piątek, 13 stycznia 2023

13 styczen Dzień Polskiej Wódki

 Wierzcie lub nie, ale dziś obchodzimy Dzień Polskiej Wódki (to określenie jest zresztą jak francuski koniak, czy szkocka whisky wpisane na listę chronionych oznaczeń geograficznych).

Polska jest największym producentem wódki w Unii Europejskiej oraz czwartym na świecie po Rosji, USA i Ukrainie, a polska Żubrówka jest trzecią najlepiej sprzedającą się wódką świata (po Smirnoffie i Absolucie).
Co więcej, najstarszym znanym dokumentem, w którym pada nazwa "wódka" są sandomierskie dokumenty sądowe datowane na rok 1405, jest więc spora szansa, że to Polska jest krajem narodzin tego napoju.

Dzień Polskiej Wódki to specyficzny dzień, który jest celebrowany od 2013 roku 13 stycznia. Właśnie 13 stycznia 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Ustawa zawiera definicję Polskiej Wódki i ustala sposób przygotowania. Wg ustawy:
"Polska Wódka/Polish Vodka to:
1) wódka niezawierająca dodatków innych niż woda albo
2) wódka smakowa o nadanym dominującym smaku innym niż smak surowców użytych do jej wyrobu, zawierająca naturalne środki aromatyczne, a w szczególnych przypadkach barwniki, o maksymalnym poziomie cukru wyrażonym jako cukier inwertowany nieprzekraczającym 100 gramów na litr czystego alkoholu
– otrzymana z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego uzyskanego z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wszystkie etapy wyrobu odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i która może być leżakowana w celu nadania jej szczególnych właściwości organoleptycznych.”

Warto też zaznaczyć, że Polska jest największym producentem wódki w Unii Europejskiej (produkuje się około 100 mln litrów) i przez wielu jest uznawana za ojczyznę tego wyrobu alkoholowego. Najwięcej wódki produkuje się oczywiście w Rosji, ale więcej niż u nas produkuje się także w USA i na Ukrainie. Szacunkowo około połowa polskiej produkcji jest eksportowana a wartość eksportu napojów spirytusowych to ponad 170 mln euro w ciągu roku.

W 2018 otworzono Muzeum Polskiej Wódki i zwykle w Dniu Polskiej Wódki wstęp do muzeum jest bezpłatny. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku Rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser w Warszawie.

Jak podaje na swoich stronach Stowarzyszenie Polska Wódka pierwsze wzmianki w literaturze o wódce znaleziono w dziele Stefana Falimirza z 1534 „O ziołach i mocy ich”. Począwszy od XVI wieku produkcja wódki ulegała profesjonalizacji i zaczęto ją eksportować za granice. W XVIII wieku do produkcji wódek zaczęto używać ziemniaków (wcześniej tylko ze zbóż) oraz zaczęły powstawać pierwsze fabryki wódek. Ciekawym faktem jest też to, że w 2004 r. wpisano "Polską Wódkę" do Traktatu akcesyjnego UE. Pierwsza definicja Polskiej Wódki zostałą określona uchwałą dopiero w 2006 r.
3 komentarze: