czwartek, 6 czerwca 2024

Gra w boule

 Witajcie . Dziś byłam na spotkaniu  projektowym . Poszliśmy do parku i graliśmy w boule. Pierwszy raz w to grałam . Byliśmy podzielenie na dwie grupy . Wyobraźcie sobie że w swojej grupie zajęłam 3 miejsce .Potem troje najlepszych z obu drużyn razem rywalizowało . Tu już mi tak dobrze nie szło . Ale trzy osoby miały trzecie miejsce bo po tyle samo mieli punktów A oto kwiatki z centrum jak szlam na autobus 


Gra w boule – co to jest? Zasady gry

Gra w bule najpopularniejsza jest we Francji, jednak grają w nią ludzie na całym świecie!

Spis treści:Boule nosi różne nazwy. We Francji, gdzie jest najpopularniejsza, nazywana jest Pétanque, natomiast w naszym kraju na tę dyscyplinę najczęściej mówi się gra w bule. Niezależnie od nazewnictwa, cel rozgrywki jest jeden: trafienie metalowymi kulami możliwe najbliżej świnki, czyli kuli-celu.Historia gry w Boule sięga czasów antycznych, kiedy to grano kamieniami. Dopiero po pewnym czasie ich miejsce zajęły drewniane kulki. Na początku zagrywali się w nie Grecy, później zwyczaj ten przejęli Rzymianie. W obecnym kształcie gra rozwijana jest od początku XX wieku. Mniej więcej od 1930 roku zaczęto używać wyłącznie kul stalowych. Pierwsze turnieje międzynarodowe były rozgrywane od 1959 roku.

Boule to obecnie sport nieolimpijski, który jednak rozgrywany jest w ramach tak zwanych World Games. Przyjmuje się, że we Francji liczba licencjonowanych graczy rozwijających się w tej dyscyplinie przekracza granicę 500 tysięcy. Petanka jest również bardzo popularna w Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Kanadzie i Maroko. Ludzi rzucających zestawem kul spotkać można także w Polsce – szacuje się, że w naszym kraju liczba licencjonowanych graczy przekracza tysiąc, natomiast osób rekreacyjnie uprawiających ten sport jest nawet kilkanaście tysięcy.

Zasady gry w Boule

Skoro wiemy już, z czym mniej więcej mamy do czynienia, możemy przejść do wyjaśniania szczegółowych zasad gry. Te zaś należy podzielić na kilka kategorii.

 • Boisko. Jest nazywane bulotronem. Mowa o utwardzonym, pozbawionym trawy placu, który ma około 4 metrów szerokości i 15 metrów długości. Podane wymiary dotyczą gry turniejowej.
 • Cel. Każdy gracz posiada metalowe kule, zwane bulami, których średnica wynosi od 70,5 do maksymalnie 80 mm. Ich zadaniem jest trafić z wyznaczonego miejsca jak najbliżej niewielkiej (średnica 30 mm) kulki drewnianej, która określana jest mianem cochonet (prosiaczek lub świnka). Jeśli nasze kule na koniec gry znajdą się najbliżej celu, otrzymujemy najwięcej punktów. Podczas rozgrywki możliwe jest wybijanie bil przeciwników.
 • Składy. W zależności od przyjętej rozgrywki, mogą być one dobierane na trzy różne sposoby. W przypadku gry singlowej, naprzeciwko siebie staje dwóch graczy, każdy z nich dysponuje trzema metalowymi bilami. W dubletach jedna drużyna liczy dwóch graczy - posiadają oni po trzy kule. W petankę grać można także w składach 3 na 3. W takiej rozgrywce gracze dysponują dwoma kulami.
 • Gra. Jest dzielona na partie, które składają się z kilku rozgrywek. Okres od wyrzucenia cochonet, czyli świnki (odległość do niej musi wynieść co najmniej 6 metrów) do ostatniej buli nazywany jest właśnie rozgrywką. Na koniec podliczane są punkty – otrzymuje je ten gracz, który umieścił swoją bulę najbliżej kuli-celu. Każda kula znajdująca się bliżej świnki niż najlepsza kula przeciwnika jest punktowana. W przypadku gier w trzy- lub dwuosobowych składach, w ramach jednej rozgrywki można otrzymać maksymalnie 6 punktów, natomiast podczas rozgrywek singlowych 3 punkty.

Zwycięzcy rozpoczynają następną rozgrywkę. Partia kończy się wtedy, gdy jedna drużyna (lub gracz) zbierze łącznie 13 punktów. Ze względu na zasady gry, możemy skupić się albo na umieszczaniu swoich kul jak najbliżej świnki albo na wybijaniu kul przeciwnika.

 • Rodzaje gier. Rozgrywki są zróżnicowane nie tylko pod względem liczebności drużyn, ale również wielkości używanych kul. W grach standardowych, metalowe bile mogą mieć średnicę od 70,5 do 80 milimetrów, jednak istnieje również odmiana gry (bule-lyonnaise), która dopuszcza kule o średnicy od 90 do nawet 110 milimetrów. Popularna jest również odmiana, która skupia się wyłącznie na wybijaniu bil przeciwnika.

Boule - jak grać?

Jak widać, zasady gry są bardzo proste. Wziąć w niej udział może więc każdy, kto jest w stanie unieść i rzucić metalową kulę. Najważniejsza w rozgrywce wydaje się być precyzja rzutu, a także przyjęta strategia, która sprawi, że nasze bile znajdą się bliżej celu.

Oczywiście znaczenie mają również same bule, czyli omawiane metalowe kule. Ich ciężar najczęściej wynosi od 0,65 do maksymalnie 0,8 kg. Sprzedawane są one w zestawach składających się zazwyczaj z sześciu kul do rzutu, jednej kulki drewnianej lub plastikowej (świnka) oraz specjalnej miarki, która pozwala na odmierzenie boiska i określenie odległości od miejsca rzutu do celu.

Amatorskie zestawu do gry kosztuję przeważnie od 20 do około 100 złotych. Za odmiany profesjonalne trzeba zapłacić nawet 10 razy więcej. Warto podkreślić, że kule dostępne na rynku różnią się między sobą nie tylko średnicą, ale również wagą, twardością oraz wykończeniem. Ich dobór powinien uwzględniać wielkość naszej dłoni, a także preferowany styl rzucania.

Ze względów na zasady, Boule to bardzo bezpieczna gra. Metalowe kule stanowią zagrożenie wyłącznie w przypadku ich nieprawidłowego wykorzystania. Wszystko to sprawia, że coraz częściej można spotkać się w parkach czy skwerach. Petanka stanowi doskonały sposób na relaks dla każdego – nie wymaga bowiem dodatkowego przygotowania ani specjalistycznych umiejętności. Mogą w nią grać zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze.

2 komentarze:

 1. Bsiu!
  Tak się cieszę z Twojego komentarza. Jakiś czas temu utraciłam wszystkie adresy ulubionych blogów. Odzyskuję je dzięki otrzymanym komentarzom.
  Muze się przyznać, ze nigdy nie grałam w boule.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń