poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Poniedziałki z muszlami oliva miniacea


Oliwki (Olividae) – rodzina niezbyt dużych ślimaków morskich z rzędu Neogastropoda[3], o często atrakcyjnie ubarwionych muszlach. Są one gładkie i zwykle błyszczące, wysokości 1–10 cm. Mało zróżnicowane kształtem, którym przypominają owoce oliwki (stąd nazwa rodziny), mają w zamian bardzo urozmaicone kolory i rysunek. Ostatni, największy skręt, zakończony niewiele krótszym niż sama muszla szczelinowatym otworem, zasłania niemal zupełnie pozostałe skręty, częściowo widoczne jedynie w pobliżu wierzchołka.
Rodzina ta, choć rozprzestrzeniona od strefy gorącej po umiarkowaną, jest ogólnie ciepłolubna – liczba gatunków rośnie w miarę zbliżania się do równika. Oliwki zamieszkują dość płytkie dno, a preferowanym przez nie siedliskiem są rafy koralowe.
Dzięki swojej dekoracyjności muszle tych ślimaków były tradycyjnym surowcem do wytwarzania ozdób, np. naszyjników. Obecnie często zbierane są do kolekcji[4]. Do tej samej nadrodziny należy również rodzina Olivellidae o podobnych, lecz mniejszych i przeważnie bardziej spiczastych muszlach, zwana w języku angielskim „karłowatymi oliwkami”.


5 komentarzy:

  1. Przeczytałam z ciekawością.
    Pozdrawiam, Basieńko:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Basiu! Masz cudowne te Muszle w swym zbiorze- Pozdrawiam Cię serdecznie

    OdpowiedzUsuń