wtorek, 16 sierpnia 2022

Znowu Stare Miasto

 Witajcie . Oto znowu stare miasto .Zaczynamy kolejny spacerek . Jedno zdjęcie zamku Dalej to uliczki , kamieniczki ,rynek

1Domy (XVII, XVIII, XIX w.). Większość tych domów została wybudowana w obrębie tzw. Rynku Starego Miasta, obecnie miejsce te jest oficjalnie nazwane ul. Starego Miasta. Miejsce to jest jednym z najstarszych i najpiekniejszych placów Olsztyna. Większość budynków okalających rynek została wybudowana w XVII - XIX wieku, niektóre z arkadomymi podcieniami w fasadzie rynkowej.

Historia samego rynku sięga XIV wieku, i ściśle związana jest z uzyskaniem przez Olsztyn praw miejskich i co za tym idzie wybudowaniem ratusza (zwanego obecnie starym), który jest centralną budowlą tego miejsca. Od samego początku rynek miał charakter handlowy. Wybudowane wokół kamienice pełniły funkcję mieszkalną jak również pełniły funkcję użyteczności publicznej, głównie jako sklepy. Piękne zachowane budynki przetrwały w idealnym stanie do 1945 roku. Po wyzwoleniu Olsztyna w styczniu 1945 roku, rynek jak i większość zabudowań wokół niego została bezsensownie spalona i zniszczona przez zołnierzy Armii Radzieckiej. Była to zemsta na okolicznych mieszkańcach oraz rzeczach mających związek z Niemcami.

Rynek wraz z przyległymi budynkami został odbudowany w latach 50-tych, nie powrócono jednak do kształtu jaki był przed rokiem 1945. Obecnie wszystkie budynki wokół Rynku są pieknię odrestaurowane, w wielu z nich starano się powrócić do orginalnego wyglądu. Nadal pełnia taką samą funkcję co dawniej: jako budynki mieszkalne, punkty handlowe, a nawet jako dom parafialny Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego. Latem jest to miejsce oblegane wręcz przez turystów jak i mieszkańców z powodu wielu imprez artystycznych.

2Stary Ratusz w Olsztynie został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, tuż po uzyskaniu przez Olsztyn praw miejskich. Do 1915 roku stanowił on siedzibę władz miasta.

Początkowo budynek składał się tylko z jednego skrzydła, umiejscowionego w południowo-zachodniej stronie Rynku. W 1620 roku uległ spaleniu, podobnie jak większa część miasta. Cztery lata później został odbudowany. Jego oblicze zmieniło się wówczas całkowicie. Władze miasta okupowały wówczas całe piętro budynku, podczas gdy parter przeznaczony był dla celów handlowych. W czasie przebudowy pojawiła się również wieża, służąca za wartownie. W piwnicach Starego Ratusza również kwitnął handel.

W drugiej połowie XVIII wieku doszło do generalnego remontu budynku, natomiast w 1880 roku ze Starego Ratusza całkowicie zniknęły stanowiska handlowe. W czasie dwudziestolecia międzywojennego w miejscu dawnego browaru stanęło trzecie, północno-wschodnie skrzydło budynku (drugie, północno-zachodnie zbudowano w połowie XVIII wieku).

W 1945 roku Stary Ratusz został spalony po raz drugi. W latach 1946–1949 doszło do rekonstrukcji budynku. Po odbudowie zabrakło już charakterystycznej dla tego typu budowli wieży. W 2003 roku z okazji 650-lecia miasta budynek ratusza przeszedł kapitalny remont. W tym czasie zdecydowano się na odrestaurowanie wieżyczki, a pod warstwą tynku w części południowej budynku odkryto oryginalne elementy gotyckie, w tym tzw. "ośle grzbiety", które są charakterystyczne dla późnego gotyku.

Największą wartość zabytkową posiadają średniowieczne piwnice, umiejscowione w południowo-zachodnim skrzydle. Obecnie są one niedostępne dla zwiedzających, gdyż po II wojnie światowej zasypano je żużlem. Aktualnie największą atrakcją dla turystów są zegary słoneczne umieszczone na zewnętrznych ścianach budynku.https://www.kochamywarmie.pl/2012/04/osle-grzbiety-i-zegar-soneczny-czyli.html

3Drewniany spichlerz (XVIII/XIX w.). Budynek posadowiony jest na obrzeżu Starego Miasta. Jest to jedyny ocalały zabytek konstrukcji szachulcowej dominującej w Olsztynie aż po wiek XIX. Do końca nie znane jest dawne przeznaczenie budowli, najprawdopodobniej był to spichlerz, ale wg. niektórych opinii budynek mógł pełnić funkcję gospodarczą lub funkcjonował jako wozownia.

Zaprojektowany został na rzucie nieregularnego trapezu. Jest budowlą dwukondygnacyjną, część parterowa jest murowana z cegły, piętro w konstrukcji szachulcowej. Do budowy tylnej ściany, w jego dolnej części wykorzystano XIV-wieczny mur miejski. Druga kondygnacja została nadwieszona nad kurtyną muru. Spichlerz jest nakryty dwuspadowym dachem z drewnianymi lukarnami. W latach 1980-90, budynek został całkowicie odrestaurowany. Odbyło się to głownie przy pomocy Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy obecnie w Spichlerzu maja swoją siedzibę. Na parterze lokal gastronomiczny, co umożliwia zwiedzanie budynku w czasie jego otwarcia.


1

zamek

2

3

5 komentarzy:

 1. Piękne i urokliwe to Wasze Stare Miasto w Olsztynie. Aż samemu chce się po nim spacerować. Opis ratusza bardzo ciekawy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne jest Twoje Stare Miasto.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ile wiadomości i super zdjęć tego pięknego miasta Basiu 😊 Pozdrawiam Basiu 🌼🌷

  OdpowiedzUsuń
 4. Super spacerek :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń