piątek, 10 listopada 2023

Książki przeczytane kiedyś

  Styczeń 1994  

1Ted Wwiliams kamień rosztania  W kontynuacji Smoczego Tronu Tad Williams znów przenosi nas do udręczonego świata ludzi, trolli Qanuc i Sithów - świata, w którym panują czarna magia, przerażający podwładni nieśmiertelnego władcy Sithów, Inelukiego - Króla Burz, i wszechogarniające zło.

2Elis Peters   mnich i tajemnica świętej relikwii  W dwunastowiecznym benedyktyńskim opactwie Shrewsbury wiedzie spokojne zycie brat Cadfael, weteran wojen krzyżowych, dobroduszny choć nieprzejednany tropiciel zbrodni i nieprawości. Opiekuje się powierzonym mu herbarium. Jednak jego specjalne uzdolnienia przyczyniają się do rozwiązania zagadki morderstwa, do którego dochodzi podczas sporu o relikwie.

3fHarry Sheff lukrecja borgia Opowieść o jednej z najbardziej znanych kobiet w historii nowożytnej, której nazwisko kojarzone jest - potocznie - ze zdradą, spiskami, skandalami, kazirodztwem a nade wszystko z trucizną. Czy w istocie Lukrecja Borgia była kobietą występną i nosiła w sobie samo zło?

4Paul Anderson Strażnicy czasu 

\5Adam Bohdaj  Piraci z wysp śpewających 

Marcin i jego wuj Leon w trakcie podróży po Jugosławii gubią przeznaczone na ten cel pieniądze. Na domiar złego psuje się im ukochany, choć wiekowy samochód wuja. Próby zarobienia niezbędnych na naprawę wehikułu i powrót do Polski funduszy powodują cały ciąg skomplikowanych i zabawnych wydarzeń, w które wikłają sie raz za razem obaj bohaterowie. Czym skończy się ta niezwykła podróż?

6Honorusz Balzac Eugenia Grandet 

7Andre Norton Lampart  świat czarownic

8Karen Roberts   nikt nie jest aniołem  Historia burzliwej miłości amerykańskiej dziewczyny z Południa i angielskiego arystokraty, sprzedanego na targu niewolników, któremu rozprażone słońcem południe Stanów wydaje się przedsionkiem piekła.

9Szekspir Ryszard 3

10Piers Anthony Zakochany golem

luty

1dumas 

Kawaler d'Harmental Akcja powieści rozgrywa się w czasach walk o władzę w XVI Francji po śmierci monarchy Ludwika XIV. Władzę po nim ma przejąć Ludwik XV, lecz z uwagi na jego młody wiek obowiązki te przejmuje jako regent książę Filip Burbon Orleański. Nie podoba się to wujowi Ludwika XV – Filipowi V Burbonowi, który sam chce przejąć opiekę nad młodym przyszłym monarchą. Celem obalenia regenta spiskuje przeciwko niemu.

2


Relacje o zdarzeniach prawdziwych chociaż nieprawdopodobnych zapierające dech w piersiach opowieści o rzeczywistych spotkaniach ze zjawiskami nie dającymi się naukowo wyjaśnić

3moorcock królowa mieczy   fantastyka
4elids piter mnicvho jedno cialo za dzu  Walczący o tron Anglii król Stefan po długim oblężeniu zdobywa zamek Shrewbury. Przeciwnicy króla zostają powieszeni. Do zamku przybywa wezwany brat Cadfael, aby oddać im ostatnią posługę. Okazuje się jednak, że wśród prawie setki martwych ciał jednego brakuje ... I znów dociekliwy zakonnik wpada na trop morderstwa, w czym pomaga mu młodziutka i urocza uciekinierka.
3Moorocock królowa mieczy  fantastyka 
4Elis Peters  mnich o jedno ciało za dużo Walczący o tron Anglii król Stefan po długim oblężeniu zdobywa zamek Shrewbury. Przeciwnicy króla zostają powieszeni. Do zamku przybywa wezwany brat Cadfael, aby oddać im ostatnią posługę. Okazuje się jednak, że wśród prawie setki martwych ciał jednego brakuje ... I znów dociekliwy zakonnik wpada na trop morderstwa, w czym pomaga mu młodziutka i urocza uciekinierka.
5Hanna molewska kamienie wołać będą historia 
6Roger zelazny 9ksiąząt AmberuZesłany do Cieni poprzez czas i przestrzeń bohater budzi się pewnego dnia w szpitalu na Ziemi. Nie pamięta własnej przeszłości, lecz wie, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysłannicy Amberu usiłują powstrzymać Corwina - prawowiernego spadkobiercę tronu - przed powrotem do prawdziwego świata, gdyż zgodnie z prawem musi on najpierw uporać się z niezwykłą rzeczywistością oraz pokonać demonicznych morderców. Największymi i najgroźniejszymi przeciwnikami okazują się jednak członkowie rodziny królewskiej. Mimo więzów krwi snują intrygi przeciw sobie i nie przebierają w środkach w walce o tron Amberu.

7Andrzej Sowka   życie przed narodzeniem  i po śmierci
\8Andzej Sapkowski wiedźmin   fantastyka 
9Zevaco   Jan bez trwogi historia przygoda


Marzec
1 Dawid Eddings diamentowy tron Po dziesięcioletnim wygnaniu Sparhawk, rycerz zakonu Pandionu wraca do rodzinnej Elenii. Odkrywa spisek przeciwko królowej Ehlanie, która wcześniej podtruta za pomocą magii została uwięziona w magicznym krysztale. Sparhawk wyrusza w poszukiwanie antidotum, by ocalić królową. Gra toczy się o wysoką stawkę z wielkimi przeciwnikami o potężnej mocy..
2.Cezary Leżeński   Kształt smoka Opowieść o Kazimierzu Wielkim

3Elis Peters  mnich obrońca w kapturze 
4Honoriusz Balzac Jaszczur
6zelazny stwory światła i ciemności   fantastyka
7Baśnie i legendy z różnych stron śwaita


kwiecień
1colin Falconer harem   Inna wersja książki Harem Sulejmana

Sulejman Wspaniały, Król Królów, Sułtan Sułtanów, Pan Życia, Cesarz Siedmiu Światów, Cień Boga na Ziemi, władca absolutny największego imperium, mogący mieć najpiękniejsze kobiety kontynentów, pragnie tylko tej jednej Jedynej. Ta miłość kosztuje Sulejmana wszystko: honor, władzę, życie. Porwana z rodzinnej wioski Hurrem i dostarczona do królewskiego haremu postanawia straszliwą zemstę. Wykorzystuje do tego jedyną broń, jaką włada - miłość. Nie przypuszcza, że jej niezwykłe intrygi odbijać się będą ponurym echem w otomańskiej historii przez następne czterysta lat.

Pasjonująca opowieść o życiu i ludzkich namiętnościach osadzona w egzotycznych realiach szesnastowiecznego Imperium Osmańskiego. Surowe zasady tamtejszej społeczności, odległa od naszej obyczajowość, przedziwny świat pozwalają nam poznać zupełnie inne czasy, zupełnie innych ludzi

2Piers Anthony Przesmyk Centaura fKrólewska para wyrusza z misją dyplomatyczną do Przyziemia — krainy, w której

nie działa magia, a sama podróż do niej jest niebezpieczna. Na tronie tymczasowo
zasiada Dor, a pomagać mu będzie księżniczka Irene, nastolatka tyleż ładniutka, ileż
złośliwa. Czy w tak pięknych okolicznościach przyrody coś mogłoby pójść nie tak?
Zdecydowanie! Dor musi oczywiście szukać pomocy u Dobrego Czarodzieja Humfreya,
a na drodze stanie mu ona... Błyskotliwa, smukła, wysoka, niedostępna i zimna. Szklana
góra. Do tego obowiązkowy potwór w fosie, trzecia przeszkoda do pokonania i Dor
wejdzie do zamku. Tam czeka go niespodziewane wyzwanie. Będzie musiał wśród setek
demonów i paskudnych stworów odprawić wstrętny rytuał. Udzieli ślubu Czarodziejowi
i Gorgonie. A to dopiero początek atrakcji. Żeby poznać szczegóły wyprawy i dowiedzieć
się, jakie niebezpieczeństwo grozi tym razem krainie Xanth, dołącz do ekspedycji
i przeżyj przygodę razem z bohaterami czwartego tomu serii.

3Elis Peters  mnich jarmark świętego Piotra
4

Ostatni dzień stworzenia

motywem jest podróż w czasie

5Juliete Benzoni katarzyna 2
6 Roger żelazny Karabiny avalonu fantastyka
7Chmielewska wszyscy podejrzani

8szekspir król Henryk 6
12 komentarze:

  1. Chętnie przeczytałabym - "Mnich i tajemnica świętej relikwii" Zapisuję sobie ten tytuł.
    Pozdrawiam serdecznie, Basiu.

    OdpowiedzUsuń