czwartek, 24 października 2013

Pablo Picasso

Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.
Talent Picassa został odkryty przez jego ojca, znakomitego rysownika. Od najmłodszych lat Pablo, ujawniał swój talent malarski i plastyczny. Następnie kształcił się w Hiszpanii, później w Paryżu (1901-1922) Prace Picassa z lat 1901-1904 określa się jako okres błękitny. Były to dzieła utrzymane w kolorycie melancholijnym, ukazujące tematykę i postaci osób biednych .
Okres różowy w twórczości Pablo Picasso przypada na lata 1904 – 1906. W 1905 r. Picasso przeniósł się do Paryża, do atelier Bateau-Lavoir, które wcześniej należało do Paco Durrio. Wtedy też Picasso poznaje swoją pierwszą towarzyszkę Fernandę Olivier. Przypuszcza się, że to właśnie dzięki niej twórczość malarza ewoluowała z melancholicznego błękitnego okresu do okresu różowego. Jak nazwa wskazuję, ten etap twórczości charakteryzują płótna w „różowej” tonacji. Na obrazach dominują pomarańczowo-różowe odcienie, które kontrastują z ciemnymi i zimnymi błękitami z poprzedniego okresu. Tematy jakie poruszają prace to radość oraz egzystencjalny niepokój. Malarz wciąż pogrążony jest w melancholii, jednak daje się ponieść uczuciu miłości, które mu daje Fernanda Olivier. Ponadto na obrazach pojawiają się motywy cyrkowe czy ze świata zoo. Picasso maluje maski, arlekiny i clownów. To właśnie arlekin stanie się osobistym symbolem, z którym Picasso będzie się utożsamiał. W tym okresie artysta bardziej skupił swoją uwagę na kresce, szkicu niż na kolorze.            Witajcie ale wam wiadomości napisałam .                Mam nadzieje że przez to   przebrnęłyście .  Czemu o Picasssie pisze bo kiedyś  usiłowałam się "zmierzyć "z Mistrzem i Namalowałam
jego portret .Nie przepadam za kubizmem , Wolę jego wcześniejszy okres ,Okres różowy . Ten autoportret  rozpoczął twórcze eksperymenty z geometryzacją i uproszczeniem formy, które dały początek kubizmowi .
moja akwarelka

pastele olejne

Autoportret, 1907

okres różowy
am 

6 komentarzy: