środa, 11 października 2023

Książki przeczytane kiedyś

 Maj 1993

1Maria Rzepinska  wademekum malarstwa europejskiego

2Clifford D. SimakCzarodziejska pielgrzymka Mark Cornwall - szlachetny młodzian owładnięty pasją badawczą - musi uciekać przed okrutnym agentem inkwizycji, Beckettem. Wyrusza wraz z dziewczyną o imieniu Mary oraz grupą niezwykłych istot do Utracji - niegościnnej i mrocznej krainy. Kim są legendarni Prastarzy? Czy podania o istnieniu tajemniczego Uniwersytetu oparte są na prawdzie? Co w rzeczywistości stało się ze światem w zamierzchłych czasach?

3Halina Gorska   chłopcy z ulic miasta Lwów w latach trzydziestych. Działalność świetlicy, do której uczęszczali chłopcy gazeciarze i inne dzieci z nizin społecznych. Wielka wartość przyjaźni.


Wykolejeni chłopcy z ulic Lwowa, znalazłszy życzliwych i przyjaznych ludzi w miejskiej świetlicy, powoli odnajdują swe utracone dzieciństwo. Odzyskują wiarę w sens życia, w którym jest również miejsce na wielkie uczucia i wzniosłe ideały. Książka może być czytana zarówno przez dorosłych, jak i młodzież.  Taty książka bardzo stara

4

C. S. Forester Szczęśliwy powrót Rok 1808. Wojska napoleońskie zalewają Europę. Na morzach trwa zażarta wojna pomiędzy sprzymierzoną flotą Francji i Hiszpanii a marynarką Wielkiej Brytanii. Młody ambitny dowódca angielskiej fregaty, Horatio Hornblower, zostaje wysłany na drugą stronę globu, by dokonał morskiej blokady hiszpańskich posiadłości w Ameryce Środkowej i wsparł lokalne siły walczące z Hiszpanami. Jego „Lydia”, mała, trzydziestosześciodziałowa fregata, musi przeciwstawić się okrętowi liniowemu „Natvidad” o sześćdziesięciu działach, opanowanemu przez rebeliantów. Będzie to dla Hornblowera ciężka próba – zdany na własne siły, musi nie tylko pokonać groźnego i nieprzewidywalnego przeciwnika, lecz także własne słabości. Nagrodą za zwycięstwo będą bogate łupy dla załogi i awans, spokój ducha oraz uratowany honor dla kapitana Hornblowera. Doskonale oddane realia wojny morskiej z przełomu XVIII i XIX wieku, opisy egzotycznych krain, wyraziście zarysowane postacie, wartka akcja, a przede wszystkim charyzmatyczny główny bohater sprawiają, że od tej powieści trudno się oderwać. Szczęśliwy powrót to pierwsza pozycja jedenastoczęściowej serii opowiadającej o przygodach kapitana Horatio Hornblowera. Jego losy śledzili czytelnicy na całym świecie, a kilka z tomów doczekało się ekranizacji.

5Piers Anthony  nocna mara

6Joanna Chmielewska Nawiedzony dom
7kubuś puchatek
8Bohdan Tomaszewski   Prosze o klucz  opowiadania sportowe  rodziców 
9Hłasko  Pierwszy krok w chmurach 
10Ivan Braż   cyrograf    kryminał

11Andrzej Ziemniak Marcianna i aniołowie  fantastyka


czerwiec 
1Jeży Kosinski malowany ptakJedna z najgłośniejszych książek drugiej połowy XX wieku, która przyniosła Jerzemu Kosińskiemu sławę i miejsce w panteonie najwybitniejszych pisarzy tego okresu.


Parabola ludzkiego losu, naturalistyczne studium barbarzyństwa i przemocy, wizja świata wynaturzonego przez wojnę.

Kilkuletni żydowski chłopiec w pierwszych tygodniach II wojny światowej trafia do zapadłej wioski na kresach wschodnich i ściąga na siebie prześladowania prymitywnych, zabobonnych chłopów. Bity i torturowany, tuła się po okolicznych lasach i wsiach, będąc świadkiem wciąż nowych okrucieństw i zbrodni. W końcu zło, z którym się styka, staje się jego udziałem.  rodziców 

2Ellen Gould Harmon White   Droga do Chrystusa Niewiele książek może się poszczycić tak wielomilionowym nakładem i wpływem na rozwój humanizmu, jak książka Droga do Chrystusa. Zawdzięcza ona swoją poczytnosc temu, ze prowadzi do osobistego kontaktu z Bogiem, a przez to do wewnętrznego pokoju. W sposób przystępny wyjaśnia najpiękniejszą i najważniejszą dla zbawienia człowieka naukę Pisma Świętego - o zbawieniu z łaski przez wiarę, która jest konieczna dla prawdziwego poczucia szczęścia.

3  Zevaco Pardaillanowie    historia przygoda

4zelazny znak jednorożcaPo śmierci króla-uzurpatora Eryka oraz jego brata Caine`a - pretendenta do tronu Amberu, książę Corwin znów musi przejąć władzę. I znów rozpoczynają się intrygi w rodzinie królewskiej, a rodzeństwo nie przebiera w środkach, by pozbyć się niepożądanych spadkobierców. Corwin jednak demaskuje knowania swych braci i sióstr, doprowadzając do nieuchronnej konfrontacji i rozwiązując niektóre zagadki. Prawowity książę rusza w ślad za jednorożcem i odnajduje drogę do prawdziwego Amberu. Jego życiu zagraża jednak śmiertelne niebezpieczeństwo ...

5Zbigniew Nienacki sumienie Głównym tematem tej książki są przeżycia, przemyślenia i refleksje dramaturga, który jako ławnik sądowy uczestniczył w procesie o morderstwo i złożył swój podpis pod wyrokiem skazującym oskarżonego na karę śmierci. Autor stawia pytanie o sens moralny stosowania kary śmierci. Od chwili wykonania wyroku na oskarżonym bohater nie może uwolnić się od obsesyjnych wyrzutów sumienia. Powieść ta to obraz wewnętrznego rozdarcia bohatera, który nie może znaleźć odpowiedzi na swoje wątpliwości.  rodziców 

6Andre Norton Magia  stali
7
Erich Maria Remarque  Na zachodzie  bez zmian 
 
lipiec 


Janusz Roszko  Kolebka siemowita  Jest to zbiór reportaży z różnych stanowisk archeologicznych w Polsce'. Celem reportaży jest znalezienie tytułowej 'kolebki Siemowita', czyli najdawniejszych śladów Piastów  rodziców 
2Miroslaw Jabłoński schron

Ziemia została zniszczona w wyniku wojen. Ludzkość upadła. Ci co przetrwali, ulegli drastycznym mutacjom i wyglądem trudno porównać ich do ludzi. Zmianie uległa także planeta – nawet powietrze jest inne, niż było kiedyś.

W jednym z dzikich plemion rodzi się odmieniec – człowiek. Przez lata szykanowany i dręczony wyrasta w końcu na silnego myśliwego i wojownika. Nie wie jednak, że kiedyś wszyscy byli tacy jak on. Nie wie także, że jeszcze tacy istnieją, a on się wkrótce o tym przekona na własnej skórze.

3

C. S. Forester   podniesiona bandera


4Ursula K. Le Guin   Dziewczyny Buffalo i inne zwierzęce obecnośi Oto dziewczynka, która cudem przeżyła rozbicie samolotu, trafia do krainy dawnych mitów, w którym kojot zdradza jej tajemnice tamtego świata - i naszego. Poznawanie innych światów - wilków,

5Kraszewski Macocha 
6 Joanna Chmielewska Klin
7Howard Conan zdobywca
8Chmielewska romans wszech czasów

sierpień
1 Chmielewska boczne drogi
2twój talizman kamienie szlachetne
3Piers Anthony smok na piedestale
4Chmielewska wszystko Czerwone
5Szekspir Antoniiusz i kleopatra
6Roger Zelazny Ręka Oberona Potomkowie Oberona wciąż nie mogą dojść do porozumienia i nieustannie knują spiski mające wykluczyć ewentualnego następcę tronu. W wędrówce poprzez światy-cienie książę Amberu, Corwin, trafił do miasta na niebie Tir-na Nog`th. Ujrzał tam niepokojący zbiór znaków i wróżb, a także zdobył od ducha brata, Benedykta, niezwykłą mechaniczną rękę. Odegra ona teraz ważną rolę w walce z Klejnotem i jego właścicielem. Czy rozgrywki rodzeństwa o władzę w Amberze zostaną rozstrzygnięte? I kto tym razem przejmie dominację nad Cieniem?

7krazszewki ładawa pieczara

Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac

8Szekspir Dwaj Panowie z Werony
9Theo Tailor-Grandson   Zielony Maj Robina o ciekawa opowieść o nastoletnim Robin Hoodzie. 
Najwięcej było Chmielewskiej i fantastyki no i kilka rodziców 

2 komentarze:

  1. Piękny wynik Basiu. Obrazek w punkt, od kupowania książek można się uzależnić, najważniejsze żeby je czytać. Pozdrawiam serdecznie w ten deszczowy dzionek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Basiu, kolejny fajne [podsumowanie książkowe.
    Małgosia X

    OdpowiedzUsuń