piątek, 24 listopada 2017

24 listopada Światowy Dzień Tańca

Witajcie  Mimo ze Międzynarodowy Dzień Tańca wypada 29 kwietnia  to   wyczytałam że dzisiaj też jest Światowy Dzień TańcaTaniec to świetny sposób dla osób w każdym wieku, aby uzyskać i utrzymać formę.
Poza tym,  taniec przynosi  korzyści zdrowotne.
Od kiedy socjologia  podzieliła czynności ludzkie na przyrodzone i kulturalne, taniec zaliczono do czynności kulturalnych.
Taniec może być także formą terapii (choreoterapia), zaś dla niektórych ludzi jest po prostu pracą. Elementy tańca występują w niektórych dyscyplinach sportu jak: łyżwiarstwo figurowe, pływanie synchroniczne i gimnastyka artystyczna. Taniec jest zaliczany do ćwiczeń rekreacyjnych mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne. W wyniku ruchu ciała w tempie zgodnym z muzyką można wyrazić swoje uczucia, a z samego ruchu czerpać dużą przyjemność.Historia tańca jest bardzo długa, towarzyszy wszystkim kulturom w kolejnych epokach. Od tysięcy lat ludzie przekazywali swe opowieści w formie tańca.
Taniec jest najlepszą terapią nie tylko dla naszego ciała, ale i dla duszy. Dzięki niemu uwalniamy nasze emocje, pozwalamy by z każdym ruchem ogarniała nas niezwykła radość i dajemy sobie szansę na bycie tu i teraz, bez żadnych barier, bez myślenia o przeszłości i przyszłości.
Dlaczego taniec jest tak magiczny? Ponieważ  "W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą." Paulo Coelho
Przestajesz kalkulować i dajesz się ponieść. Bowiem "Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce." Paulo Coelho
Zapominasz o wszystkim, tworzysz dialog porozumienia z lepszą stroną samego siebie, ponieważ czujesz, że "Najgorszym błędem jaki może popełnić tancerz jest myślenie. Taniec trzeba czuć." Michael Jackson
Codziennie  jest jakieś święto wiec wam co ciekawsze pokazuje .A
Katarzynki – polski zwyczaj świąteczny, męski odpowiednik andrzejek. W nocy z 24/25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywają się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Święto to zostało wyparte przez spopularyzowane na zachodzie święto panien – zwane andrzejkami, kiedy to kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby.
W kościołach chrześcijańskich obrzęd katarzynek odbywa się w niedzielę poprzedzającą 29 listopada.
Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres średniowiecza.A my jutro mamy  i tance i wróżby


7 komentarzy:

 1. Kocham tańce szczególnie klasykę;-] bardzo ciekawy post <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tańczyć.
  Ściskam, Basiu i życzę miłego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu! Bardzo lubię taniec -Pozdrawiam Cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mi się podobają tańce, ale teraz to już wolę popatrzeć :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I dzień tańca ma swoje święto. Super!

  OdpowiedzUsuń
 6. Taniec - moja słaba strona, bo myślę zamiast czuć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Taniec to idealny sposób na to, aby zachować zdrowe ciało i umysł. Ruch przy dobrej muzyce pozwala na chwile relaksu i dobra zabawę.

  OdpowiedzUsuń