wtorek, 3 października 2023

Książki przeczytane kiedyś

 1993 

styczeń

1John Galsworthy  Saga rodu forsajtów

2Andzej kijowski Bolesnhe prowokacjie Zbiór esejów politycznych, historycznych i literackich Andrzeja Kijowskiego, publikowanych wcześniej na łamach "Tygodnika Powszechnego" w latach 1972-1977, ze wstępem jego żony Kazimiery Kijowskiej.

3c

C. S. Forester pan misztyper hornoblower  Kiedy siedemnastoletni Horatio melduje się na pokładzie wojennego okrętu Jego Królewskiej Mości, nie spodziewa się, że czekają na niego najwyższe zaszczyty. Jednak na drodze do stopnia admirała musi pokonać niezliczone przeszkody...

4 Frank Herbert  Bóg imperator Diuny 

5 Kraszewski za Sasów 

6Irena Szczepanska   córka kapitana okrętu  "Córka kapitana okrętu" - jedna z najbardziej popularnych w okresie międzywojennym powieści dla dziewcząt.Dzieje Benity Rizzo, zwanej Titą, której ojciec wyrzekł się tylko dlatego, że nie urodziła się chłopcem. Tita, pragnąc zdobyć miłość ojca, zaciąga się w przebraniu na jego statek. Ten rejs zmieni wszystko.
7
A  Weding sztandar Janka Gwizdaly

Luty
1Wladyslaw Bartoszewski warto być przyzwoitym
2 Kraszewski Zeliga Utwór opowiada o ciekawych, a nawet niesamowitych losach bohatera o pseudonimie Żeliga, pochodzącego prawdopodobnie z rodu Lubomirskich, postaci historycznie uprawdopodobnionej. Dzieje życia tejże postaci stworzyły J.I. Kraszewskiemu duże możliwości do przedstawienia bogatej panoramy XVIII-wiecznej obyczajowości.

4  

Michael Moorcock   Miecz świtu 


Trzeci tom serii Runestaff

"W całym Zamku Brass, podobnie jak w leżącym u jego stóp miasteczku, wyczuwało się napięcie. Ludzie chodzili zamyśleni, uradowani skuteczną ucieczką przed terrorem Mrocznego Imperium, niepewni jednak, czy zdołają na dłużej zapuścić korzenie w tej krainie, tak łudząco podobej do porzuconego Kamargu. Na początku, kiedy się tu znaleźli, otoczenie wydawało się im zniekształconym odbiciem Kamargu i mieniło się wszystkimi kolorami tęczy, te jednakże z upływem czasu stopniowo, jakby pod wpływem wspomnień ludzi, zmieniły się w naturalne barwy, tak że obecnie trudno było dostrzec jakąkolwiek różnicę w krajobrazie. Żyły tu stada rogatych koni, które można było wytresować jako skrzydlate wierzchowce, mimo to z umysłów mieszkańców nie znikało poczucie zagrożenia ze strony Mrocznego Imperium, szukającego sposobu, by dosięgnąć ich nawet w tym wymiarze

5

C. S. Forester porucznik hornoblower 

6Spotkania z jezusem
7Sfefania Sepąłowska na ratunek  Na ratunek" to opowieść o tym, jaki odzew wywołała na całym świecie wiadomość o katastrofie ekspedycji polarnej Nobilego.


Ludzie z różnych krajów, narażając swe życie, dążą różnymi środkami lokomocji na ratunek ginącym. Spośród grup ratowniczych na plan pierwszy wybija się radziecki łamacz lodu "Krasin", który dociera ponad 80 st. szerokości północnej, aż do kry, na której znajdują się zagubieni wśród pustyni lodowej rozbitkowie.

8 Zevaco  Buridan Akcja większości jego powieści rozgrywa się w okresie panowania ostatnich królów z dynastii Valois i pierwszych Burbonów. Na szerokim tle stosunków społecznych autor ukazuje losy bohaterów uwikłanych w różnorakie intrygi, zdrady, zemsty i pojedynki.9Erich Maria Remarque   Nim nadejdzie lato Temat wyścigów samochodowych - jednej z pasji Ericha Marii Remarque`a - odgrywa w "Nim nadejdzie lato" rolę równie istotną, jak w "Przystanku na horyzoncie". W tej jednak powieści bohaterowie mają za sobą traumatyczne przeżycia z drugiej wojny światowej. On - zblazowany były uciekinier z obozu, kierowca wyścigowy. Ona - nieuleczalnie chora, piękna, dużo od niego młodsza pensjonariuszka położonego wysoko w górach sanatorium. Choć nie szukają już miłości, odnajdują ją w sobie - uczucie powoli rozpala się między nimi, łakną siebie, uciekają przed sobą i przyszłością, wracają. Czasu mają tak niewiele, nim nadejdzie lato...

marzec

KAZIMIERZ KORKOZOWICZ JEŹDŹCY APOKALIPSYeźdźcy Apokalipsy – trzytomowy cykl powieści historycznej napisanej przez polskiego pisarza Kazimierza Korkozowicza. Akcja powieści rozgrywa się w XVII wieku (1604-1615). Miejscem akcji są tereny ówczesnej Rzeczypospolitej oraz Państwa Moskiewskiego podczas dymitriad i wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty. Tytułowi jeźdźcy to lisowczycy, których formacje utworzył główny bohater utworu Aleksander Lisowski. Autor na podstawie wiarygodnych źródeł historycznych ukazuje działania polskich żołnierzy na terenach Rosji w okresie panującej tam Wielkiej Smuty oraz szczytu potęgi militarnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, której wojska jako pierwsze z dwóch armii europejskich (drugą były dopiero wojska Napoleona) zdobyły i podporządkowały sobie na dłuższy czas Moskwę.

2?????

3Aleksanda Riplej Lorenzo  O lorenzo medyceuszu

4piccaso geniusz stulecia

5Kraszerwski Saskie ostatki

6Janina Porazińska   i w sto koni nie dogonisz Pełna ciepła i humoru opowieść o dziecięcych latach pisarki. Zbiór opowiadań chronologicznych na tyle, na ile chronologicznie układamy nasze wspomnienia z dzieciństwa.

7Zevaco Krwawa królowa

8Norton    Andre  ostępłwane gwiazdy

9

C. S. Forester hornoblower   i jego okręt


Kwiecień
1 Willi Bredel Milcząca wieś  opowiadania
2Piers Anthony Ogrze ogrze  w krainie Xanth,  żyją smoki,

gryfy, centaury i inne niezwykłe stworzenia, a każdy mieszkaniec posiada jakiś
magiczny talent.
3Kraszwski   Historia o Januszku Korczaku i pięknej miecznikównie
4Stanislaw Markiewcz  Protestantyzm
5

Ursula K. Le Guin  Nowa atlantyda  Świat niezbyt chyba odległej przyszłości, w któym zabrakło już ropy naftowej, a wody z roztopionych efektem cieplarnianym lodowców zatopiły już wiele niżej położonych terenów nadbrzeżnych, i oto z Atlantyku wyłania się nowy ląd...

6

C. S. Forester hornoblower  i kryzts

7Andre Norton Roj jednorożca Zbliża się rok Jednorożca, umówiona pora zapłaty dla Jeźdźców Zwierzołaków za pomoc w wyparciu najeźdźców z Krainy Dolin. Mieli zabrać swą zapłatę i odejść z High Hallack do rodzinnego Arvonu. Jednak odbierając dwanaście i jedną pannę młodą, otrzymali więcej, niż się spodziewali.
8  Kraszewski Chata za wsią 
Bardzo różnorodne czytałam  najwiecej fantastyki i Kraszewskiego 

2 komentarze:

  1. Basiu widzę, że od dawna dużo czytałaś, gratulacje. Przypomniałaś mi o książce Janiny Porazińskiej, też ją kiedyś czytałam. Pozdrawiam milutko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Basieńko, naprawdę poprawiasz stan czytelnictwa w Polsce, brawo!
    Małgosia X

    OdpowiedzUsuń