wtorek, 20 lipca 2021


 Międzynarodowy Dzień Szachów przypada na 20 lipca (wtorek).

To święto jest obchodzone od 1966 roku i przypada na 20 lipca. Zostało utworzone w celu upamiętnienia utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej, która została założona w 1924 roku.

Szachy to najstarsza wymyślona gra


Podobno to właśnie szachy są najstarszą grą strategiczną i pochodzą z Indii. Następnie odkryli ją Persowie, Arabowie i dopiero w VIII-IX wieku zrobiły się popularne w Europie. Oczywiście na przestrzeni wieków zasady gry nieznacznie się zmieniały. Popularne szach-mat zostało wymyślone przez Persów. Gra zyskała popularność wśród arystokratów i rodów królewskich, stąd często pojawiający się motyw szachownicy w herbach. Za mistrzów tej gry uznawani są Rosjanie. W czasach Związku Sowieckiego wygrywali na wszystkich turniejach i olimpiadach. Garri Kasparow był czempionem w latach 1985 – 1993. Był agresywnym graczem (mowa oczywiście o agresji w swoich otwarciach szachowych). Pierwszy tytuł zdobył już w wieku 22 lat, a szachy odłożył na półkę dopiero w 2005 roku. Do dzisiaj jest uznawany za największego szachistę w historii.

Amerykanie też mają swojego Kasparowa. Jest nim Bobby Fischer. Ta amerykańska legenda była 11 mistrzem świata. Jego największym osiągnięciem było pokonanie elitarnych przeciwników w 20 partiach z rzędu. Miał podobno obsesyjną chęć zwycięstwa i wykorzystywał nawet najmniejszy błąd przeciwnika. Był jednym z dwóch szachistów biorącym udział w meczu stulecia. Jego przeciwnikiem był Borys Spasski. 29-letni Fischer pokonał wtedy Rosjanina, co w czasach zimnej wojny było odbierane jako wielka porażka ZSRR.


Serial Netflixa przywrócił modę na szachy


"Gambit Królowej” to serial o młodej, genialnej szachistce. Ten hit Netflixa z 2020 roku pokazał jaki wpływ na nasze zachowania ma popkultura. W USA już 3 tygodnie po premierze serialu sprzedaż szachów wzrosła o... 87%! Sprzedaż książek na ich temat wzrosła natomiast o astronomiczne 603%. Tym sportem zaczęły interesować się młode osoby, które do tej pory postrzegały szachy jako rozrywkę staruszków. Ja niestety nie umiem grać w szachy a wy?4 komentarze: