czwartek, 1 czerwca 2017

Dzień dziecka

W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim[3]. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata[a]. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych[4].
Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych[5].
Witajcie z tej okazji chcę wam pokazać jakie  prezenty karki robione przez siostrzeńców ,kuzynki  dostawałam z różnych okazji jak byli mali . Trzymam takie rzeczy na pamiątkę. 


Niestety część się pogubiła , poniszczyła . A tu jeszcze takie  dwie rzeczy jakie dostałam kiedyś od  siostry
7 komentarzy:

 1. Basiu! Wspaniale mieć takie pamiątki , A serduszko od Siostry jest bardzo fajne - Pozdrawiam Cię Cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 2. Super prezenty :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Prezenty zrobione dziecięcymi dłońmi zawszę mają swój urok. A jak miło jest potem je oglądać. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Urocze są te pamiątki robione małymi dziecięcymi łapkami :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdolnych masz siostrzeńców, Basiu.

  OdpowiedzUsuń