środa, 23 sierpnia 2017

Kalwaria Warminska w Głotowie

Witajcie . Ostatnio jak  pisałam zrobiłyśmy z mamą małą wycieczkę . Z mamy znajomym  pojechaliśmy do Głotowa . To jakieś 30 kilometrów od Olsztyna . Zwiedziliśmy tam  kościół  oraz drogę krzyżową Czyli kalwarie warmińska pięknie w wąwozie jest usytuowana  .
Najciekawiej przedstawia się Droga Krzyżowa, zwana Kalwarią Warmińską lub Warmińską Jerozolimą, ze względu na wiernie odtworzony przebieg jerozolimskiej drogi Chrystusa na Golgotę. Budowa kalwarii, rozpoczęta w 1878 r., trwała szesnaście lat. W pracach brało udział kilkadziesiąt tysięcy wiernych, którzy ręcznie pogłębili wąwóz rzeczki Kwieli. Wzniesiono czternaście kaplic w miejscach stacji Męki Pańskiej. Świadomość wiernie oddanych szczegółów topografii Drogi Krzyżowej pogłębia doznania u odwiedzających to niezwykle ciekawe miejsce.
Kalwaria została wybudowana w latach 1878-1894. Inicjatorem jej budowy był mieszkaniec Głotowa Johannes Merten, który w tym celu odbył pielgrzymkę do Jerozolimy. Przywiózł on ze sobą jako relikwie kamyczki z poszczególnych stacji jerozolimskiej drogi krzyżowej, które umieszczono pod kloszami w każdej kapliczce. Wąwóz pod Kalwarię wykopywano ręcznie staraniem całej diecezji warmińskiej (szacuje się, że w ciągu szesnastu lat w pracach uczestniczyło 70 tysięcy ludzi). Troszczono się, aby wiernie naśladować długość i nachylenie prawdziwej Drogi Krzyżowej Chrystusa w Jerozolimie. Pracami kierował ówczesny proboszcz Głotowa ks. Ferdynand Engelbrecht, a po jego śmierci w 1893 r. ks. Donald Steinsohn. W piątek 18 maja 1894 roku ówczesny biskup warmiński Andrzej Thiel dokonał poświęcenia Kalwarii. Już w XIV w., gdy ukrytą w ziemi przed najazdem litewskim Przenajświętszą Hostię wykopał wół, Głotowo było znane jako miejsce cudów. W latach 1722-1726 na miejscu starszego, zbudowano nowy kościół dla przybywających licznie pielgrzymów z całej Warmii. Barokową, jednonawową świątynię otacza mur z czterema kaplicami w narożach.


7 komentarzy:

 1. Basiu super wycieczka i piękne zdjęcia .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne zdjęcia Basiu, fajną wycieczkę miałyście :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu! Piękny kościółek i piękne okolice zwiedziliście - Pozdrawiam Cię Gorąco

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale fajna wycieczka i piękne widoki :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe miejsce warte zobaczenia nie tylko ze względów religijnych.

  OdpowiedzUsuń