy żołnierze chcą rozstrzelać Klossa. 
Idąc dalej ul. Kołłątaja, dochodzimy do rynku,    który wraz ze stojącym przy nim 4Starym Ratuszem grał miasteczko Bischofsfelde w „Spotkaniu”. Budynek stał się kwaterą gestapo, a w scenach widać też kamienice w południowej pierzei rynku.
5Dochodzimy do gmachu dawnej rejencji olsztyńskiej. Budynek i jego dziedziniec pojawiły się w „Podwójnym nelsonie”. Nagrano tu sceny pracy i aresztowania sowieckiej agentki
6Odwracając się od frontu gmachu, po prawo widzimy mur aresztu śledczego. Na jego dziedzińcu kręcono scenę ucieczki głównego bohatera z więzienia w „Wiem, kim jesteś”. Gdy Kloss przedostawał się przez mur, w tle widać było dom towarowy „Dukat” wybudowany w 1965 r., co stanowiło realizatorską wpadkę.
to niektóre miejsca w których kręcono a całość tu 


1

2

3


45

6https://visit.olsztyn.eu/tour/126/wycieczka-tematyczna-sladami-stawki-wiekszej-niz-zycie

5 komentarzy:

 1. O super wycieczka śladami kultowego serialu. Milego tygodnia:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podobał pomysł z oznaczeniem miejsc gdzie kręcone były sceny z filmu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubiłam oglądać Stawkę w dzieciństwie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna wycieczka :) Nie wiedziałam, że był tam kręcony ten serial :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kto z nas nie oglądał kiedyś "Stawki większej niż życie "? Nawet mój syn był zaciekawiony tym serialem. Te miejsca na pewno są interesujące dla miłośników tego serialu. Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń