wtorek, 2 czerwca 2020

Dzień Bez Krawata - 2 czerwca

Dzień Bez Krawata - 2 czerwca

Dzień Bez Krawata. Krawat – pomimo że symbolizuje sukces, dla wielu mężczyzn go noszących jest przykrym obowiązkiem. 2 czerwca został ogłoszony Dniem Bez Krawata. Tego dnia w wielu firmach, w których na co dzień obowiązują stroje wizytowe odstępują od tej reguły na rzecz mniej oficjalnych strojów.https://bimkal.pl/kalendarz/dzien-bez-krawata

Mało kto wie, że 2 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień bez Krawata – nieformalne święto, które upoważnia do pominięcia tej części garderoby przed pójściem do biura, na spotkanie służbowe, a nawet do teatru.

Któżby inny miałby przyczynić się do wkroczenia krawata na salony, jeżeli nie, znany ze szczególnego zainteresowania sprawami mody, Król Słońce. Gdy w 1660 roku obchodzono zwycięstwo nad Turkami, Ludwikowi XIV przedstawiono zwycięski regiment Chorwatów. Król zwrócił uwagę na kolorowe jedwabne chustki zawiązane na szyjach oficerów. Tak mu się spodobały, że niedługo potem zatrudniał już własnego specjalistę od krawatów. Moda na tę część garderoby dotarła także do innych europejskich krajów i wkrótce już żaden mężczyzna, uważający się za dżentelmena nie mógł pokazać się publicznie bez czegoś zawiązanego wokół szyi. Najlepiej czegoś niezwykle ozdobnego i rzucającego się w oczy.

Dzisiaj krawat jest nieodzownym elementem eleganckiego stroju mężczyzny, chociaż nie gardzą nim także kobiety. Dla tych, od których praca zawodowa wymaga niemal ciągłego noszenia garniturów w stonowanych kolorach, może on być dodatkiem, który pomoże się wyróżnić, wydobyć indywidualne cechy, zasygnalizować zainteresowania, a nawet nastrój czy cechy osobowości. Krawat w nutki dla melomana, z piłką nożną dla fana futbolu, a z postaciami z kreskówek dla wiecznego żartownisia. Warto jednak pamiętać, że nie każdemu przystoi taki krawat.

1 komentarz: