wtorek, 9 listopada 2021

Spacerki

 Jak wiecie ostatnio spaceruje sobie po mieście zwiedzam je przypominam sobie . Miałam w planach iść do tego pomnika . Ostatnio będąc w parku centralnym wracając już patrzymy o ten pomnik tak wiec został obfocony i już nie muszę odzielnego spacerku do pomnika robić Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej, potocznie nazywany Szubienicami[1]  pomnik stojący w Śródmieściu Olsztyna na placu Xawerego Dunikowskiego (wcześniej plac Armii Czerwonej) przy al. Piłsudskiego (dawna al. Zwycięstwa). Pomnik odsłonięto w 1954 roku.

Składa się z dwóch szarych charakterystycznych pylonów, mających symbolizować niezamknięty łuk triumfalny[

Ustawiony w centrum miasta monument to pamiątka powojennej historii Olsztyna. Wcześniej nosił on nazwę Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, upamiętnia bowiem wkroczenie wojsk radzieckich do Olsztyna w styczniu 1945 r. Pomnik odsłonięto w 1954 r., a do rejestru zabytków trafił w 1993 r.

Autorem jego projektu był Xawery Dunikowski – artysta rzeźbiarz, ocalały z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Monument wykonano z kamiennych elementów zburzonego w 1945 r. Mauzoleum Hindenburga, upamiętniającego bitwę pod Tannenbergiem.

Dwa pylony pomnika w zamyśle twórcy miały symbolizować niedomknięty łuk triumfalny. W jednym z nich wykuto postać radzieckiego żołnierza. Na drugim znalazły się płaskorzeźby prezentujące sceny wojenne zestawione z symbolami osiągnięć socjalizmu.

Mimo prób przeniesienia w inne miejsce, nazywany przez olsztynian „szubienicami” pomnik nadal stoi na placu Xawerego Dunikowskiego (kiedyś plac Armii Czerwonej) przed gmachem dawnej rejencji olsztyńskiej, w którym obecnie mieści się Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny.https://zabytki.olsztyn.eu/rzezby-pomniki-tablice-i-kamienie-pamiatkowe/pomniki/pomnik-wyzwolenia-ziemi-warminsko-mazurskiej-plac-przy-alei-marsz-j-pilsudskiego.html   Kolejny spacerek był do weieeeelkiej opony przy 

Grupa Michelin jest obecna w Polsce od 21 lat. W Olsztynie ma fabrykę opon, w której zatrudnionych jest ponad 4 tysiące osób. Olsztyńska fabryka Michelin jest największą fabryką opon w Polsce, największym pracodawcą na Warmii Mazurach i jednym z największych zakładów produkcyjnych Michelin na świecie.
Fabryka w Olsztynie produkuje opony do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz do pojazdów rolniczych, a także formy, kordy i półfabrykaty. Do fabryki należy też nowoczesne Centrum Logistyczne http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/37002,olsztyn-najwieksza-opona-swiata.html

Kiedyś to były Olsztyńskie zakłady opon samochodowych .Spacerek do opony był A zakłady nawet całkiem blisko są koło mnie. Nie jechałyśmy autobusem tylko fajny godzinny spacerek był7 komentarzy:

 1. Tyle ciekawych informacji się dowiedziałam. :)
  Dziękuję Basiu - moja imienniczko.:)
  Pozdrawiam Cię ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne zdjęcia, a najbardziej podoba mi się to "malutkie" kółeczko - haha.
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma to jak fajny spacerek.
  Pozdrawiam, Basieńko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Thanks for blogging to share this great blog for me to find out.
  Casino Online

  OdpowiedzUsuń
 5. Thanks for blogging to share this great blog for me to find out.
  Baccarat Online

  OdpowiedzUsuń
 6. Thank you for another excellent article. Where else could anybody get that kind of info in such an ideal way of writing?
  I’ve a presentation next week, and I am on the look for such information.
  english stories

  OdpowiedzUsuń