wtorek, 9 listopada 2021

Spacerki

 Jak wiecie ostatnio spaceruje sobie po mieście zwiedzam je przypominam sobie . Miałam w planach iść do tego pomnika . Ostatnio będąc w parku centralnym wracając już patrzymy o ten pomnik tak wiec został obfocony i już nie muszę odzielnego spacerku do pomnika robić Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej, potocznie nazywany Szubienicami[1]  pomnik stojący w Śródmieściu Olsztyna na placu Xawerego Dunikowskiego (wcześniej plac Armii Czerwonej) przy al. Piłsudskiego (dawna al. Zwycięstwa). Pomnik odsłonięto w 1954 roku.

Składa się z dwóch szarych charakterystycznych pylonów, mających symbolizować niezamknięty łuk triumfalny[

Ustawiony w centrum miasta monument to pamiątka powojennej historii Olsztyna. Wcześniej nosił on nazwę Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, upamiętnia bowiem wkroczenie wojsk radzieckich do Olsztyna w styczniu 1945 r. Pomnik odsłonięto w 1954 r., a do rejestru zabytków trafił w 1993 r.

Autorem jego projektu był Xawery Dunikowski – artysta rzeźbiarz, ocalały z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Monument wykonano z kamiennych elementów zburzonego w 1945 r. Mauzoleum Hindenburga, upamiętniającego bitwę pod Tannenbergiem.

Dwa pylony pomnika w zamyśle twórcy miały symbolizować niedomknięty łuk triumfalny. W jednym z nich wykuto postać radzieckiego żołnierza. Na drugim znalazły się płaskorzeźby prezentujące sceny wojenne zestawione z symbolami osiągnięć socjalizmu.

Mimo prób przeniesienia w inne miejsce, nazywany przez olsztynian „szubienicami” pomnik nadal stoi na placu Xawerego Dunikowskiego (kiedyś plac Armii Czerwonej) przed gmachem dawnej rejencji olsztyńskiej, w którym obecnie mieści się Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny.https://zabytki.olsztyn.eu/rzezby-pomniki-tablice-i-kamienie-pamiatkowe/pomniki/pomnik-wyzwolenia-ziemi-warminsko-mazurskiej-plac-przy-alei-marsz-j-pilsudskiego.html   Kolejny spacerek był do weieeeelkiej opony przy 

Grupa Michelin jest obecna w Polsce od 21 lat. W Olsztynie ma fabrykę opon, w której zatrudnionych jest ponad 4 tysiące osób. Olsztyńska fabryka Michelin jest największą fabryką opon w Polsce, największym pracodawcą na Warmii Mazurach i jednym z największych zakładów produkcyjnych Michelin na świecie.
Fabryka w Olsztynie produkuje opony do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz do pojazdów rolniczych, a także formy, kordy i półfabrykaty. Do fabryki należy też nowoczesne Centrum Logistyczne http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/37002,olsztyn-najwieksza-opona-swiata.html

Kiedyś to były Olsztyńskie zakłady opon samochodowych .Spacerek do opony był A zakłady nawet całkiem blisko są koło mnie. Nie jechałyśmy autobusem tylko fajny godzinny spacerek był4 komentarze:

 1. Tyle ciekawych informacji się dowiedziałam. :)
  Dziękuję Basiu - moja imienniczko.:)
  Pozdrawiam Cię ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne zdjęcia, a najbardziej podoba mi się to "malutkie" kółeczko - haha.
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma to jak fajny spacerek.
  Pozdrawiam, Basieńko.

  OdpowiedzUsuń