czwartek, 23 marca 2017

Nie udane kartki i dzień windy

Witajcie . Poprzednio wspomniałam jak to się namęczyłam z tym biskupim kolorem . Oto pierwsza moja karteczka kolor biskupi z zielonym . nie jestem z niej zadowolona wiec powstała druga . Tu  połączyłam z beżowym kolorem . Strasznie na niej namodziłam . Też nie byłam z niej zadowolona . Na zdjęciu to może i to jest kolor biskupi ale w  rzeczywistości to nie byłam pewna wiec i jej nie dałam na kolorki u Danusi.Tym sposobem choć nie udane mam w zapasie kilka karteczek

Dziś, czyli 23 marca, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Windy. Święto powstałe w rocznicę uruchomienia pierwszej windy pasażerskiej ma już 157 lat. Ale ten niezwykły wynalazek, towarzyszący ludziom na każdym kroku, miał swoje początki już w starożytności.
W czasach, gdy powstają coraz wyższe budynki, trudno sobie wyobrazić ich funkcjonowanie bez wind czy ruchomych schodów. Jednak warto wiedzieć, że już starożytni korzystali z tego typu urządzeń. Pierwsze wzmianki pochodzą jeszcze z czasów panowania Nerona. Prototypy dźwigów były budowane na zasadach przeciwwagi i specjalnych olinowań, dzięki czemu potrafiły unieść aż 20 gladiatorów. Przez setki lat ludzie, wraz z postępem, wymyślali coraz to nowe rozwiązania urządzeń dźwigowych napędzane czy to siłą zwierząt, czy ludzkich mięśni. Prawdziwym przełomem w historii windy było wynalezienie silnika parowego. Wtedy to zaczęto stawiać na dźwigi napędzane pasami transmisyjnymi i wyposażonymi w przekładnie zębate. Wraz z rozwojem technologii i zamontowaniem w windzie silnika elektrycznego windy woziły coraz szybciej i coraz wyżej, a także coraz bezpieczniej.
Windy nie służą już tylko przewozowi towarów i surowców, ale przede wszystkim ludzi. Są instalowane zarówno w drapaczach chmur, jak i w budynkach dwupiętrowych. Obecnie stosuje się różne rozwiązania do ich napędzania, konstrukcji szybu czy kabiny. 

7 komentarzy:

 1. Basiu nie martw się nie zawsze nam wszystko wychodzi , ważne że się nie poddajemy i tworzymy dalej . A te Kartki wcale nie sa takie złe :-)
  Fajne są te Twoje posty o świętach , nawet nie wiedziałam że mam święto windy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wcale nie są nieudane, po prostu takie miały być :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem to całkiem udane kartki.
  A ja dziś z windy wcale nie korzystałam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne te kartki co Ty kobietko sie czepiasz💐
  Buziaki przesyłam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Basiu, kartki całkiem fajne i radosne, a Ty się czepiasz :) Serdeczności życzę

  OdpowiedzUsuń
 6. Basiu! Karteczki nie są złe, Nie dla mnie te dzisiejsze święto nie mam windy - Pozdrawiam Cię gorąco

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy ja wiem, czy te kartki są nieudane? Przecież są bardzo ładne :-)

  Święto windy - czego to ludzie nie wymyślą :-DDD

  OdpowiedzUsuń