środa, 4 października 2023

Spacer wystawy

32


21 Witajcie . Na spacerku ostatnio byłam na wystawach pierwsza w Urzędzie marszałkowskim 

1Galeria Marszałkowska Integralna część olsztyńskiego Urzędu Marszałkowskiego - miejsce wystaw i imprez kulturalnych.

Galeria została otwarta 25 września 2006 r. w siedzibie Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego - na drugim piętrze budynku. W momencie powstania Galerii – pomysł połączenia miejsca prezentacji sztuki z instytucją władz województwa wywołał zdziwienie, potem zaś – pełną akceptację. Opisywane miejsce stanowi więc nie tylko forum popularyzacji artystów i ich twórczości, ale i punkt przyciągający mieszkańców regionu, przybywających do Urzędu zazwyczaj i wyłącznie w celach osobistych.

Galeria Marszałkowska znajduje się na korytarzu II piętra Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Lidzbark, Kopernik i sztuka

Wystawa I Warmińskiego Pleneru Malarskiego w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie

Dziesięciu wyjątkowych artystów i dziesięć zupełnie różnych spojrzeń na otaczający świat. I Plener Warmiński otworzył kolejną piękną kartę w artystycznym świecie Warmii i Mazur, a esencję tego wielowymiarowego wydarzenia, można podziwiać we wrześniu w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie, przy E. Plater 1.

http://www.ceik.eu/nc/aktualnosci-kalendarium/artykul/article/lidzbark-kopernik-i-sztuka.html

Następnie poszłam obfocić pewien budynek. Nie raz koło niego szlam ale w górę nie patrzyłam i nie wiedziałam ze ma jakąś nazwę Te ładniejsze zdjęcia nie moje 

2     "Dom ze smokami".

Willa przy ulicy Dąbrowszczaków 6 została wzniesiona w 1908 roku. Na jej pierwszym piętrze znajduje się drewniany balkon z ażurową balustradą, udekorowany dwoma paszczami mitologicznych smoków, dzięki którym budynkowi przypisano nazwę "dom ze smokami".
Do 1945 roku w willi funkcjonowała klinika chorób kobiecych, a po II wojnie światowej, od połowy lat 60 kojarzona była z działalnością handlową. Przez dłuższy czas funkcjonował w niej znany "Komis", cieszący się dużym powodzeniem.

Na koniec
3

Wystawa Sreber Funduszu Obrony Narodowej

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie zaprasza na wystawę „Nie zmarnujcie niepodległości – Srebra Funduszu Obrony Narodowej – Ofiarność w odcieniu srebra”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane srebrne przedmioty, zasadniczo z zakresu sztuki użytkowej, stanowiące dary społeczeństwa polskiego złożone w przededniu II wojny światowej. Srebra, a także złote precjoza a nawet zboże i zwierzęta rzeźne miały służyć wzmocnieniu polskiej armii w obliczu zbliżającego się starcia z Niemcami. W Olsztynie prezentowana jest jedynie część Srebrnego Funduszu Obrony Narodowej. Eksponaty które zostały tutaj zgromadzone są jednak na tyle reprezentatywne, że z jednej strony dają nam możliwość delektowania się ich artystycznymi walorami, z drugiej zaś pozwalają wczuć się w ducha ofiarności polskiego społeczeństwa na rzecz zagrożonej Ojczyzny.


Najpierw pan puścił krótki filmik a potem jeszcze troszkę opowiedział 


3 komentarze:

 1. Ciekawe te wystawy. Z przyjemnością je obejrzałam na zdjęciach. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne to Twoje miasto Basiu, fajne wystawy. super, że tyle się u Ciebie dzieje. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe wystawy, Basiu.
  Małgosia X

  OdpowiedzUsuń