poniedziałek, 13 czerwca 2016

Poniedziałki z muszlami Trochus niloticus

 Pięknie błyszczące muszle stały się jednym z głównych surowców do produkcji guzików.
Ceniony

jest  skręp perłowy (Trochus niloticus). Wbrew nazwie łacińskiej nie zamieszkuje on wód Nilu, lecz rafy koralowe od Andamanów po Fidżi. Jego masywna i ciężka muszla za młodu jest ozdobiona cylindrycznymi guzkami, ale u dorosłych osobników wszystkie jej skręty są gładkie..
Trochus (w języku polskim również skręp) – rodzaj morskich ślimaków o muszlach w kształcie prawie regularnego stożka, posiadających wewnątrz grubą warstwę dekoracyjnej masy perłowej. Wysokość muszli 5-15 (20) cm.
Trochusy zamieszkują zdecydowaną większość mórz pełnosłonych od tropików po strefę umiarkowaną. Centrum ich występowania stanowi Indopacyfik, gdzie skrępy są najliczniejsze i najozdobniejsze. Bytują na różnych typach dna wód przybrzeżnych - od piaszczystego przez kamieniste po skały i rafy koralowe.[4]
Większe gatunki trochusów są czasem jadane przez krajowców. Szczególne znaczenie gospodarcze mają muszle niektórych ślimaków z tego rodzaju, poławianych na dużą skalę dla zdobycia masy perłowej, służącej głównie do produkcji guzików. Okazalszych muszli miejscowa ludność używa do wyrobu bransolet.

4 komentarze:

 1. Świetna, aż sie błyszczy, kolorek ma piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka piękna perłowa muszla. Też myślałam, że mają coś wspólnego z Nilem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak się ślicznie perłowo mieni.
  Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń