czwartek, 21 marca 2024

Światowy Dzień Lalkarstwa 21 marca


Światowy Dzień Lalkarstwa
 przypada na 21 marca (czwartek).

Światowy Dzień Lalkarstwa to święto obchodzone corocznie 21 marca. Pomysł wyszedł od lalkarskiego artysty Javada Zolfaghari z Iranu w 2000 r. Podczas XVIII kongresu Union Internationale de la Marionnette (UNIMA) w Magdeburgu przedstawił propozycję dyskusji. Dwa lata później, na spotkaniu Międzynarodowej Rady UNIMA w czerwcu 2002 r. w Atlancie, ustalono datę obchodów. Pierwsza uroczystość odbyła się w 2003 roku.
Lalkarstwo jest formą teatru lub przedstawienia, które obejmuje manipulację lalkami - przedmiotami nieożywionymi, często przypominającymi jakąś postać ludzką lub zwierzęcą, które są animowane lub manipulowane przez człowieka. Zatem Światowy Dzień Lalkarstwa to święto marionetek, teatralnych lalek i teatrów kukiełkowych.
Istnieje wiele różnych odmian lalek/kukiełek i są one wykonane z szerokiej gamy materiałów, w zależności od ich formy i przeznaczenia. Mogą być bardzo skomplikowane lub bardzo proste w budowie. Najprostsze kukiełki to kukiełki palcowe, czyli małe kukiełki, które pasują do jednego palca, oraz kukiełki skarpetkowe , które są uformowane ze skarpety i obsługiwane przez włożenie dłoni do skarpety, z otwieraniem i zamykaniem dłoni symulującym ruch „usta” lalek. Marionetki zaś są zawieszone i kontrolowane za pomocą szeregu sznurków, a czasami także środkowego pręta przymocowanego do drążka kontrolnego trzymanego z góry przez lalkarza.

Lalkarstwo to bardzo stara forma teatru, która została po raz pierwszy opisana w V wieku pne w starożytnej Grecji. Niektóre formy lalkarstwa mogły powstać już 3000 lat przed naszą erą. Lalkarstwo przybiera wiele form, ale wszystkie mają wspólny proces animowania obiektów nieożywionych w celu opowiedzenia historii. Lalkarstwo występuje w prawie wszystkich społeczeństwach ludzkich, w których kukiełki są wykorzystywane do rozrywki poprzez performance, jako święte przedmioty w rytuałach, jako symboliczne wizerunki podczas uroczystości, takich jak karnawał, oraz jako katalizator społecznych i psychologicznych zmian w sztuce transformacyjnej

2 komentarze: