poniedziałek, 12 października 2015

Moje muszelki

Podkradłam pomysł Agatki http://kreatywnybazarek.blogspot.com/  
z pokazywaniem kolekcji . Ona  pokazuje swoje sówki a ja będę  wam w poniedziałki   pokazywać  moje muszelki . Oto   zdjęcie muszelek jakie  ostatnio dostałam od znajomej . Od następnego poniedziałku będę pokazywać pojedynczo A oto trochę wiedzy .
Muszla to zewnętrzny szkielet zwierzęcia o miękkim ciele nazywanym mięczakiem. Wytwarzana jest przez nabłonek fałdu skóry zw. płaszczem. Na ogół zbudowana jest ona z 3 warstw: zewnętrznej - konchiolinowej, tworzącej również wieczko w muszlach ślimaków (pod względem chem. zbliżonej do chityny), środkowej - wapiennej (tzw. porcelanowej lub pryzmatycznej) oraz wwewnętrznej, zw. macicą perłową. Budulcem dwóch ostatnich warstw jest głównie węglan wapnia (CaCO3). Muszle rosną od krawędzi zewnętrznej. Właśnie na rosnącej krawędzi zwierzę wytwarza guzki, łuski, kolce i żebra. Barwne wzory na powierzchni muszli to odzwierciedlenie powtarzających się rytmicznie okresów wzrostu i jego zahamowań.
Niemal wszystkie gatunki mięczaków nalezące do pięciu gromad: ślimaków, małży, walconogów, chitonów i głowonogów tworzą okrycie z muszli. Większość muszli wytwarzają przedstawiciele dwóch z nich: ślimaki i małże.
Ślimaki mają muszle jednoczęściowe, zwykle spiralnie skręcone, małże zaś dwucześciowe, zwykle połączone po jednej stronie zamkiem. Głowonogi mają muszle wielokomorowe lub szczątkowe, a u chitonów muszle składają się z 8 płytek..

13 komentarzy:

 1. Wspaniałe muszelki....Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie je Basiu wykorzystasz do czegoś pięknego! Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowne muszelki, ja tez je kocham i mam ich kilka w domu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pokaźna kolekcja Basiu- a i przy okazji czegoś będę się dowiadywać o każdej z osobna ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. cudne są muszelki, szczególnie lubię kolorowe muszelki z małży:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezła kolekcja muszli ciekawe czy słychać w nich szum morza. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantastyczna kolekcja! Dzięki za łyk wiedzy na temat muszli :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przesliczne są te Twoje okazy Basiu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Też kiedyś zbierałam muszle. Miałam przeróżne i nagromadziłam ich ponad 100. Pozbyłam się ich, bo miałam dosyć wycierania pod nimi kurzu. Zdejmij 100, potem 100 znowu ułóż na półce... Ale żałuję, że nie zostawiłam sobie porcelanki tygrysiej i róży wiatrów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna kolekcja i ciekawe informacje - nawet nie wiedziałam, że muszle rosną od zewnętrznej krawędzi.

  OdpowiedzUsuń