wtorek, 21 listopada 2023

Książki przeczytane kiedyś

 maj 1994

1David Eddings rubinowy rycerz  Sparhawk, rycerz Zakonu Pandionu, wyrusza w poszukiwaniu Bhelliomu - legendarnego magicznego klejnotu posiadającego niezwykłą moc, który ma uzdrowić królową Ehlanę. W tej niezwykłej podróży towarzyszą mu wojownicy, czarodziejka Sephrenia i tajemnicza dziewczynka zwana Flecikiem. Zamiary Sparhawka usiłuje pokrzyżować okrutny bóg Azash. Jeśli kamień dostanie się w jego ręce, świat będzie zgubiony..

2 Ronald Frederick Delderfield .Przygody Bena Gunna 

Awanturniczo-przygodowa powieść angielskiego pisarza stanowi swoistą kontynuację tematyczną "Wyspy skarbów" R.L. Stevensona.
Jej akcja toczy się w XVIII wieku w Anglii, na Morzu Karaibskim i u wybrzeży Florydy, będących w tym okresie głównym siedliskiem piratów. Tytułowy bohater - narrator, kilkunastoletni prostoduszny chłopak, syn ubogiego wieśniak trafia przypadkowo na piracki okręt i odtąd przez kilkanaście lat uczestniczy w zbójeckich eskapadach

3 Ursula K. Le Guin  Miejsce początku Kolejna powieść Ursuli K. Le Guin jest trochę inna niż proza tej autorki znana polskiemu czytelnikowi z przekładów. Światy fantastyczny i realny współistnieją tutaj przenikając się nawzajem. Baśniowy świat miejsca początku to tło romantycznej historii dwojga młodych, którzy w ucieczce od koszmarnego świata realnego spotykają się tutaj i wiążą uczuciem. W gruncie rzeczy ta mądra i piękna książka amerykańskiej pisarki mówi o samotności człowieka we współczesnym świecie, o trudności wzajemnego porozumienia i frustracjach wprowadzając czytelnika w subtelny świat wnętrza psychiki ludzkiej, którą ukazuje jako jedną z możliwych dróg „ucieczki”.

4Karen lynnn Małżeństwo po szkocku  Barwna i pełna zabawnych sytuacji opowieść o perypetiach młodej dziewczyny, która w dramatycznych okolicznościach połączona zostaje "szkockim" węzłem małżeńskim z bogatym, dumnym i nieprzystępnym angielskim lordem. Czy inteligencja i poczucie humoru głównej bohaterki wystarczą, aby podbić jego serce

5Norton korona z jelenich rogów Lud Hallack, uciekając przed niebezpieczeństwem zagrażającym ich rasie, kierowany przez Mieczowych Braci, przechodzi przez bramę, by trafić do nowej, górzystej krainy, która później ma być znana pod nazwą High Hallack. Iynne z klanu Garna nierozważnie wchodzi do miejsca Mocy i zostaje porwana przez złe moce. Jej krewny Elroni i Gathea, młoda dziewczyna, uczennica Mądrej Kobiety, Zabiny, wyruszają by ją uwolnić. Muszą zmierzyć się z niebezpieczną, nieznaną krainą i bronić przed magicznymi stworami Ciemności. Elron otrzymuje puchar Myśliwego i zostaje waalem Rogatego Pana. Razem z Gunnorą, Bursztynową Panią, muszą przeciwstawić się Raidhan, Pani Ciemnego Księżyca i jej sługom.

6Jan Długosz komin pokutników  Komin Pokutników to proza wyrastająca z doświadczenia. Jan Długosz był wybitnym taternikiem i alpinistą mającym potrzebę literackiego destylowania swoich górskich przeżyć. Był osobowością artystyczną, jak wielu ludzi gór przed nim i po nim. zdawał sobie sprawę z istnienia fascynującego zjawiska kulturowego zwanego piśmiennictwem tatrzańskim czy szerzej literaturą górską , i świadomie wpisywał się w ten żywy strumień polskiej refleksji o człowieku wobec żywiołu gór, o jego uczestnictwie w grze między kulturą i naturą. Pozostawił po sobie środowiskową legendę. Na szczęście to nie tylko to. Komin Pokutników to coś więcej niż klasyka literatury górskiej , to intrygująca proza artystyczna zakorzeniona i w naszej tradycji literackiej, i w życiu jej autora.

Ellis Peters 

Trędowaty z Hospicjum Świętego Idziego  Chciwi wielkich zysków opiekunowie zmuszają młodziutką dziewczynę do zaręczyn z bardzo bogatym właścicielem ziemskim, starszym od niej o prawie czterdzieści lat. Wspaniały ślub ma się odbyć w opactwie benedyktyńskim w Shrewsbury, do którego na dwa dni przed uroczystością przyjeżdżają narzeczeni. Każdemu z nich towarzyszy godny ich pozycji społecznej imponujący orszak. Nieoczekiwanie dochodzi do okrutnego morderstwa. I tym razem rozwiązanie zagadki zostaje powierzone bratu Cadfaelowi. W pobliżu miasta znajduje się hospicjum Świętego Idziego, gdzie schronienie mogą znaleźć nie tylko ludzie nieuleczalnie chorzy, ale także ścigany człowiek..

8Orson Scott Card   Glizdawce Znakomita powieść wielokrotnego laureata nagród Hugo i Nebula. Jej akcja rozgrywa się na planecie Imaculata, skolonizowanej przez człowieka setki pokoleń wcześniej. Cywilizacja jest jednak w ciągłym zagrożeniu. Zgodnie z przepowiednią ratunek lub ostateczną zagładę ma przynieść potomkini Kapitana Statku.

9zelazy wyspa umarłych Głównym bohaterem jest Francis Sandow - Noszący Imię - jedyny człowiek obdarzony mocą Pei'ańskigo bóstwa (Pei'anie to stara cywilizacja pozaziemska wyznająca religię politeistyczną) i przez owo bóstwo "opętywany". Architekt planetarny wykorzystujący swą boską moc do dokonywania siłą woli terraformingu, znany biznesmen, najbogatszy człowiek w galaktyce. Musi stawić czoła Pei'aninowi, który miał nadzieję zyskać moc i pozycję posiadaną przez Sandowa. (Stanie się Noszącym Imię to efekt długiego treningu i ostrej selekcji.) Zyskawszy zaś moc innego bóstwa postanowił użyć jej w celu dokonania zemsty na "uzurpatorze" Sandowie.
10janusz Tazbir  Piotr Skarga

szermierz konrreformacji 


czewec

1David Eddings    Szafirowa róża  fantastyka

2Brenda Joyce   Zdobywca  Czas: Rok 1096. Miejsce: Anglia. Normanowie krwawo tłumią saksońskie powstania. Bitwy i rzezie, zdrada i przemoc. A jednak w tym okrutnym czasie jest miejsce na gorące uczucie. Rolf - Norman-najeźdźca, Ceidre - Saksonka-ofiara. Z zapartym tchem będziesz, Drogi Czytelniku, śledzić przygody bohaterów i historię ich burzliwej miłości.

3Rogwer Zelazny   Pan snów  fantastyka

4Farlej Mowat Początkujący biolog zostaje wysłany w odludny zakątek kanadyjskiej tundry. Powierzono mu misję szczególną. Czy naukowy plon wielomiesięcznych obserwacji wilczych rodzin spełni oczekiwania rządowej Służby Zwierzostanu?

5King oczy smoka

 Nawiązująca do klasycznych baśni powieść fantasy, w której pojawia się postać czarnoksiężnika znana z „Bastionu” i cyklu „Mroczna Wieża”.


Król nie żyje, zatruty Smoczym Piaskiem, na który nie ma lekarstwa…
Po śmierci dobrego króla Delainu, Rolanda, wybrany przez niego następca, starszy syn Peter, zostaje oskarżony o otrucie ojca i zamknięty na szczycie wieży. Tymczasem winny zbrodni jest czarnoksiężnik Flagg, jeden z największych żyjących magów, który realizuje swój przewrotny plan. Chce osadzić na tronie i zostać doradcą młodszego syna zmarłego króla, Thomasa, zazdrosnego o brata, którego poddani darzą wielką miłością, podobnie jak kiedyś jego matkę.
Przejmując stopniowo władzę nad Delainem, Flagg oddaje się swoim ulubionym rozrywkom – spiskuje, prowokuje konflikty i z przyjemnością przygląda się rozlewowi krwi… Do czasu aż prawowity następca tronu ucieka z wieży, by stawić mu czoła i zapobiec horrorowi, jaki sadystyczny mag szykuje królestwu.

6Lesław M. Bartelski   Pod troją 

7Ellis Peters   Wyprawa w śniegi 

8Roger Zelazny dworce chaosu 

 

Lipiec

1Jane Austen Duma i uprzedzenie

2Ursula K. Le Guin   Wszystkie strony świata   opowiadania fantastyka

3Zevaco  Królowa serc 

4Jonatan Wylie magiczne dziecko Następuje trzeci atak złowrogich sił, aby go odeprzeć, trzeba wyzwolić pierwotną utajoną moc Ziemi. Dokonuje tego młoda czarodziejka Yve, wspierana przez smoka i małą dziewczynkę imieniem Tzigana. Niezwykli sprzymierzeńcy doprowadzają do upadku złego czarodzieja Alzeda, ale wtedy świat bezpowrotnie odmienia swe oblicze.

5Balzac Ojciec Goriot 

6Anthony Piers Okrutne kłamstwo


Sierpień

1Mika Waltari turm nieśmierlelny  Piąty wiek przed naszą erą. Po podpaleniu świątyni w Sardes Larsowi Turmsowi grozi ukamienowanie w Efezie. Ucieka z miasta i wyrusza do Delf, aby w świętym źródle oczyścić się z winy i wysłuchać wyroczni. Na miejscu dowiaduje się, że jego postępek stał się zarzewiem buntu miast jońskich przeciw Persom. Słowa Pytii i mistyczne przeżycie, jakiego doświadcza, sprawiają, że postanawia rozwikłać zagadkę swego pochodzenia i wbrew wyroczni samodzielnie pokierować swym losem. Z poznanym w Delfach Spartaninem wyrusza w długą podróż pełną przygód i niebezpieczeństw, szukając swego miejsca na ziemi. Nie przeszkodzą mu w tym żadne przeciwności ani nawet obezwładniająca zmysły miłość. Jego życie stanie się pasmem tajemniczych wydarzeń

2Roger żelazny Oko kota fantastyka

3Juliete Benzoni Katarzyna 3

4Andre Norton tkaczka pieśni Złe moce porwały czarownicę Elys z Krainy Dolin i odebrały pamięć jej mężowi, Eydryth, ich córka, postanawia wyruszyć w świat na poszukiwanie lekarstwa, które uleczyłoby ojca. Przemierza ziemię jako jedna z niewielu kobiet - trubadurów, tytułowa tkaczka pieśni. Przyjdzie jej przewędrować wiele krain, wyśpiewać wiele pieśni, zwyciężyć liczne złe moce... Jednak, czy to wystarczy żeby odzyskać rodziców?

5William Styron   Wyznanie Nata Turnera W sierpniu 1831 roku, w odległym zakątku południowo-wschodniej Wirginii, nastąpił jedyny skuteczny, zorganizowany bunt w dziejach niewolnictwa Murzynów amerykańskich. Początkowy ustęp niniejszej książki, zatytułowany "Do publiczności", jest przedmową do jedynego ważnego dokumentu współczesnego związanego z tym powstaniem - krótkiej, liczącej około dwudziestu stron broszury, nazwanej "Wyznania Nata Turnera", a opublikowanej w Richmondzie na początku roku następnego, której fragmenty włączono do tej książki. W opowieści, jaka potem następuje, rzadko odchodziłem od z n a n y c h faktów na temat Nata Turnera oraz buntu, którego był przywódcą. Jednakże w tych dziedzinach, w których jest mało wiadomości o Nacie, początkowym okresie jego życia i pobudkach powstania (a wiadomości takich najczęściej brakuje),pozwoliłem sobie na całkowitą swobodę wyobraźni przy rekonstruowaniu wydarzeń - utrzymując się mimo to, jak ufam, w granicach tej skąpej wiedzy o instytucji niewolnictwa, jaką pozostawiła nam historia. Względność czasu dopuszcza elastyczne określenia; rok 1831 był jednocześnie i dawno temu, i zaledwie wczoraj. Czytelnik może zechce wyciągnąć jakiś morał z tej opowieści, ale moim zamierzeniem była próba odtworzenia człowieka i jego epoki oraz napisania utworu, który jest nie tyle "powieścią historyczną" w konwencjonalnym sensie, co rozmyślaniem na temat historii.

6Zelazny atuty zguby

przeplatanka fantastyka  przygoda historia itp 1 komentarz:

  1. Dlatego wolę czytać niż sprzątać😄Ale ładny wynik. Gratuluję! A Świąteczne porządki nie miną nikogo😉

    OdpowiedzUsuń