Witajcie Oto moje zdjęcia na literkę I i J
1imbir mało w jest go w naszej kuchni
2 Irys
3 Instrukcja
4 Iglica
Iglica – stalowa iglica we Wrocławiu, w Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia (Ludowej), wzniesiona w 1948 z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych (WZO); konstrukcja mierzy 90,3 metra (pierwotnie 106 metrów)[1].
Czterdziestoczterotonową wieżę zaprojektował prof. inż. Stanisław Hempel, a wykonało przedsiębiorstwo „Mostostal”.
Wsparta jest na trójnożnej podstawie przykręconej do zakotwiczonych
głęboko w gruncie śrub z gwintem ćwierćmetrowej średnicy, natomiast jej
zwężający się ku górze pierwotnie dwunastosegmentowy korpus jest
konstrukcją blachownicową.
Ostatni, najwyższy segment zakończony był wspartą na
czterocentymetrowej średnicy szpicy pokaźną, obracającą się (napędzaną
silnikiem elektrycznym) tarczą przypominającą parasol z ośmioma
lustrami, które w zamyśle projektantów, oświetlone z ziemi silnymi
reflektorami, miały dawać nocą niezwykłe efekty świetlne.
Iglicę ustawiono 3 lipca 1948 roku. Tuż po ustawieniu Iglicy, jeszcze
przed inauguracją pokazów świetlnych (wystawę uroczyście otwierano 22 lipca, czyli w największe wówczas ze świąt państwowych Święto Odrodzenia Polski), przechodząca nad Wrocławiem 20 lipca burza z piorunami
zniszczyła lustrzaną konstrukcję zrzucając na ziemię kilka ze
zwierciadeł i wygięła zakończenie Iglicy. Zagrażające w razie upadku na
ziemię pozostałości systemu luster zdjęto wraz z końcowym odcinkiem
masztu dopiero 12 - 13 października, po emocjonującej ówczesnych
wrocławian brawurowej wspinaczce Wojciecha Niedziałka (studenta
socjologii UJ) i Zbigniewa Jaworowskiego (studenta medycyny UJ),
członków klubu wysokogórskiego. Zastosowali oni nieznaną wówczas
jeszcze w Polsce technikę podciągową za pomocą lin i pętli stosowaną
później powszechnie do pokonywania pionowych ścian. Wspinaczka na szczyt
iglicy trwała 24 godziny i 15 minut (częściowo w deszczu, w większości
przy wietrze), a demontaż uszkodzonych elementów - kolejnych sześć
godzin. Niedziałek i Jaworowski do przeprowadzenia tej operacji zgłosili
się sami i za swoją pracę nie chcieli żadnego wynagrodzenia; władze
miasta sfinansowały im tylko podróż oraz utrzymanie podczas przygotowań
do akcji.
W 1964 Iglicę położono poziomo w celu konserwacji oraz skrócenia jej
czubka. Następną konserwację, również w pozycji leżącej, wykonano w
kwietniu 1979, uszkadzając i skracając ją (bez dokumentacji) o dalsze 5
metrów, do 90,3 m. Kolejny raz położono konstrukcję w celu konserwacji
23 sierpnia 2016 roku[1]. W czasie trwania stanu wojennego na Iglicę wspiął się śmiałek i zawiesił sztandar zdelegalizowanej organizacji NSZZ „Solidarność”. W listopadzie 2007 Iglicę zamieniono w najwyższą w Europie choinkę bożonarodzeniową. 8 sierpnia 2008, w dniu otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie, grupa członków stowarzyszenia „Młody Wrocław” na znak solidarności z prześladowanym przez władze Chin narodem tybetańskim zawiesiła na szczycie Iglicy flagę Tybetu.
15 kwietnia 2018 roku, w celu przypomnienia wyczynu wszystkich powyżej
wskazanych osób, na Iglicę wszedł chropaczowianin Marcin Banot[2].
Wrocławska Iglica, obok Hali Stulecia i wrocławskiego ratusza,
jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów
architektonicznych miasta; jej żebrowana konstrukcja w mniej lub
bardziej stylizowanej formie występuje w znakach firmowych licznych
wrocławskich organizacji, a nazwa Iglica pojawia się w niemniej licznych nazwach wrocławskich firm.
!jabłko oj za mało ich jem
2jeż
3 jantar Bardzo lubię podoba mi się http://basiapawlak.blogspot.com/2017/10/wystawa-bursztynu.html
4jezioro oj tam to lubię się pluskać
sobota, 21 lipca 2018
piątek, 20 lipca 2018
świecznikz kamieniami
Witajcie . Był sobie kamień . Sistra oddając mi swoje przydasie dała mi go.Może kiedyś się przyda. Miałam trochę grysu wiec go pomalowałam i przykleiłam na i obok kamienia .Powstał taki sobie świecznik
środa, 18 lipca 2018
Kartki przez cały rok u Ani
wtorek, 17 lipca 2018
Papeteria
Witajcie . Oto kolejne moje papeterie . To już prawie koniec . Taka serie gdzie papier to takie delikatne obrazki były http://businessinsider.com.pl/wiadomosci/pierwsze-znaczki-pocztowe-na-swiecie-historia-znaczkow-pocztowych/4trvvkt
poniedziałek, 16 lipca 2018
Lampiony świeczniki ze słoików
Witajcie. Tragedia!!! Kończą mi się słoiki i czym ja was będę zadręczać he he . Oto kolejne moje świeczniki lampioniki ze słoików po biedronkowych jogurtach .Jak pisałam od siostry dawno temu dostałam resztki farb do szkła. Jakoś ich nie używałam wiec się zestarzały . Teraz próbuje nimi malować słoiki .Na początku konturówka ze starości nie chciała ze mną współpracować ciężko szło. Teraz jest trochę lepiej i powstały świeczniki z których jestem najbardziej zadowolona .Popaćkane esy floresy lub paseczki konturówką i jeden to pomalowany jeszcze lakierami do paznokci
sobota, 14 lipca 2018
Spotkanie klubowe zabawy integracyjne
Witajcie . Dzisiaj miło czas spędziłam w moim klubie . Nawet niewiele zdjęć mam bo tak fajnie było . Czasu na zdjęcia nie było . Oczywiście na początku były ploteczki , pogaduszki .rozmowy . Potem fajne zabawy grupowe . Podzieliliśmy się na dwie grupy i robiliśmy róże zadania . Robiliśmy jajkolot czyli pojemnik w którym jajko zostaje rzucone na ziemie i ma się nie potłuc .Moja drożyna wygrała .Owijanie w mumie papierem . Kto jest mumia?// he he Tu tez wygrałyśmy .Zamieniliśmy się w sierotkę Marysie i na czas wybieralismy groszek ptysiowy z ryżu . Tu niestety mężczyźni byli lepsi . No i jeszcze kilka innych zabaw . Wybawiłam się i wymęczyłam i było bardzo fajnie
czwartek, 12 lipca 2018
Pomarańczowo czarne obrazki
Witajcie .Oto moje bardzo stare obrazki . Malowałam je zwykłym plakatówkami. . Moja siostra kiedyś miała pomarańczowe ściany w pokoju i czarne meble .Oooo teraz w innym mieszkaniu tez ma pomarańczowe ściany . Ale wtedy dawno temu zasugerowałam się tymi kolorami i powstało kilka prostych obrazków
Co do siostry to tak sobie historie. Wiecie góra z górą się nie zejdzie a człowiek z człowiekiem tak Moja siostra śpiewa w naszym parafialnym chórze .Czasami gdzieś razem na wycieczki czy występy jadą. Będąc razem rozmawia się na różne tematy . Rozmawiali o małych miejscowościach wsiach .Mojej babci taka mała ze diabeł mówi dobranoc . Nie no moja mała bo autobus tan jedzie i zawraca I tak od słowa do słowa siostra zgadała się z jedną że mówią o tej samej wiosce . Czyli o wiosce mojej mamy a ta pani też tam mieszkała . Młodsza od mamy ale jeszcze mamę kojarzyła .A teraz mieszkają w tym samym mieście i w tej samej parafii. Raz byłyśmy na mszy jak siostra śpiewała z chórem i potem siostra z mamą do tej pani podeszła by się przypomniały .
Co do siostry to tak sobie historie. Wiecie góra z górą się nie zejdzie a człowiek z człowiekiem tak Moja siostra śpiewa w naszym parafialnym chórze .Czasami gdzieś razem na wycieczki czy występy jadą. Będąc razem rozmawia się na różne tematy . Rozmawiali o małych miejscowościach wsiach .Mojej babci taka mała ze diabeł mówi dobranoc . Nie no moja mała bo autobus tan jedzie i zawraca I tak od słowa do słowa siostra zgadała się z jedną że mówią o tej samej wiosce . Czyli o wiosce mojej mamy a ta pani też tam mieszkała . Młodsza od mamy ale jeszcze mamę kojarzyła .A teraz mieszkają w tym samym mieście i w tej samej parafii. Raz byłyśmy na mszy jak siostra śpiewała z chórem i potem siostra z mamą do tej pani podeszła by się przypomniały .
Subskrybuj:
Posty (Atom)







