wtorek, 5 lipca 2016

Robótkowy Hasiok

Witajcie . Oto kolejna odsłona mojego pojemniczka śmietniczka .Troszkę jednak doszło śmieciuszek . Mimo  opalania , pływania , spacerowania i czytania książek  Troszkę prac  kartek robiłam to śmieci przybyło. teraz tez wykorzystuję to że pogoda gorsza to kartki   na zabawy  wyzwania robię .
Tak z ciekawości  dzisiaj  jest  Dzień Warmii czyli regiony gdzie ja mieszkam
Warmia (niem. Ermland lub daw. Ermeland, warm. Warńija, mazur. Warmzia, łac. Varmia, Warmia, Ermland, staropruskie Wormjan) – kraina historyczna w obecnym województwie warmińsko-mazurskim, jedna z części krainy historycznej Prusy.
Nazwa Warmii pochodzi od pruskiego plemienia Warmów, jednak jej terytorium nie pokrywa się z obszarem zamieszkania tego plemienia.
Teren krainy historycznej Warmia odpowiada dokładnie obszarowi Księstwa Warmińskiego. Ziemia ta w czasach zakonu krzyżackiego stanowiła dominium biskupie z dużą autonomią, a po wojnie trzynastoletniej (1466) dominium to weszło w skład Polski zachowawszy jednak nadal pewną autonomię. Z powodu odrębnej od reszty Prus historii, Warmia nie jest tożsama z Mazurami i nie stanowi ich części.
Od północnego zachodu Warmia graniczy z Żuławami i opiera się o Zalew Wiślany, od zachodu graniczy z Prusami Górnymi (granicą jest rzeka Pasłęka), od południa i od wschodu z Mazurami, a od północy z Prusami Dolnymi. Główne miasta Warmii to: Braniewo, Frombork, Orneta, Pieniężno, Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Dobre Miasto, Reszel, Olsztyn, Barczewo.

4 komentarze:

 1. Basiu, w takim razie wesołych obchodów Dnia Warmii. Ładny ten kwiatek na pojemniczku.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pojemniczek śmietniczek namacalny dowód postępów w pracy😊 ale przecież Ty wszystko praktycznie na maksa wykorzystujesz

  OdpowiedzUsuń
 3. Ups... Zapomniałam o hasioku. Teraz już wiem, dlaczego data 5.07 od paru dni za mną chodziła. Dzięki za przypomnienie. Poza tym - czytam obecnie historię mojego miasta, więc fajnie było przeczytać również co nieco o Twoim regionie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładnie "smieciuszków" przybywa :)

  OdpowiedzUsuń