sobota, 6 sierpnia 2016

Robotkowy hasiok

Witajcie Oto kolejna odsłona mojego pojemniczka śmietniczka . Coś tam doszło ale niewiele. Trochę kartek powstało ale wiadomo większość czasu milo spędziłam w domeczku nad jeziorkiem .Mam nadzieje ze w tym miesiącu  też niewiele dojdzie .Bo mam nadzieje ze będzie ładna pogoda i wiadomo gdzie będę przebywać .
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara przypada na 5 sierpnia (piątek)


Choć piwo z pewnością nie potrzebuje swojego dnia, by wielbiły je miliony, dwóch Amerykanów z San Francisco, Jesse Avshalomov i Evan Hamilton, uznało w 2007 roku, że ten złocisty trunek zasłużył na swoje święto. Ich inicjatywa miała początkowo wyłącznie zakres lokalny, jednak z pomocą magii Internetu, Dzień Piwa rozlał się po całym świecie, trafiając do ponad 50 krajów. Jak twierdzą autorzy pomysłu, obchodom przyświecają trzy główne cele: okazja do spotkania ze znajomymi i uraczenia się wspólnie smakiem piwa, uczczenie piwowarów barmanów oraz zjednoczenie świata pod szyldem piwa poprzez wspólne celebrowanie jego różnych narodowych odmian. Uczestnicy obchodów zachęcani są również do obdarowywania się nawzajem piwem. Piwo to najczęściej spożywany alkohol na świecie i trzeci najpopularniejszy napój – zaraz po wodzie i herbacie. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w dokumentach z czasów Starożytnego Egiptu i Mezopotamii, co pozwala archeologom przypuszczać, że piwo było istotnym elementem procesu formowania cywilizacji. Z czasem udoskonalany był proces warzenia, a rozwój techniki pozwolił na masową produkcję chmielowego trunku. Liczby mówią same za siebie – co roku wypija się na świecie 133 miliardy litrów piwa. Niekwestionowanym liderem w tym spożyciu jest od lat Republika Czeska. Dorosły Czech wysusza w ciągu roku 132 litry tego napoju. W ferworze celebracji łatwo zapomnieć, że piwo to jednak wciąż alkohol, który niezmiennie szkodzi zdrowiu. Dlatego znając jego wyjątkowy smak, wypada również znać umiar.A  dziś czyli
6 sierpnia –    jest Dzień Musztardy,
Światowy Dzień Musztardy obchodzony jest od 1991 roku. Powstał z inicjatywy Barry’ego Levenson’a, kustosza Muzeum Musztardy w Mount Horeb w USA.
Kolekcja Muzeum Musztardy jest niezwykle imponująca i składa się przede wszystkim z opakowań musztardy z całego świata - zgromadzono tam już ponad 4 tysiące eksponatów z 60 krajów świata, także z Polski.
Obecnie na świecie jest około 4 tys. różnych rodzajów i smaków musztardy. W ciągu roku spożywa się jej ponad 340 milionów kilogramów.
Najpopularniejszą w świecie musztardę - Dijon - produkują Francuzi, którzy nazywają ją "przyprawą królów". Miano musztardy „diżońskiej” może nosić jedynie musztarda z ziaren gorczycy czarnej lub sarepskiej bez dodatku stabilizatorów i wszelkich barwników, za to z odrobiną białego wina lub octu

4 komentarze:

 1. Wprawdzie wczoraj żadnego piwka nie wypiłam, ale za to dziś koniecznie spożyję musztardę:)
  Całuski, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie wiedziałam o tych świętach, ale właściwie, jak ktoś lubi piwo lub musztardę, to może je czcić w dowolnym dniu - haha :)
  Pozdrawiam cieplutko i pogody życzę, bo u mnie właśnie leje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aaa to dlatego mój mąż sobie w piątek piwko "strzelił". Ja piwa nie piję, więc do kompletu powinnam wczoraj zjeść słoik musztardy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czego to ludzie nie wymyślą - dzień musztardy :-) Dla mnie świętem piwa od zawsze jest Oktoberfest. Co do hasioka, to mamy podobnie - ledwo go w lipcu pokazałam, zaraz wyjechałam i wróciłam trzy dni temu.

  OdpowiedzUsuń