poniedziałek, 7 grudnia 2015

Poniedziałki z muszlami porcelanka

Witajcie   Oto kolejna  już przedostatnia porcelanka    Potem już będą inne muszelki  Porcelanki w kulturach świata

 • Porcelanki odgrywały znaczącą rolę u dawnych ludów. W starożytności ludy z kręgu kultury śródziemnomorskiej, dostrzegając podobieństwo dolnej strony muszli porcelanek do kobiecych zewnętrznych organów płciowych, poświęciły porcelanki bogini miłości, Afrodycie i używały ich jako amuletów przeciwko bezpłodności oraz w celu utrzymania ciąży.
 • Łacińska nazwa najpospolitszego rodzaju Cypraea wywodzi się od Cypru, miejsca narodzin Afrodyty. O tym, że porcelanki poświęcono bogini miłości, świadczy fakt, że w starożytnym Rzymie muszla C.

  pantherina była zawieszana przed wejściem do domów cór Koryntu.
 • Porcelanki znajdowano w grobach kobiecych w Europie i w innych częściach świata.
 • Kobiety z południowych Włoch do dzisiaj noszą naszyjniki z małych porcelanek, gdyż sądzą, iż ten talizman strzeże je przez złym urokiem i zapewnia pomyślność. Amuletów z muszli, a nawet z ich glinianych odpowiedników, używano już w starożytnym Egipcie. Nawet w Polsce górale nosili nanizane wokół kapeluszy muszelki kauri.
 • Wodzowie z wyspy Fidżi i Wysp Salomona nosili na szyi pomarańczową porcelankę Cypraea aurantium jako oznakę piastowanego najwyższego urzędu. Była odpowiednikiem korony królewskiej.
  p5 komentarzy:

 1. Basiu ta porcelanka przypomina mi trochę skorupę żółwia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe są Twoje muszelki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszelka śliczna, a informacje ciekawe.

  OdpowiedzUsuń