poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Poniedziałki z muszlami okładniczkowate

Okładniczkowate (Solenidae) – rodzina morskich małży z rzędu Veneroida obejmująca około 70 gatunków charakteryzujących się nietypowym dla małży, rurkowatym („scyzorykowatym”[2]) kształtem muszli oraz dużymi uzdolnieniami ruchowymi. Wszystkie gatunki są jadalne, poławia się je w celach konsumpcyjnych. Niektóre z nich są uważane przez smakoszy za najlepsze z małży[3]. W zapisie kopalnym znane są z warstw eocenu. W języku polskim określane są czasem nazwą okładniczki, ale nazwa ta była dawniej stosowana dla kilku rodzajów[3][4] rodziny Solenidae sensu lato, obecnie klasyfikowanych również w rodzinie Pharidae[5].
Okładniczki (m.in. Ensis, Solen), mięczaki z rodzajów zaliczanych do rzędu blaszkoskrzelnych (Eulamellibranchia), gromady małżów (Lamellibranchiata), zamieszkujące płytkie dna mórz ciepłych. Cechą charakterystyczną okładniczki jest rynienkowata muszla o kształcie wydłużonego prostokąta, składająca się z 2 jednakowych połówek osiągających długość do ok. 20 cm.

Posiadają niezwykle ruchliwą nogę, umożliwiającą skoki po dnie morskim na odległość do 1 m, ponadto, dzięki możliwości wystrzykiwania wody z dużą siłą przez syfon, mogą się również poruszać skokami do 40-50 cm w dal. W razie zagrożenia noga umożliwia zakopywanie się w piaszczystym dnie morskim w ciągu kilkunastu sekund. Z uwagi na walory smakowe mięsa bywają poławiane w celach konsumpcyjnych.

7 komentarzy:

 1. Nigdy o takich nie słyszałam, ale fajnie wyglądają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, Basiu. teraz są modne na stołach z grilla, gotowane na parze czy w innej postaci- to bowiem małże jadalne. Nazywa się je też "brzytwy".
  Pozdrawiam cieplutko ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu! Pierwsze widzę takie, Bardziej mi kości przypominają niż muszle,Ale Są ciekawe - Pozdrawiam Cię Gorąco

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy kształt. Ale zjeść bym ich nie chciała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze słyszę :) Oryginalnie wyglądają :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Basia! I see the first one, more bones reminiscent than shells, but they are interesting - I greet you hot

  ก็อตซิลล่า 2015

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy okaz w niespotykanym kształcie :-)

  OdpowiedzUsuń