środa, 14 września 2016

Warsztaty o głuchoniewidomych

Witajcie .Ten tydzień  zaczął się intensywnie oj i intensywnie skończy. W poniedziałek byłam u znajomego . Hm dawno u niego nie byłam he he w piątek  . Omawialiśmy warsztaty jakie  miały się odbyć we wtorek . Warsztaty  organizowało Biuro Osób niepełnosprawnych  przy naszym uniwersytecie  . Tak wiec kilkoro z nas tam poszło. To było spotkanie z rożnymi organizacjami  niepełnosprawnościami itp.Było jak pomagać takim osobom .Byli ratownicy  medyczni osoby na wózkach . My byliśmy na końcu . Najpierw trochę o sobie  opowiadaliśmy .Potem było miedzy innymi jak prowadzić osoby niewidome jak  wytłumaczyć  jak mają gdzieś dojść Potem  wczuwali się w osoby głuchoniewidome lub słabowidzące  nakładając gogle symulujące różne wady wzroku i  słuchawki na uszy by nic nie słyszeć A tak o sobie opowiedziałam troszkę
Urodziłam  się z ciąży  bliźniaczej . Kiedy się  urodziłam miałam niecały  kilogram i 35 centymetrów .Przez 3 miesiące  byłam w inkubatorze a w szpitalu przez 5 miesięcy . Od urodzenia  nie widzę na lewe oko  a na prawe słabo . Druk w książkach czytam przez okulary i lupę . Słuch   pogarszał mi się stopniowo aż parę lat temu zaczęłam nosić aparat . Noszę aparat tylko na prawym uchu W pierwszej klasie byłam w szkole masowej . Miałam dobrą wychowawczynie pomagała mi . Jak pisała na tablicy to mi dawała książkę i z książki to przepisywałam, Od drugiej klasy chodziłam już do szkoły dla dzieci słabowidzących w Warszawie innymi. Tam klasy były mniejsze . Pani na tablicy pisała dużymi literami .Szkołę zawodową kończyłam tu w Olsztynie w szkole masowej utworzyli klasę dziewiarską dla różnych niepełnosprawnych . To była tak jakby szkoła przy zakładowa . Po niej do pracy poszłam do spółdzielni inwalidów i pracowałam tam do jej likwidacji. Jak dojeżdżałam do pracy autobusem to ciężko było bo nie widziałam numeru a jak ktoś mi nawet powiedział jaki to autobus to nie zawsze usłyszałam ze względu na pogarszający się słuchhttps://www.facebook.com/TPGwOlsztynie/photos/?tab=album&album_id=1769080346683601
6 komentarzy:

 1. Jesteś Basiu dzielną kobietą, żyjesz, tworzysz, potrafisz się cieszyć, a wielu ludzi pełnosprawnych tego nie potrafi. Każdy człowiek ma swoją misję do spełnienia. Życzę Ci żebyś zawsze była taka pogodna i zasiewała spokój wokół siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu kochana, bardzo Cię podziwiam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu jesteś super i tak trzmać fotki są świetne pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe warsztaty :) Podziwiam Cię Basiu, że tak wiele potrafisz i tak dużo robisz mając takie ograniczenia. Tak trzymaj!
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brawo !!! Tak trzymać :) Najważniejsze to nigdy się nie poddawać .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Basiu, podziwiam Cię. Ludzie takimi pierdołami się przejmują, że aż wstyd. Powinno się Ciebie stawiać im za przykład.

  OdpowiedzUsuń